Začal Timotheus Hoettges, šéf skupiny Deutsche Telecom: „Jak máme soupeřit se službami jako hovory, SMS nebo videovolání, které někteří nabízejí zdarma.“ Na co šéf skupiny vlastnící například českého operátora T-Mobile narážel, je zcela jasné.
Operátoři prodávají v podstatě stejné služby, které internetoví giganti nabízejí buď výrazně levněji, nebo rovnou zadarmo. Operátoři ale musí investovat do infrastruktury, s čímž jsou spojené náklady. Internetové firmy samozřejmě určitou infrastrukturu mají také, ale protože nevlastní žádné sítě (mobilní či pevné), potřebují vlastně sítě operátorů. Internetové služby v podstatě nikdo nereguluje.
Operátoři své služby účtují zákazníkům standardně, internetové firmy je nabízejí často zdarma a vydělávají primárně jiným způsobem, třeba prodejem reklamy. To se samozřejmě operátorům nelíbí a snaží se s tím už delší dobu něco dělat. Třeba omezit rychlosti v síti podle využívaných služeb, nebo je prodávat za jiné ceny.
Jenže v USA dostali v minulých dnech operátoři přes prsty a podle všeho se jim jejich záměr nepodaří prosadit ani v Evropě. Jde o síťovou neutralitu, podle které operátoři pevného i mobilního připojení nemohou rozlišovat, odkud a kam data proudí, nemohou je omezovat rychlostně ani cenově (podrobně rozhodnutí regulačních orgánů v USA zde na Technetu).
V Barceloně o síťové neutralitě přímo řeč nebyla, ale je jasné, o co operátorům jde. Když oni nebudou moci regulovat provoz ve svých sítích, chtějí aby se stejné služby internetových firem řídily stejnými pravidly, jako služby operátorské. To je přímo výzva regulačním orgánům.
Cesar Alierta, šéf Telefoniky, rovnou říká: „Stejné služby, stejná pravidla.“ Čímž narážel na možnou snadnou změnu připojení, ale také ekosystému. Na rovinu to pak uvedl Vittorio Colao, šéf dalšího mobilního gigantu Vodafone, který si postěžoval, proč by měl za stejnou aplikaci platit dvakrát, když změní platformu (operační systém).
Jenže nejenom operátoři si stěžovali v Barceloně na „ty druhé.“ Na mobilní kongres totiž dorazil i šéf a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Ten se pro změnu opřel do operátorů a vyzval je, ať na rozvojových trzích nabídnou zákazníkům základní připojení k internetu zdarma. Operátoři prý o své peníze nepřijdou, v rozvojových zemích, kde iniciativa internet.org bezplatné připojení nabízí, se zvedl prodej smartphonů i zvýšil provoz placeného připojení.