Opera Mini 3.0 – luxusní prohlížeč pro každý mobil a zdarma

aktualizováno 
Opera je dobře známý prohlížeč snad na všech platformách. Nyní byla uvolněna již třetí verze Opery Mini, prohlížeče pro mobilní telefony. A vzhledem k tomu, že jde o Java aplikaci, poradí si s ní většina dnešních mobilů.

Opera Mini - webový prohlížeč pro většinu mobilů | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Opera Mini byla uvedena před necelým rokem, přesto si už dokázala získat přes 8 milionů uživatelů, což je způsobeno i tím, že někteří operátoři ji instalují do svých telefonů jako výchozí prohlížeč.

A není se co divit, pro telefony bez operačního systému budete jen stěží hledat konkurenceschopný prohlížeč. A v mnoha směrech dokáže Opera Mini slušně šlapat na paty i prohlížečům ve smartphonech.

Příjemné prostředí

V aktuální verzi 3.0 si můžete stáhnout ze stránek výrobce zcela zdarma, můžete si vybrat – stažení prostřednictvím SMS (WAP Push), stažením přes WAP nebo stáhnout příslušné soubory do počítače a následně je nainstalovat do telefonu. Instalace je velmi jednoduchá a těžko se najde někdo, komu bude dělat problémy.

Nutno podotknout, že žádné nepříjemné překvapení nás nečeká ani dále. I naprostý začátečník dokáže s pomocí jednoduchého průvodce provést prvotní nastavení – vybrat a nakonfigurovat internetové připojení. Rozhodně doporučujeme volit připojení určené pro internet nebo stahování e-mailů (tedy APN internet nebo internet.t-mobile.cz), protože připojení je pak levnější než v případě WAPu. Prohlížeč přitom automaticky prověří, jestli je zvolený účet funkční a od té chvíle už se vás nebude na nic ptát.

Uživatelsky velice vstřícná je i úvodní stránka. Na té můžete rovnou zadat adresu webu, na který chcete přejít, nicméně stejně snadno můžete o řádek níže zadat do Google slovo, které chcete najít nebo vyhledávat v některém z informačních zdrojů. Připravena je Wikipedia, Dictionary.com a Google News.

Na úvodní obrazovce vidíte také Záložky a pod nimi je k dispozici i historie navštívených stránek – to je zejména na mobilu velmi užitečná funkce šetřící čas i peníze za přenesená data.

Opera Mini 3.0

Opera Mini 3.0 Opera Mini 3.0

Opera Mini 3.0  Opera Mini 3.0

Vůbec, k datovým přenosům se chová Opera Mini téměř vzorně, stránky jsou při přenosu optimalizovány prohlížení na mobilech a je odfiltrována většina zbytečností, které by stejně na malém displeji nešly zobrazit, a navíc přenášená data komprimuje. Díky tomu výrazně klesne objem přenesených dat (a tím i váš účet za ně).

A to nejlepší na závěr, již od počátku je nová verze Opery Mini k dispozici i v češtině.

Jak to funguje

Opera Mini formátuje stránky pro malé displeje mobilních telefonů. Pokud zadáte do svého prohlížeče na mobilu internetovou adresu, odešle se požadavek na speciální server, který stránku načte, zkomprimuje a upraví pro konkrétní typ telefonu.

Teprve pak jsou stránky odeslány do vašeho mobilu. Celou operaci prakticky nepostřehnete, ale stránky jsou díky tomu čitelné i na mobilech se skutečně malým displejem. O finanční úspoře nemluvě.

Opera Mini 3.0

Opera Mini 3.0 Opera Mini 3.0

Opera Mini 3.0 Opera Mini 3.0

O tom, že Opera přizpůsobuje stránky skutečně inteligentně, svědčí i naprosto bezproblémový přechod z úzkého zobrazení na výšku na zobrazení na šířku na Nokii N93. Stránky se obratem zformátovaly a daly se pohodlněji prohlížet.

Opera Mini si poradí s většinou webových stránek, stačí aby odpovídaly specifikaci W3.org. Pokud připravujete nové stránky a chcete na ně umožnit přístup i z mobilů, stačí nechat si výsledek zkontrolovat na zmíněných stránkách nebo si stránky zobrazit v PC verzi Opery a pomocí klávesové zkratky Shift + F11 vyvolat Small-Screen Rendering.

Co je nového?

Verze 3.0 přináší několik velmi užitečných vylepšení. Především je zde integrovaná čtečka RSS, do které se dostanete hned z úvodní obrazovky. Okamžitě tak získáte přehled o – pro vás – nejdůležitějších novinkách. Kanály RSS si samozřejmě můžete velmi snadno editovat a přidat si do přehledu ty servery, které potřebujete. Ještě jednodušší je kliknout na ikonku nebo odkaz RSS na stránkách.

Další novinkou je integrovaná podpora fotoblogu, přímo z prostředí Opery můžete pořídit snímek a ten pak poslat do svého účtu na stránkách Opery – k dispozici máte 300 MB prostoru. Nová verze podporuje už zabezpečené servery, takže s ní můžete přistupovat i do internetových bankovnictví nebo na další servery vyžadující HTTPS relaci.

Opera Mini 3.0

Opera Mini 3.0 Opera Mini 3.0

           Opera Mini 3.0

Vylepšeno bylo i kontextové stahování, které usnadňuje stahování obrázků nebo hudby. Navigaci usnadňuje i speciální formátování velkých menu – ty Opera sloučí do několika úrovní, které se postupně rozbalují. Na malých displejích je to opravdu příjemné.

Zkuste ho

Opera Mini je skutečně příjemný prohlížeč, stáhnete ho zdarma a je v češtině, tak proč ho nezkusit? Že by váš telefon nepodporoval Javu není moc pravděpodobné. Jediným nebezpečím je tak návykovost – hlavně na RSS si velmi rychle zvyknete. Takže jen pozor na účet za přenesená data.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Další z rubriky

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Chtěli být letos jedničkou. Teď přiznávají, že kvůli USA nebudou

MWC 2019

Huawei byl do dubna kometou světového trhu se smartphony. Jeho růst byl impozantní, a tak to vypadalo, že se už letos...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz