Pořiďte si záclonu, která nepropustí záření z mobilů. Prý se vám bude lépe usínat

aktualizováno 
Signál pro mobilní telefony, mikrovlnné WiFi sítě, vysílání pomocí technologie Bluetooth, televize, rozhlas a mnoho dalších forem rádiového záření, které bez našeho vědomí proudí všude kolem a někdy se také označuje jako "elektrosmog". Jak se mu vyhnout alespoň při spánku?

I během spánku je okolo vás elektromagnetické pole. | foto: Profimedia.cz

Stres z elektromagnetického záření – pro některé jen paranoidní představy, pro jiné vcelku vážný problém. Jestliže patříte ke druhé jmenované skupině, máme pro vás malou útěchu v podobě "moskytiéry“, která však neslouží k ochraně před komáry či jiným hmyzem, nýbrž právě před nejrůznějšími formami elektromagnetického záření.  

Švýcarská firma vás chce ochránit

Společnost Swiss Schield, která se primárně specializuje na elektromagnetickou izolaci budov, jakými jsou například nemocnice, chemické laboratoře či nejrůznější datová centra, připravila výrobek pro běžnou veřejnost. Je jím speciální "moskytiéra“, která podle slov výrobce  k vašemu tělu nepropustí až devadesát procent škodlivého záření. Není to první nevšední produkt této firmy – v minulosti jsme se například mohli setkat se speciálním ochranným tričkem pro těhotné ženy, které sloužilo taktéž jako elektromagnetický izolátor. Celý systém pak údajně funguje na bázi jakéhosi zrcadla; to znamená, že veškeré vlnění se od tohoto materiálu odráží jinými směry.

Marketingový trik nebo skutečně funkční ochrana?

"Aby bylo elektromagnetické záření odstíněno opravdu dokonale, muselo by se použít mnohem náročnější zařízení - prostorově, technicky i finančně. Speciální technická tkanina může do jisté míry chránit proti "elektrosmogu", ale udávaných devadesát procent veškerého záření je s největší pravděpodobností jen zbožné přání výrobce," uvedl na náš dotaz na nevšední záclonku Ing. M. Klouda, který se touto problematikou zabývá.

Zajímavý švýcarský produkt vás tedy před elektromagnetismem neochrání úplně, ale můžete alespoň usínat s pocitem, že kolem vaší hlavy prochází minimálně o polovinu méně dat, textových zpráv či nejrůznějších druhů vysílání než u vašich sousedů.

Elektrosmog všude kolem nás

Je asi každému jasné, že elektromagnetického záření rok od roku přibývá. To s sebou samozřejmě nese nežádoucí důsledky – například pro lidský organismus. I když tu vždy bylo, ať už součástí ohřevu jídla v mikrovlnné troubě, při sledování televize nebo používání elektrického holicího strojku, začalo se o zmiňovaném problému mluvit až s rozšířením bezdrátové komunikace, především tedy mobilních telefonů.

Škodlivé vlivy elektromagnetismu na zdraví člověka sice nejsou prokázány se stoprocentní jistotou, ale je doloženo, že u některých jedinců s poškozeným sluchem nebo pamětí mělo na jejich vady určitý vliv právě ono záření z elektronických přístrojů. Ačkoliv tedy obavy nejsou potvrzeny (ale ani vyvráceny), bude dozajista spousta lidí usínat s lepším pocitem, když k nim vysílání nejrůznějších přístrojů skrz bariéru v podobě ochranné sítě nebude procházet.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Takto budou vyzvánět nové samsungy. Poslechněte si melodii

Samsung představil novou úpravu specifické vyzváněcí melodie vrcholné řady...

K řadě mobilů, ačkoli je nevidíte, poměrně snadno přiřadíte jejich výrobce. Stačí, aby zazvonily. Mnozí uživatelé se...

Koncept „ostružinového“ smartphonu vypadá skvěle. Má unikátní konstrukci

Designový koncept BlackBerry Alpha se sendvičovou konstrukcí

Mobily s vysouvací konstrukcí nebyly před nástupem smartphonů ničím neobvyklým, dnes je ovšem tato koncepce výjimkou....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz