Kvůli zrušení aukce hrozí předsedovi ČTÚ trestní stíhání

  16:00aktualizováno  16:00
Kvůli předčasnému ukončení aukce mobilních frekvencí čelí předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák vlně kritiky. Zatímco účastníci aukce vyčkávají na další kroky, poslanecký výbor chce nečekaný krok vysvětlit. Na Dvořáka bylo v této souvislosti podáno i trestní oznámení.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

Aukce kmitočtů pro vysokorychlostní mobilní síť byla spuštěna loni v listopadu a koncem měsíce měl být znám její vítěz. O frekvence projevili zájem všichni stávající mobilní operátoři (T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone) a čtveřici zájemců pak uzavřela finanční skupina PPF. Přidělit patřičné frekvence vítězi měl úřad podle původních odhadů již na přelomu loňského roku.

Po průtazích, kdy přes vánoční svátky bylo přihazování dokonce dočasně pozastaveno, oznámil úřad začátkem března ukončení aukce. Důvodem prý byly vysoké nabídky účastníků. Vyvolávací cena 7,4 miliard korun se vyšplhala totiž na více než 20 miliard. Stát tak přišel o jeden z příjmů do státní kasy.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák bude již ve čtvrtek 21. března vysvětlovat poslaneckému podvýboru, proč se rozhodl aukci zastavit. Dlouholetý manažer a konzultant telekomunikačních společností Martin Dvořák navíc na předsedu ČTÚ podal trestní oznámení.

"Nesmyslné důvody pro ukončení aukce se staly poslední kapkou, kterou pan Dvořák završil své dlouhodobé škodlivé působení na postu předsedy Rady ČTÚ. Škodlivé pro konkurenční prostředí v telekomunikacích, pro koncové spotřebitele, a jak se nyní ukazuje, i pro stát," sdělil portálu iHned.cz Martin Dvořák.

Předseda ČTÚ se podle něj měl rozhodnutím o ukončení aukce dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. "Prezentované důvody jsou nesmyslné a evidentně se neopírají o řádnou argumentaci, ale jen o jeho dojmy," dodal Martin Dvořák.

Tiskový mluvčí ČTÚ František Malina informaci o trestním oznámení na předsedu úřadu nepotvrdil. "Informaci, kterou máte, bohužel nemám a nepodařilo se ji ověřit," uvedl pro portál iHned.cz.

Kritika předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka přichází také od vládních činitelů. Již v den, kdy ČTÚ oznámil zrušení aukce, tedy 8. března, se Dvořák sešel s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou, aby své rozhodnutí vysvětlil. "Reakce a vysvětlení pana předsedy mě příliš neuspokojily. Z tohoto neúspěchu by měl pan Dvořák vyvodit jasnou osobní odpovědnost," řekl tehdy Kuba v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Pavlu Dvořákovi končí letos v dubnu funkční období, řadovým členem Rady ČTÚ bude až do roku 2015. Ministr Kuba stávajícího předsedu již nenavrhne, což svým vyjádřením potvrdil také premiér Petr Nečas. "Fiasko kolem ukončení celé aukce ukazuje na neprofesionalitu předsedy ČTÚ. Novou aukci již bude chystat jiný předseda telekomunikačního úřadu," vyjádřil se premiér Nečas.

Dvořákovo rozhodnutí o ukončení aukce stálo stát minimálně sedm miliard korun, s nimiž ministr financí Miroslav Kalousek počítal jako s jedním z letošních příjmů státní kasy. Stát bude muset nyní navíc vrátit i miliardovou kauci, která by mu propadla ve chvíli, kdy by účastníci sami aukci opustili.

Podle iHned.cz ministr Kuba i premiér Nečas odmítají tvrzení, že by je předseda ČTÚ Pavel Dvořák o ukončení aukce předem informoval. Podle Kuby bylo ukončení aukce jen jednou z hypotetických variant.

Březnové zrušení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE bylo podle úřadu jediným možným východiskem, jak předejít negativním dopadům na spotřebitele. Výše nabídek nebyla již ekonomicky reálná, a částka by se tak odrazila ve vysokých cenách služeb a také ve zpoždění při budování mobilních sítí. Čtvrtý mobilní operátor, kterého by mohl spustit čtvrtý zájemce o frekvence, jímž je finanční skupina PPF, je tedy zatím v nedohlednu.

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Průstřel displeje mobilu nás dál baví. Kreativní tapety jsou skvělé

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Obrázky využívající dvojitého průstřelu displeje u nového Samsungu S10+ jsme vyhodnotili jako povedené, ovšem menší...

Bezdrátová sluchátka jsou velký hit, nastartovaly je AirPods od Applu

Apple AirPods jsou nejoblíbenějšími bezdrátovými sluchátky

Zatímco trhu se smartphony je do budoucna předpovídán jen nepatrný růst, existuje příbuzný segment, který má v příštích...

Apple válcuje trh chytrých hodinek. Loni prodal každé druhé

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Zájem o chytré hodinky mezi uživateli stále roste. Jen za loňský rok jich výrobci prodali 45 milionů, o rovnou polovinu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES ENGINEER - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz