Ovislink Wireless Router WL-5404AR - levná a rychlá bezdrátová síť (recenze)

  • 25
V poslední době zažívají bezdrátové sítě velmi prudký rozmach. Především nástup technologie WiFi je více než razantní. Napomáhá tomu nejen množství prodaných kapesních či přenosných počítačů, ale také příznivé ceny bezdrátových síťových komponent.

Bezdrátové počítačové sítě WiFi využívající rychlého připojení IEEE 802.11g (maximální přenosová rychlost 54 Mb/s) začínají pomalu vytlačovat z trhu své předchůdce přenášející data rychlostí „pouze“ 11 Mb/s (starší standard IEEE 802.11b). Recenzovaný produkt Ovislink AirLive Wireless Router WL-5404AR patří mezi levnější modely, plně však dostačuje pro potřeby běžné domácí počítačové sítě.

AirLive WL-5404AR v sobě integruje prvky bezdrátové sítě se čtyřmi RJ-45 porty běžné kabelové sítě. Výhoda tohoto řešení je nasnadě – do jedné počítačové sítě můžete připojit nejen zařízení podporující bezdrátový přenos (notebook, kapesní počítač a jiné), ale také čtyři běžné stolní či přenosné počítače vybavené klasickými síťovými kartami. Potěšitelné je, že všechny čtyři „drátové“ porty podporují jak pomalejší rychlost 10 Mb/s, tak i 100 Mb/s rychlé sítě.

Kabel mu sluší

Jeden port slouží pro připojení do internetu. My jsem zařízení testovali s kabelovým modemem Motorola SurfBoard připojeným ke kabelovému internetu Chello společnosti UPC, podle našich informací routeru nečiní problémy ani spolupráce s ADSL modemem Alcatel Speed Touch Home upraveným na verzi Pro. Pro připojení k modemu musíte použít kříženého kabelu (ten je však společně s napájecím adapterem součástí dodávky), ostatní počítače se připojují kabely nekříženými.

   

Testovaný Ovislink WL-5404AR si snadno poradil s dynamicky přidělovanou IP adresou ze strany provozovatele internetového připojení. Při připojování zařízení jsme velmi ocenili možnost snadné změny MAC adresy celého routeru prostřednictvím administračního rozhraní, protože společnost UPC umožňuje připojení k internetové síti pouze přístrojům, jejichž MAC adresa je registrována.

     

     

     

Administrace je velmi jednoduchá a probíhá prostřednictvím běžného webového prohlížeče. Přestože je poměrně jednoduchý na pochopení, nabízí možnost administrace všech možných nastavení. Bezpečnost bezdrátové komunikace lze chránit pouze prostřednictvím WEP (s využitím 64- i 128bitového klíče), najdete zde také možnost uzamčení přístupu pouze na registrované MAC adresy síťových karet. Tento systém zabezpečení je sice teoreticky napadnutelný, v praktickém provozu se však příliš obávat nemusíte. Vaše domácí síť zřejmě nebude pro potenciálního útočníka natolik zajímavá, aby věnoval čas jejímu napadnutí.

Přestože router v sobě neobsahuje firewall, vaše síť je poměrně dobře chráněna prostřednictvím překladu IP adres mezi vnitřní a vnější sítí. Můžete také nastavit mapování portů přístupných z internetu na určitý počítač ve vnitřní síti. V praxi to může vypadat tak, že budete mít v síti připojeny tři počítače a na každém z nich pojede jiná internetová služba (web, ftp, media streaming). Uživatelé internetu však nabudou dojmu, že všechny tři služby běží na jediném počítači.

Slušná krabička

Ovislink AirLive WL-5404AR je velmi dobře vybavené zařízení za poměrně příhodnou cenu (doporučená cena jen o málo překračuje hranici pěti tisíc korun). Stále více kapesních či přenosných počítačů má totiž podporu sítí WiFi již vestavěnu a ty ostatní lze o jejich podporu snadno dovybavit (recenzi PCMCIA i PCI karty si můžete přečíst v zítřejším vydání Mobil.cz). S nejvyšší v současnosti možnou rychlostí 54 Mb/s budete dostatečně připraveni i na budoucnost.

Produkt k recenzi zapůjčila společnost 100MEGA DISTRIBUTION.