Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

  0:09aktualizováno  0:09
Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě obrazovek je gigantem i na poli produkce polovodičových komponent a právě tato divize v minulých dnech ukázala 12GB paměťový modul pro smartphony a tablety.

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X | foto: samsung.com

Už jsme si tak nějak zvykli, že špičkové smartphony mnohdy mají více operační paměti než stolní počítače a notebooky. Rekordem jsou dnes 12GB paměti a jejich rychlejšímu rozšíření pomůže novinka z dílen Samsungu. Ten totiž jako první vůbec ukázal 12GB paměťový modul standardu LPDDDR4X, určený prémiovým smartphonům příštích generací.

Modul sestává z šesti 16gigabitových čipů seskupených v jednom bloku, což mimo jiné znamená i menší spotřebu energie. Součást je navíc opravdu kompaktní, tloušťka činí pouhých 1,1 mm, takže v chytrých telefonech zabere minimum drahocenného prostoru.

Nové paměti vznikají 10nm procesem druhé generace, pro který Samsung používá označení 1y-nm, a vyznačují se obrovskou rychlostí přenosu dat 34,1 GB/s. Jak je vidět z přiložené tabulky, mapující historický vývoj pamětí u Samsungu, výrobce již modul takových parametrů představil loni v červenci. Jenže tehdy byla uvedena 8GB verze, a tuto kapacitu teď výrobce zvýšil o polovinu. 

Vývoj DRAM pamětí u Samsungu za posledních 10 let
Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Ukazuje se také, že v posledních ani ne pěti letech se datová propustnost paměťových modulů zdvojnásobila. To spolu s 12GB velikostí najde využití u smartphonů té skutečně nejvyšší kategorie. 

Paměť pro ty nejlepší z nejlepších

Samsung zmiňuje například přístroje s více než pěti fotoaparáty. Tuto podmínku sice zatím splňuje jen Nokia 9, ovšem takto a lépe vybavených smartphonů bude samozřejmě přibývat (více v článku: Nokia se pochlubila úžasným fotoaparátem, má nejvíc objektivů na světě).

Rozvoj rozšířené inteligence nebo další zvětšování a zjemňování displejů. I to jsou disciplíny, kde se obří a rychlá operační paměť bude hodit. A totéž platí o nástupu sítí 5. generace, které především z pohledu násobně rychlejší konektivity přinesou uživateli nový rozměr zábavy (více v článku: K čemu je dobré 5G? Podívejte se, jak to vysvětluje Samsung).

Samsung plánuje nové paměťové moduly vyrábět v produkčním centru v jihokorejském Pchjongtcheku a své současné produkční tempo je z důvodu očekávané poptávky připraven už ve druhé polovině roku zrychlit více než trojnásobně.

 
Témata: Samsung, Nokia

Nejčtenější

Cena přijatelná, výkon špičkový. Těšit se můžeme na nový malý iPhone

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display

Apple podle všeho vyslyší volání o pokračování výroby malého iPhonu. Ale zapomeňme na čtyřpalcový displej a na dnešní...

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Apple bude muset platit za iPhony poplatky Qualcommu

Qualcomm je největším prodejcem čipových sad pro smartphony

Společnost Apple se překvapivě dohodla s výrobcem čipů Qualcomm na urovnání sporu o porušování patentních práv při...

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Huawei se naparuje. Jeho skládací smartphone zpožděný nebude

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Zatímco se Samsung potýká s problémy s displejem u modelu Galaxy Fold a odkládá jeho prodej, Huawei prohlašuje, že jeho...

Najdete na iDNES.cz