Nový trend: zapneme si televizi, ale kvůli mobilu se na ni pak nedíváme

  0:09aktualizováno  0:09
Televize se u internetové populace stále častěji stává pouhou zvukovou kulisou, 86 % uživatelů totiž během jejího posledního sledování použila nějaké přenosné elektronické zařízení. Tím nejčastějším je podle zjištění britské analytické společnosti GlobalWebIndex mobilní telefon.

Lidé u televize koukají do mobilu nebo tabletu | foto: Profimedia.cz

Používání mobilu při zapnuté televizi má navíc jako jediné současně používané zařízení rostoucí tendenci. Zatímco v roce 2013 sáhla po telefonu jen zhruba polovina (51 %) internetové populace, tak letos tak učinily již téměř tři čtvrtiny respondentů (73 %). Nelze se tomu přitom divit, telefon máme totiž téměř vždy po ruce a oproti například notebooku je i mnohdy okamžitě použitelný.

Možná i proto tak přenosný počítač při zapnuté televizi používá stále méně lidí: pouze 34 % oproti 49 procentům v roce 2013. Osm z deseti uživatelů notebooku navíc uvedlo, že zároveň používá u televize i mobilní telefon. Co se tabletů týče, tak v jejich případě je situace ve sledovaném šestiletém období víceméně stabilní, u televize jej používá v průměru 22 % internetové populace.

Infografika Second Sreening

A co vlastně na mobilních zařízeních ve chvíli, kdy máme zapnutou televizi, děláme? Těmi nejčastějšími činnostmi jsou podle průzkumu GlobalWebIndexu chatování (52 %) či prohlížení sociálních sítí (51 %). Následuje vyřizování
e-mailů (38 %), hraní her (34 %) či sledování aktuálního dění (32 %).

Do online průzkumu uskutečněného ve druhém letošním čtvrtletí se zapojilo celkem 111 899 internetových uživatelů ve věku 16 až 64 let z celkem 44 zemí. Drtivá většina respondentů (93 394 lidí) přitom uvedla, že při posledním sledování televize použila jiné elektronické zařízení (stolní počítač, notebook, mobil, tablet či elektronickou čtečku knih).

Díky velkému územnímu i věkovému rozptylu respondentů mohli analytici vyhodnotit i to, u které generace a ve kterém regionu je používání druhého zařízení u televize nejčastější. Zaměříme-li se pouze na používání mobilního telefonu, tak nejčastěji po něm sahají uživatelé z generace mileniálů (lidé narození v 80. a první polovině 90. let minulého století) a generace Z (lidé narození po roce 1995) z asijsko-pacifického (84 a 83 %) a latinskoamerického regionu (obě generace 83 %).

Infografika Second Sreening

Třeba v Evropě je přitom mezi těmito generacemi výrazný rozdíl. Zatímco v případě generace Z totiž mobil u televize používá 73 % lidí, tak u mileniálů je to pouze 63 %. Evropský region má současně i vůbec nejnižší procentní zastoupení: internetová populace generace Baby boomers (narození mezi roky 1946 a 1964) totiž při posedávání u televize použije telefon jen v 31 procentech. V ostatních sledovaných regionech je to přitom i výrazně více (až 66 procent v latinskoamerickém regionu).

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Další z rubriky

Chtěli být letos jedničkou. Teď přiznávají, že kvůli USA nebudou

MWC 2019

Huawei byl do dubna kometou světového trhu se smartphony. Jeho růst byl impozantní, a tak to vypadalo, že se už letos...

Tučný evropský účet při vyloučení Huaweie: o 55 miliard eur dražší 5G sítě

Ilustrační snímek

Náklady na výstavbu 5G sítí v Evropě by se v případě úplného zákazu dodávek od čínských výrobců telekomunikačních...

Špičkový aktuální samsung teď pořídíte se slevou až 12 500 korun

Slevy

Na letošní modely Samsung zatím slevy nedává, na to je ještě příliš brzy. Ovšem u loňských jde výrobce s cenou dolů...

Najdete na iDNES.cz