Kvůli zrušení aukce hrozí předsedovi ČTÚ trestní stíhání

  16:00aktualizováno  16:00
Kvůli předčasnému ukončení aukce mobilních frekvencí čelí předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák vlně kritiky. Zatímco účastníci aukce vyčkávají na další kroky, poslanecký výbor chce nečekaný krok vysvětlit. Na Dvořáka bylo v této souvislosti podáno i trestní oznámení.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

Aukce kmitočtů pro vysokorychlostní mobilní síť byla spuštěna loni v listopadu a koncem měsíce měl být znám její vítěz. O frekvence projevili zájem všichni stávající mobilní operátoři (T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone) a čtveřici zájemců pak uzavřela finanční skupina PPF. Přidělit patřičné frekvence vítězi měl úřad podle původních odhadů již na přelomu loňského roku.

Po průtazích, kdy přes vánoční svátky bylo přihazování dokonce dočasně pozastaveno, oznámil úřad začátkem března ukončení aukce. Důvodem prý byly vysoké nabídky účastníků. Vyvolávací cena 7,4 miliard korun se vyšplhala totiž na více než 20 miliard. Stát tak přišel o jeden z příjmů do státní kasy.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák bude již ve čtvrtek 21. března vysvětlovat poslaneckému podvýboru, proč se rozhodl aukci zastavit. Dlouholetý manažer a konzultant telekomunikačních společností Martin Dvořák navíc na předsedu ČTÚ podal trestní oznámení.

"Nesmyslné důvody pro ukončení aukce se staly poslední kapkou, kterou pan Dvořák završil své dlouhodobé škodlivé působení na postu předsedy Rady ČTÚ. Škodlivé pro konkurenční prostředí v telekomunikacích, pro koncové spotřebitele, a jak se nyní ukazuje, i pro stát," sdělil portálu iHned.cz Martin Dvořák.

Předseda ČTÚ se podle něj měl rozhodnutím o ukončení aukce dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "Prezentované důvody jsou nesmyslné a evidentně se neopírají o řádnou argumentaci, ale jen o jeho dojmy," dodal Martin Dvořák.

Tiskový mluvčí ČTÚ František Malina informaci o trestním oznámení na předsedu úřadu nepotvrdil. "Informaci, kterou máte, bohužel nemám a nepodařilo se ji ověřit," uvedl pro portál iHned.cz.

Kritika předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka přichází také od vládních činitelů. Již v den, kdy ČTÚ oznámil zrušení aukce, tedy 8. března, se Dvořák sešel s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou, aby své rozhodnutí vysvětlil. "Reakce a vysvětlení pana předsedy mě příliš neuspokojily. Z tohoto neúspěchu by měl pan Dvořák vyvodit jasnou osobní odpovědnost," řekl tehdy Kuba v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Pavlu Dvořákovi končí letos v dubnu funkční období, řadovým členem Rady ČTÚ bude až do roku 2015. Ministr Kuba stávajícího předsedu již nenavrhne, což svým vyjádřením potvrdil také premiér Petr Nečas. "Fiasko kolem ukončení celé aukce ukazuje na neprofesionalitu předsedy ČTÚ. Novou aukci již bude chystat jiný předseda telekomunikačního úřadu," vyjádřil se premiér Nečas.

Dvořákovo rozhodnutí o ukončení aukce stálo stát minimálně sedm miliard korun, s nimiž ministr financí Miroslav Kalousek počítal jako s jedním z letošních příjmů státní kasy. Stát bude muset nyní navíc vrátit i miliardovou kauci, která by mu propadla ve chvíli, kdy by účastníci sami aukci opustili.

Podle iHned.cz ministr Kuba i premiér Nečas odmítají tvrzení, že by je předseda ČTÚ Pavel Dvořák o ukončení aukce předem informoval. Podle Kuby bylo ukončení aukce jen jednou z hypotetických variant.

Březnové zrušení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE bylo podle úřadu jediným možným východiskem, jak předejít negativním dopadům na spotřebitele. Výše nabídek nebyla již ekonomicky reálná, a částka by se tak odrazila ve vysokých cenách služeb a také ve zpoždění při budování mobilních sítí. Čtvrtý mobilní operátor, kterého by mohl spustit čtvrtý zájemce o frekvence, jímž je finanční skupina PPF, je tedy zatím v nedohlednu.

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Kdo neovládá smartphone, bude za pár let ztracený i v kuchyni

Moderně zařízená plynová kuchyně představená na strojírenském veletrhu v Brně...

Dnes to zní bláznivě, ale nejsme tak daleko od situace, kdy přes mobil budeme ovládat v podstatě každou věc v našem...

Oppo představí rekordní mobilní foťák, bude mít desetinásobný zoom

Oppo jako první ukáže smartphone s ultrazoomem

Schopnosti fotoaparátů chytrých telefonů se v posledních letech výrazně zlepšují a postupně vytlačují základní...

V rozmanitosti je síla. Čínským výrobcům jedna značka nestačí

Honor Magic 2

Čínští výrobci jsou dravci na současném trhu se smartphony. Jejich prodeje na rozdíl od zavedených uvadajících...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz