Přenosné akumulátory Proporta: elektrická energie sbalená na cesty

aktualizováno 
Výdrž baterií mobilních telefonů, komunikátorů a zejména notebooků ještě zdaleka není taková, jakou si přejeme. Při delším pobytu mimo dosah civilizace by se tedy hodila nějaká zásobárna elektrické energie. Elegantním řešením mohou být cestovní akumulátory značky Proporta.
Cestovní akumulátory Proporta

Cestovní akumulátory Proporta | foto: www.proporta.com

Pokud často cestujete a na svých cestách nezřídka pracujete na svém notebooku a mobilním telefonu, jistě jste se nesčetněkrát dostali do svízelné situace nedostatku elektrické energie. Spousta práce před vámi, ukazatel baterie se potácí na posledních několika procentuálních jednotkách a elektrická zásuvka v nedohlednu. V tento moment se přenosný počítač rázem mění v neskladné těžítko a mobilní telefon vám také při vybité baterii k ničemu neposlouží. Solární nabíječky jsou závislé na slunečním svitu a nafouknutá bublina okolo zázračných nálepek zvyšujících výdrž baterie splaskla záhy po jejich uvedení do prodeje.

Prozíravý uživatel však v tento moment z brašničky může vytáhnout příslušenství značky Proporta, která nabízí vysokokapacitní akumulátory, které vystačí hned na několik nabíjecích cyklů vašeho mobilního telefonu. V případě laptopu to už tak slavné nebude a 6 000 mAh znamená něco málo přes jeden cyklus (v závislosti na kapacitě baterie, samozřejmě). Stačí tedy náhradní akumulátor před dlouhou pracovní cestou do končin, kde zdroj elektrické energie nepotkáte na každém kroku, pořádně nabít a budete mít na několik dnů (nabíjecích cyklů) vystaráno. Dobíjet přitom můžete z každého zařízení s klasickým USB konektorem (PC, notebook), balení samozřejmě obsahuje také běžné trafo k nabíjení ze zásuvky.

Cestovní akumulátor Proporta pro mobilní telefony, PDA a přehrávače Apple iPod

Ve standardním balení naleznete kromě vlastního akumulátoru i hrstku konektorů a dvojici kabelů. Na náhradní energii se tak mohou spolehnout majitelé mobilních telefonů značky Nokia (konektor classic i universal) a Sony Ericsson. Zkrátka nepřijdou ani příznivci zařízení s Windows Mobile. Výrobce myslel také na ty, kteří si cestování rádi zpříjemní poslechem hudby prostřednictvím v Americe tolik oblíbeného Apple iPodu. Pokud se rozhodnete pro balení nadstandardní, pak za příslušný poplatek získáte navíc cigaretovou nabíječku do auta a hlavně univerzální napájecí zásuvku, která se může vždycky hodit.

 http://www.proporta.com

Na čelním boku zařízení se nachází dvojice konektorů. Prvním je miniUSB, který slouží k nabíjení samotného akumulátoru. Klasický USB pak použijete v okamžiku, kdy dojde „šťáva“ vašemu telefonu či PDA. Akumulátor má výstupní napětí 5 V při 700 mAh, celková kapacita článku je pak 3 400 mAh. A fyzické rozměry? Ty jsou více než příjemné a kvádřík o hranách délky 100 x 62 x 15 mm při hmotnosti 120 gramů se tak může rovnat běžným komunikátorům typu HTC Artemis nebo Herald.

Na horní straně elegantní krabičky najdeme také signalizační diodu, která červeným nebo zeleným blikáním informuje o stavu nabíjení. Samovolnému vybíjení zabrání bezpečnostní tlačítko, které před každým použitím akumulátoru musíte stisknout.

http://www.proporta.com

Drtivá většina nabíječek mobilních telefonů a komunikátorů pracuje s napájecím napětím okolo 4,8 – 5,0 V. Pokud ale vaše zařízení vyžaduje vyšší výstupní napětí než je 5,5 V, mohou nastat problémy. Nabíjení může trvat o něco déle nebo nemusí vůbec začít.

http://www.proporta.com

Na zhruba kolik nabíjecích cyklů vám náhradní akumulátor vystačí zjistíte prostým podílem kapacity 3 400 mAh a kapacity baterie u daného zařízení. Sám výrobce udává konkrétní výsledky u několika oblíbených modelů mobilních telefonů:

 Model Baterie [mAh] Doba hovoru  Pohotovost  Cyklů
Nokia N95  950  6h 30 min  220 h  3,58
Nokia 6300  860  3h 30 min  348 h  3,95
Nokia N73  1 100  4h 6 min  350 h  3,09
Nokia 6021  760  3h  336 h  4,47
Samsung E900  800  3h 30 min  220 h  4,25
Samsung D900  800  3h 40 min  300 h  4,25
LG Prada  800  3 h  300 h  4,25
SE K800i  900  7 h  350 h  3,78

Redaktoři serveru theunwired.net zase vyzkoušeli nabíjení komunikátoru HTC Prophet (Qtek S200), kterému energii dodává 1 200 mAh akumulátor. Jeho úplné nabití ze stavu totálního vybití trvalo zhruba 4 hodiny.

http://www.proporta.com

Pokud vás tento produkt zaujal, můžete jej zakoupit na oficiálních stránkách společnosti a to za cenu 29,95 £ v základní verzi. Bonusové balení vás pak bude stát necelých 40 £. K ceně je nutné připočítat ještě poštovné z Velké Británie. V přepočtu vás tedy bude náhradní zásobárna energie stát zhruba 1200 až 1600 korun. 

Cestovní akumulátor Proporta pro notebooky

Baterie notebooků jsou zatím jejich velkou slabinou. Výdrž i těch nejúspornějších modelů (nižší úhlopříčky, energeticky nenáročné procesory) většinou nepřesáhne hranici čtyř nebo pěti hodin. Mít při sobě rezervní baterii je tedy při časté práci mimo kancelář doslova nutností. Nebo se můžete vybavit  novým přenosným akumulátorem značky Proporta s kapacitou úctyhodných 6 000 mAh.  Spolehnout se tak můžete minimálně na jeden rezervní nabíjecí cyklus. Kromě laptopu můžete tímto zařízením „oživit“ i svůj kapesní počítač, digitální fotoaparát nebo jiné elektronické zařízení. Nutnou podmínkou je ale USB konektor na těle takového přístroje.  

Cestovní akumulátor pro notebooky

Základní vlastnosti nabíječky:

  • Možnost dobíjet kdykoli a kdekoli.
  • Rozměry 220 x 130 x 15 mm odpovídají 600 g hmotnosti.
  • Určené pro všechny notebooky s výstupním napětí až 19 V a dalších zařízení s napětím 5 V a USB konektorem.
  • Šetrné k životnímu prostředí.
  • LED signalizující stav nabíjení.Cestovní akumulátor pro notebooky

O maximálním počtu cyklů, které tento akumulátor snese, se výrobce nezmiňuje, doplnit tak můžeme pouze cenu. Ta byla stanovena na necelých 100 £ (i s poštovným okolo 5 000 Kč), což není málo. Na druhou stranu cena nové originální baterie k notebooku může být při nižší kapacitě i dvojnásobná a tak je přenosný akumulátor Proporta minimálně zajímavou a univerzální alternativou.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

Proti proudu. Skládací Lenovo coby neotřelý návrat zapomenuté konstrukce

Lenovo si nechalo patentovat skládací smartphone véčkové konstrukce opatřené...

Skládací smartphony jsou pro mobilní výrobce stále výstřelem do tmy. Osloví uživatele provedení s displejem vně...

To snad už uvidí. Města řeší lidi s mobilní slepotou

Ilustrační snímek

Německý Augsburg, nizozemský Bodegraven-Reeuwijk, australské Sydney a nyní i Melbourne. Tato města spojuje snaha úřadů...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Najdete na iDNES.cz