Vytiskl si ve 3D vlastní prst a ošálil nejmodernější čtečku otisků prstů

  0:18aktualizováno  0:18
Samsung se pyšní nejmodernější technologií zabezpečení telefonu, vaše otisky kontroluje u modelů S10 a S10+ přes displej pomocí ultrazvuku. Vynalézavý nadšenec ale dovedl tuto technologii relativně jednoduchým způsobem ošálit.

Ultrazvuková čtečka otisků prstů modelu S10/S10+ je v displeji | foto: Samsung

Ať se výrobci smartphonů snaží sebevíc, žádné zabezpečení telefonu nejspíše nebude dokonalé. Právě poslední inovaci ve čtečkách otisků prstů se povedlo „prolomit“ celkem jednoduchým trikem. Ultrazvukovou čtečku, která rozpoznává nejenom otisk prstu jako plochý obrázek, nýbrž i 3D reliéf prstu, ošálil nadšenec tak, že si ve 3D vytiskl vlastní otisk prstu.

Svůj pokus a dokumentaci celého procesu umístil na server Imgur. Otisk prstu vyfotil na sklenici od vína, vylepšil ve Photoshopu a pak ho pomocí nástroje 3ds Max převedl do trojrozměrného modelu. Ten pak nechal vytisknout na  tiskárně, která je schopná vytvářet modely s přesností na deset mikronů. Tedy dostatečně přesnou na to, aby odlišila reliéf otisku prstu.

Tisk modelu otisku prstu zabral údajně asi třináct minut. Výsledný „nástroj“ se pak prokázal být jako spolehlivý. Telefon se skutečně po přiložení modelu na místo v displeji, kde se nachází čtečka, odemkl.

Autor doplňuje, že je až znepokojující, jak snadné je vytvořit si maketu otisku prstů. Tvrdí, že například ukradené telefony jsou plné otisků prstů majitele, takže pro zloděje bude v budoucnu možná jednodušší nějaký telefon digitálně vylepšit a vytisknout tak, že se pohodlně dostane k veškerým datům. Znepokojující je to zejména v době, kdy už na ověřování pomocí otisků prstů přecházejí třeba i bankovní aplikace.

Okolo prolomení ochrany telefonů se vede dlouhodobá debata i z opačného úhlu pohledu, tedy zda se policie může dostat k datům lidí podezřelých z trestných činů. Celou kontroverzi nastartoval případ střelce ze San Bernardina, kvůli kterému utratila americká vláda obrovskou sumu peněz, aby odemkla jeho telefon. Více v článku Odblokování iPhonu nás stálo přes milion dolarů, naznačil šéf FBI.

S použitím cizích otisků prstů nastaly i kuriózní situace jako třeba případ z města Largo na americké Floridě, kde policisté potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Pro jeho otisk prstu si přišli do pohřebního ústavu. Více v článku Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Luxusní značka vymyslela, k čemu je displej od výrobce ošklivého mobilu

Luxusní kabelka Louis Vuitton má v sobě zabudované dva ohebné displeje

Ohebné displeje jsou horkým zbožím, které chce proniknout hned do několika různých tříd produktů. Svou cestu si našel...

Blíží se konec průstřelů. Samsung chce přední foťák schovat pod displej

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Snaha výrobců roztáhnout displej po celé čelní ploše nekončí. Velké výřezy se postupně zmenšují a často je nahrazují...

Najdete na iDNES.cz