NEXTRA Wireless zahájila provoz bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz

  17:41aktualizováno  17:41
Společnost NEXTRA Wireless, s. r. o. úspěšně dokončila pilotní projekt testující kvalitu a spolehlivost nové vysokorychlostní bezdrátové sítě ve čtyřech největších městech České republiky a zahajuje komerční provoz.
Společnost NEXTRA Wireless, s. r. o. úspěšně dokončila pilotní projekt testující kvalitu a spolehlivost nové vysokorychlostní bezdrátové sítě ve čtyřech největších městech České republiky a zahajuje komerční provoz. Jako první ze tří operátorů, jimž byla letos v září přidělena licence na provozování sítě FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 26 GHz, tak zpřístupní zákazníkům alternativní řešení poslední míle.

NEXTRA Wireless nabídne českým poskytovatelům Internetu a telekomunikačním operátorům alternativní řešení problému poslední míle (propojení sítě operátora se sídlem zákazníka), který je v současné době, i přes nadcházející liberalizaci, jednou z největších bariér pro vytvoření plně konkurenčního prostředí v oblasti telekomunikačních služeb.

Jako první budou moci využít bezdrátové sítě společnosti NEXTRA Wireless poskytovatelé Internetu pro připojení svých zákazníků v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Prostřednictvím pronajatých datových okruhů o kapacitě 256 kbit/s až 8 Mbit/s získají možnost poskytovat vysokorychlostní připojení k Internetu (přenos dat, hlasu, audiovizuální přenosy) za nižší ceny a ve větší kvalitě. Ve srovnání s podobnými službami na trhu budou datové okruhy NEXTRA Wireless na bázi bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz až o 20 % levnější. Z hlediska kvality a spolehlivosti je přitom tato síť srovnatelná s optickými vlákny. To potvrdil i pilotní projekt, v rámci kterého v průběhu listopadu vybraní zákazníci testovali připojení k Internetu prostřednictvím prvních základových stanic, a prokázalo se, že ani extrémní povětrnostní podmínky nezpůsobily výpadky. NEXTRA Wireless proto bude schopna na své síti garantovat až 99,99 % dostupnost.

V příštím roce představí NEXTRA Wireless v souvislosti s liberalizací trhu také řadu produktů pro telekomunikační operátory, kteří tak budou moci využít síť v pásmu 26 GHz pro poskytování hlasových služeb. Například uvede na trh produkt určený pro poskytování služby Euro ISDN 30, kterou budou nové telekomunikační společnosti nabízet svým zákazníkům jako alternativu k telefonii pomocí pevných linek monopolního operátora.

NEXTRA Wireless získala licenci na provozování FWA sítě v pásmu 26 GHz v září tohoto roku v rámci výběrového řízení vyhlášeného Českým telekomunikačním úřadem. Základové stanice v Praze, Brně, Ostravě a Plzni zprovoznila již 1. listopadu. Po úspěšném dokončení pilotního projektu nyní zahajuje komerční provoz. Do konce letošního roku zprovozní síť v dalších pěti městech (Hradec Králové, České Budějovice, Zlín, Olomouc, Liberec). V průběhu roku 2001 plánuje postupně pokrýt všechna města s počtem obyvatel nad 50 000.

Společnost Nextra Wireless, s. r. o. je součástí norského telekomunikačního holdingu Telenor AS, který je světovým poskytovatelem vysoce kvalitních telekomunikačních, datových a multimediálních služeb a zaměřuje se zejména na oblast mobilních, internetových a satelitních sítí. Působí ve více než 30 zemích světa, zaměstnává 22 tisíc lidí a v roce 1999 zaznamenal obrat ve výši 3,9 miliard dolarů (150 miliard korun). NEXTRA Wireless se zaměřuje na pronájem přístupové infrastruktury pro řešení problému poslední míle poskytovatelům Internetu a telekomunikačním operátorům.

Autor:

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Vodafone spouští neomezená data. Má to háčky, jednotlivec si tarif nepořídí

Vodafone

Vodafone začne nabízet tarify s neomezeným datovým připojením. Ovšem jen u tarifů pro více osob a s podmínkou...

Další z rubriky

Přežijete týden bez smartphonu a firma vám zaplatí 22 tisíc korun

Motorola MicroTAC - 1989: Motorola MicroTAC 9800X se prodávala jako “kapesní”...

Americká firma vyhlásila soutěž, ve které chce zjistit, jak si dnešní uživatelé smartphonů vystačí s obyčejným mobilem....

Vyrobili největší smartphonový propadák, ale stejně to zkusí znovu

Essential Phone se už nevyrábí, firma končí s jeho prodejem.

Měl to být ambiciózní model, který obrátí trh s androidy naruby, ale nakonec se z Essentialu PH-1 vyklubal jeden z...

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz