Pražany čeká nová služba úhrady MHD mobilem. Nabídne i vícedenní jízdenky

  13:59aktualizováno  13:59
Obyvatelé a návštěvníci hlavního města Prahy dostanou novou možnost, jak zaplatit za jízdné v MHD mobilem. Do metropole míří patentovaná elektronická peněženka, která rozšíří nabídku datových cestovních dokladů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Podle Ondřeje Pečeného z Dopravních podniků hl.m. Prahy nová služba rozšíří nabídku cestovních dokladů: "Mobilní peněženka umožní nákup dalších typů jízdních dokladů: jedná se kromě klasické jízdenky za 26 Kč také o jednodenní, třídenní a třicetidenní jízdenku dle platných tarifů."

Kdo by čekal levnější jízdné, bude prý zklamán. Pečený uvedl, že prostor ke snížení jízdného aplikace nenabízí. "Cena bude respektovat současné platné tarify jízdného," dodal Martin Cechl, ředitel firmy Direct pay, která službu elektronické peněženky s obchodním názvem DZone provozuje.

Oficiálně chtějí firmy novou metodu nákupu cestovních dokladů v Praze představit již za pár dní. SMS jízdenka zůstane i nadále zachována.

Jak to funguje?

Mobilní peněženka vyžaduje instalaci aplikace DZone a aktivní datovou službu "internet v mobilu". Podrobný návod ke stažení aplikace i ke vhodnému nastavení telefonu naleznete ZDE.

Po instalaci aplikace si zvolíte své osobní číslo TPIN, které budete poté používat pro potvrzení jednotlivých plateb. TPIN je čtyřmístné bezpečnostní heslo podobné PIN číslu na kreditní kartě.

Po úspěšné registraci je třeba nabít svůj elektronický účet. Nejsnazší je převod z bankovního účtu. Seznam možností i podrobný návod nabízejí stránky DZone.cz.

Jízdenka se objednává přímo v aplikaci DZone a na základě ověření klienta číslem TPIN se odečítají peníze z virtuálního účtu, neposíláte SMS.

Mobilní peněženka funguje na principu virtuálního účtu, ze kterého se nákupem vybraných služeb přímo v aplikaci instalované v mobilním telefonu odečítají peníze. V Praze s ní půjdou hradit prozatím jen jízdenky na MHD. "Kromě jízdného ale samozřejmě mobilní peněženka nabízí celou řadu dalších možností různých plateb," upozornil Cechl.

Nová metoda se vyplatí zejména cestujícím, kteří služeb MHD využívají častěji, a přesto se jim ještě nevyplatí nákup časového kuponu.

Oproti stávající SMS jízdence se kromě ceny jízdného hradí i poplatky za přenesená data, která pro svou činnost aplikace potřebuje. "Při vhodném nastavení balíčku dat u mobilního operátora tady ale hovoříme v řádech jednotek korun měsíčně," upozornil Cechl. Za objednání aplikace přes SMS se pak platí šest korun, zdarma ji lze stáhnout přímo na internetu. Používání aplikace mobilní peněženky je už zdarma.

Služba mobilní peněženky se začátkem května představila v Českých Budějovicích a v budoucnu se objeví i jinde, například v Liberci. Jediná aplikace nainstalovaná v mobilním telefonu tak umožní lidem platit za vybrané služby ve třech českých městech. Kromě stávajících služeb, jako je úhrada jízdného či poplatků za parkování, aplikace DZone umožňuje i rozšíření o úhradu za kulturní akci atp. - čtěte V Budějovicích lze nově platit za MHD a parkování mobilem

Společnost Direct pay je strategickým členem aliance firem společně se společnostmi Crowsnest a Erika. Tato aliance mimo jiné stojí i za velmi úspěšnou službou prodeje jízdného prostřednictvím SMS zpráv (tzv. SMS jízdenka) v Praze. Mobilní platby přes SMS provozuje aliance i v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích či v Děčíně. Nově zaváděná aplikace DZone pro mobilní platby je českým patentem ucházejícím se i o evropská patentová práva.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Tak tenký tablet jsme ještě neviděli. Překonal i iPad Pro

Tablet Samsung Galaxy Tab S5e

Samsung si těsně před premiéru hlavních letošních novinek naplánoval ještě jedno malé odhalení. Je jím nová verze...

Takto budou vyzvánět nové samsungy. Poslechněte si melodii

Samsung představil novou úpravu specifické vyzváněcí melodie vrcholné řady...

K řadě mobilů, ačkoli je nevidíte, poměrně snadno přiřadíte jejich výrobce. Stačí, aby zazvonily. Mnozí uživatelé se...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Najdete na iDNES.cz