Odposlouchávací mobily už koupíte i u nás. Na první pohled je nepoznáte

  21:55aktualizováno  21:55
Do Česka dorazily mobilní telefony, které se dají využít k odposlouchávání. Nejde ale o levnou záležitost. Podle reportáže televize Nova chtěli prodejci za špionážní mobil 80 000 korun, což dokládal i záběr na ceník.
Spyphones - špionážní mobily

Spyphones - špionážní mobily | foto: Spyphones

V nabídce je hned několik telefonů, které se na první pohled neliší od běžného přístroje za desetinu cenu. Upravený přístroj přitom dokázal odposlouchávat majitele a přeposílat na vaše číslo pomocí SMS veškeré informace o jeho hovorech.

O takto upravených telefonech jsme vás informovali již v létě loňského roku. Telefony nabízí (mimo jiné) nizozemská společnost Spyphones a prodává je i na internetu. Pokud se obrátíte přímo na tuto společnost, zaplatíte za základní modely upravených telefonů zhruba 800 Eur, tedy v přepočtu asi 23 000 korun. Nejdražší model vás u výrobce bude stát 2 500 Eur, tedy asi 70 000 korun. Ceny jsou bez 19% nizozemské DPH.

Schopnosti jednotlivých nabízených telefonů jsou rozdílné. U nejdražšího přístroje lze odposlouchávat i hovory a nechat si posílat pomocí SMS údaje o všech hovorech. V základní verzi odposlouchávacího mobilu je možné jen odposlouchávat okolí telefonu. Stačí na upravený telefon zavolat a ten, aniž by jakkoliv upozornil na příchozí hovor, začne přenášet komunikaci z jeho okolí. Pokud někdo zmačkne jakoukoliv klávesu, je přenos ukončen, aby nedošlo k prozrazení.

V nabídce jsou i další špionážní mobily. Můžete si nechat nahrávat veškerou komunikaci na paměťovou kartu. Nebo lze pomocí speciálního boxu odposlouchávat místnost tak - jakmile telefon zaznamená nějaký hluk, automaticky zavolá na vaše číslo. V nabídce najdete i telefony pro zasílání zakódovaných SMS. Vedle upravených běžných mobilů od Nokie a Siemensu nabízí výrobce i symbianové přístroje Nokia.

Výrobce předpokládá, že zákazník bude špionážní mobil používat pro kontrolu svých zaměstnanců, žárlivý manžel(ka) pro špehování své(ho) manžela(ky) anebo rodiče pro vzdálené "hlídání" svých potomků. A na svých stránkách dodává, že použití takto upravených telefonů je v mnoha zemích ilegální. Což platí i pro použití u nás.

Je jasné, že bylo jen otázkou času, kdy se tyto přístroje objeví i na našem trhu, ač podle reportáže TV Nova se jedná spíš o podomní prodej. Televize dodává, že odposlouchávací mobily lze odhalit pomocí speciálních přístrojů.

Pokud však dodržíte určitá pravidla, nemusíte se jich bát. Odposlouchávací telefon musí mít odposlouchávaný u sebe a používat ho. Pokud pomineme, že si jej někdo z nějakého důvodu sám pořídí, musí mu být podstrčen. Pokud vám tedy někdo bude dávat mobil, nemusí to být jen z lásky, dobročinnosti, za odměnu, či z jiného bohulibého důvodu. Na pozoru se musí mít i zaměstnanci. Nový mobil nemusí už být jen odměnou za dobrou práci, ale i sofistikovaný nástroj pro jejich kontrolu.

Autor:
 
Témata: Euro, SMS, Hluk, Nokia, Siemens, TV Nova

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

Celníci zabavili tisíce padělků Applu včetně desítek falešných iPhonů

Čeští celníci zabavili více než 4,5 tisíce padělaných výrobků značky Apple.

Při kontrolách v pěti krajích zabavili čeští celníci počátkem tohoto týdne více než 4 500 padělaných výrobků značky...

Koncept „ostružinového“ smartphonu vypadá skvěle. Má unikátní konstrukci

Designový koncept BlackBerry Alpha se sendvičovou konstrukcí

Mobily s vysouvací konstrukcí nebyly před nástupem smartphonů ničím neobvyklým, dnes je ovšem tato koncepce výjimkou....

Studentům zabavují mobily. Za vrácení chtějí výkupné

Ilustrační snímek

Zabavení mobilu vyučujícím není nic neobvyklého, zpravidla se však žák či student svého mobilu dočká po konci výuky....

Najdete na iDNES.cz