Změna v poskytování slevy se týká takzvaného institutu zvláštních cen v rámci univerzální služby, tedy slevy z tarifu pro lidi s nízkými příjmy. Současné vládní nařízení stanoví, že maximální ztráta operátora na jednoho člověka činí nejvýše 200 korun včetně daně z přidané hodnoty. Změna nároku na slevu má zlepšit kontrolu a minimalizovat hrozbu zneužívání tohoto institutu.
Současný zákon odvíjí definici osoby s nízkými příjmy od hranice 2,15 násobku životního minima. Podle vlády však existuje riziko zneužití tohoto institutu v případech, kdy žadatel vyplní čestné prohlášení, ale nedá se zkontrolovat, zda bylo oprávněné. Vláda si od novely slibuje úspory ve státním rozpočtu v rozsahu 240 milionů korun. Pokud si všichni oprávnění zažádají o zvláštní ceny, bude zapotřebí na úhradu ztrát poskytovatelů hlasových a datových služeb asi 360 milionů korun.
Novela, kterou Sněmovna schválila již 21. dubna, také zpřísňuje povinnosti mobilních operátorů týkající se bezpečnosti sítí, stejně jako opatření proti rozesílání nevyžádané elektronické pošty. Bezpečnost a celistvost své komunikační sítě budou muset operátoři zabezpečovat nejen za krizového stavu, jak stanoví nyní platný zákon, ale nově také při nebezpečí vzniku krizové situace. Novela zobecňuje zákaz použít adresu elektronické pošty pro odeslání nevyžádané zprávy bez souhlasu držitele této adresy. Změna reaguje na to, že v některých případech spamové pošty se adresa odesílatele a příjemce shoduje.
Norma také zpřesňuje opatření proti zlomyslnému volání na tísňové linky a má v přijaté podobě podpořit rozvoj digitálního rozhlasového vysílání v systému DAB+.