Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Popovídejte si skoro zadarmo (recenze Agile Messengeru 3.0)

Nová verze oblíbeného Instant Messengeru s názvem Agile Messenger 3.0 integruje všechny funkce klasického IM a navíc obsahuje i podporu Push to Talk. Majitelé neomezených GPRS tarifů tak spolu mohou konverzovat zdarma.

Mobilní data budou operátorům přinášet stále větší zisky. Podle nejnovější studie agentury Strategy Analytics porostou příjmy z těchto služeb z 61 miliard dolarů v tomto roce na celkem 189 milard dolarů v roce 2009. V současné době si operátoři i vývojáři celého světa lámou hlavu s tím, jak bude vypadat konkrétní aplikace, která rostoucí příjmy z mobilních datových služeb nastartuje.

Není velkým překvapením, že 80% provozu 3G sítě Foma mobilního operátora NTT DoCoMo vytváří zatím klasické připojení internetu. Mnohem větší zisk mohou přitom operátorům poskytnout zprávy nejrůznějšího charakteru. Například za 1 MB přenesených dat může operátor inkasovat v průměru 1 dolar, pokud se bude jednat o hovor, nebo 1000 dolarů, pokud se bude jednat o zprávy SMS. Právě klasické textové zprávy jsou natolik předražené, že budou dominovat i v roce 2009, protože z celkových příjmů za přenesená data ukrojí podle Strategy Analytics celkem 28%.

Příjmy ze zpráv

Celosvětové příjmy ze zpráv. Zdroj: Analysys Research Limited 

O slovo se stále častěji hlásí multimediální zprávy, kterým zatím brání v masovém rozvoji vysoká cena. Podle Strategy Analytics budou obrázkové zprávy generovat v roce 2009 7 % příjmu z mobilních datových služeb, video zprávy 4 % a mobilní e-mail 5 %. Další zajímavou aplikací jsou nejrůznější Instant Messengery (IM), které představují velmi přirozenou formu komunikace. Významnou úlohu může pro mobilní data hrát paradoxně hlas. Konkrétním řešením přenosu hlasu po datové síti je služba Push to Talk. Ta přináší na mobilní telefony funkce klasické vysílačky.

Agile Messanger 3.0 - Push to Talk pro každého

Na internetu se objevila zajímavá aplikace Agile Messenger 3.0, která spojuje funkce Instant Messengeru a Push to Talk v jediný, dobře fungující celek. Donedávna bylo možné stáhnout Agile Messanger 2.01, který fungoval jako klasický IM s možností využívat kontakty z ICQ, AOL, MSN, Yahoo!, QQ a Wireless Vilage. Kromě klasického psaní umožňovala i starší verze zasílání obrázků. Nová verze ovšem zahrnuje také podporu služby Push to Talk.

Agile Messanger Agile Messanger

Jak to funguje?

Nejdříve je třeba zaregistrovat se pro používání některého IM. Pokud již máte registraci dávno za sebou, nic vám v používání Push to Talk nebrání. Rozhraní Agile Messengeru vypadá jako klasický IM. Po stažení a snadném nainstalování aplikace si zvolíte, jaký komunikační kanál budete používat (v našem případě ICQ, ale je možné použít i několik naráz). Ve spodní liště je třeba vybrat přístupový bod na internet, a pak už stačí stisknout Connect.

Agile Messanger Agile Messanger  

Do první záložky se během několika vteřin načte váš kontakt list. Přes Options si samozřejmě můžete přidávat uživatele další. Pokud chcete zahájit komunikaci, kliknete na některý kontakt. V nové záložce se objeví dialogové okno, ve kterém se zobrazuje probíhající konverzace. Při stisknutí navigační klávesy (symbol reproduktoru uprostřed) se začne nahrávat záznam. V okamžiku, kdy tlačítko uvolníte, se hlasový záznam odešle. Vše je jednoduché a rychlé.

Agile Messanger Agile Messanger  

Druhá strana nemusí mít program nainstalovaný

Po odeslání zprávy mohou nastat dva případy. Pokud má cílový uživatel nainstalovanou nejnovější verzi Agile Messangeru, záznam se mu může podle nastavení programu automaticky přehrát, nebo počká na potvrzení přijetí.

Co když cílová osoba Agile Messenger 3.0 nemá? Taková varianta je velmi pravděpodobná a výrobce na ní myslel také. V dialogovém okně cílového IM se zobrazí link na adresu, kde se zpráva přehraje. Jedná se o WAV soubor a k přehrání dojde přímo z internetu - stačí reproduktory. Kvalita zvuku je horší než v případě GSM hovoru, ale kromě malého šumu je záznamu perfektně rozumět. Přehrávaná zpráva nám kvalitou připomínala záznam nahraný starším magnetofonem.

 Agile Messanger Agile Messanger

Na přijatý záznam může uživatel odpovědět dalším hlasovým záznamem (pouze z mobilu), nebo může jednoduše odepsat. Hlasové záznamy samozřejmě dochází se zpožděním, které je ovlivněné kvalitou datové sítě. Přes GPRS se nejdelší zpoždění pohybovalo na hranici 10 vteřin, ale v průměru zpráva dorazila za 2-3 vteřiny. To není mnoho a rychlost nás popravdě i trochu překvapila. Větší překážku pro pohodlné používání způsobuje velký kontakt list. Pokud máte kontaktů mnoho, budete se muset smířit s tím, že bude IM chodit velmi pomalu.

Instant Messanger

Hlasová zpráva dorazí do počítače jako odkaz na stránky výrobce.

Co to stojí?

Nový Agile Messenger vypadá velmi profesionálně a nabízí i unikátní funkci Push to Talk. Je trochu překvapení, že tento produkt je volně ke stažení ze stránek výrobce. Nejzajímavější jsou podobné programy pro uživatele neomezených internetových paušálů, díky kterým je samotná komunikace zdarma. Pro ty ostatní představuje záznam o délce 15 vteřin přibližně 30 kB dat.

Instant Messanger

V jednoduchém rozhraní se záznam přehraje - stačí reproduktory. Doručenou zprávu si můžete přehrát několikrát.

Při ceně 0,06 Kč/KB by vás tedy vyšla jedna patnáctivteřinová zpráva na 1,80 Kč. To není ve srovnání s cenou SMS málo, na druhou stranu dokážete během patnácti vteřin sdělit mnohem více informací, než kolik se vejde do 160 znaků. Standardní minuta monologu by v takovém případě vyšla na 5,40 Kč, což pro většinu uživatelů nepředstavuje žádnou úsporu.

Jaké telefony lze použít?

Nastavení přístupového bodu na internet

Eurotel

Název přístupového bodu:
Eurotel Internet
tarifní APN: internet
předplacenky APN: gointernet

Oskar

Název přístupového bodu:
Oskar Internet
tarifní APN: internet
předplacenky APN: ointernet

T-Mobile

Název přístupového bodu:
T-Mobile Internet
APN: internet.t-mobile.cz

Testování probíhalo na telefonech Nokia 6600. V tuto chvíli je Agile Messenger k dispozici pro tyto mobilní telefony:

  • Nokia 7650, 3650, 7610, 6620, 6600, 6260, N-Gage
  • Sony Ericsson P800,P900
  • Siemens SX1
  • Beta verze programu pro zařízení s OS Windows Smartphone a Windows Pocket PC

Má to smysl?

Pro majitele neomezených datových paušálů představuje Agile Messenger zajímavou alternativu, jak snížit účty za telefon. Limitující faktor je samozřejmě skutečnost, že druhá strana musí používat některý Instant Messenger.

Během testování jsme zjistili, že bez problémů může probíhat komunikace ve stylu jeden u počítače píše - druhý u telefonu mluví. Namluvit vzkaz je samozřejmě rychlejší a pohodlnější než psát jej na malé klávesnici a v praxi jsme si na tento způsob komunikace rychle zvykli. Pokud tedy vlastníte GPRS tarif a používáte Instant Messenger, doporučujeme Agile Messenger vyzkoušet. Když vás Push to Talk nechytí, alespoň si užijete s telefonem trochu zábavy.

Používáte mobilní IM? Podělte se o své zkušenosti v diskusi.

Autor:
  • Nejčtenější

T-Mobile nutí zákazníkům dražší tarif. Ozvěte se a řekněte si o slevu

T-Mobile postupně převádí všechny své zákazníky na novou generaci tarifů. Při změně ovšem operátor podle našich...

Nic lepšího než tyto mobily jsme v kategorii do pěti tisíc nenašli

Premium Dobrý mobil do pěti tisíc korun nemusí být jen přehlídkou kompromisů. Pokud právě nyní sháníte levnější smartphone, tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung představil své top modely. Změny a inovace jsou ku prospěchu věci

Samsung své nejdůležitější modely vhodně vylepšil. Zákazníky by měly všechny inovace potěšit. Je to logické, ale v...

Nový samsung, nebo iPhone? Srovnali jsme konkurenční novinky

Samsung se v první polovině letošní roku bude potýkat nejen s novými konkurenty na platformě Android, ale i s již loni...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USB nabíječky pod drobnohledem. Dvě nebezpečné musí z trhu pryč

V průběhu minulého roku se Česká obchodní inspekce zaměřila na USB nabíječky dostupné na tuzemském trhu. Zkontrolovala...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

V novém standardu bezdrátového nabíjení budou magnety. Chce to tak Apple

Bezdrátové nabíjení standardu Qi se stalo poměrně běžně rozšířeným. Wireless Power Consortium, které standard spravuje,...

Připlatíme si. Samsung mezigeneračně zdražil špičkové smartphony

Vysoká inflace i náklady na výrobu dále otřásají světovými trhy. Dotkne se to i novinek řady Galaxy S23 od Samsungu,...

Hodinky Applu zburcovaly policii, do tělocvičny vtrhlo komando

Uživatelé Applu ji využívají třeba k vyhledání nejbližší restaurace, pomůže jim zadat schůzku do kalendáře, anebo...

Samsung představil své top modely. Změny a inovace jsou ku prospěchu věci

Samsung své nejdůležitější modely vhodně vylepšil. Zákazníky by měly všechny inovace potěšit. Je to logické, ale v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...