Problém s prémiovými SMS neskončil, varuje sdružení. Kauza DIMOCO ožívá

  13:20aktualizováno  13:20
Problémy s nevyžádanými prémiovými SMS za stovky korun od společnosti DIMOCO opět ožívají. Sdružení Spotřebitel.net v posledních dnech zaznamenalo další stížnosti lidí, kteří od této firmy obdrželi nevyžádané prémiové zprávy. Firma, na níž podal trestní oznámení i Český telekomunikační úřad, však vinu odmítá.
Za údajně nevyžádané prémiové zprávy lidé platí stovky korun. Ilustrační foto

Za údajně nevyžádané prémiové zprávy lidé platí stovky korun. Ilustrační foto

"V posledních dnech zaznamenalo sdružení další stížnosti spotřebitelů, kteří obdrželi nevyžádané textové zprávy od společnosti DIMOCO Czech s.r.o., a zaplatili za to nemalé peníze," informovalo ve středu sdružení Spotřebitel.net.

Podle jeho právní poradkyně Kristýny Opletalové je spotřebitelům obvykle za jednu prémiovou SMS účtováno 99 korun. "V pravidelném vyúčtování služeb pak naleznou mnohdy několikasetkorunovou položku. Operátoři od toho dávají ruce pryč a spotřebitelé raději zaplatí, než by měli problémy,“ dodala Opletalová.

DIMOCO

Stoprocentním vlastníkem společnost DIMOCO Czech s.r.o. je rakouská společnost DIMOCO DIRECT MOBILE COMMUNICATIONS GmbH. Jednateli jsou Gerald a Roland Tauchnerovi.

Poškození tvrdí, že jim firma DIMOCO zasílá nevyžádané prémiové SMS. Loni, kdy kauza DIMOCO propukla, ale iDNES.cz zjistil, že za ní mohou být erotické, či jiné služby. Stopa tehdy ukazovala na slovenskou firmu poskytující na webu erotický obsah. Ta však jakékoli provinění odmítla (více o kauze čtěte zde).

Vinu tehdy striktně odmítlo i samotné DIMOCO. První stížnosti na tuto společnost se přitom objevily již v letech 2010 a 2011. Tehdy se o firmě mluvilo ve spojitosti se soutěžními, či erotickými zprávami (kauzy spojené s DIMOCO najdete zde).

Sdružení obviňuje operátory z nečinnosti

V návaznosti na loňské problémy s nevyžádanými prémiovými zprávami podal Český telekomunikační úřad na DIMOCO trestní oznámení (více zde). "Výsledek vyšetřování není bohužel do dnešního dne znám," uvedlo sdružení s tím, že se k němu lze připojit zasláním dopisu na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3.

Další obranou je podle poradce sdružení Matouše Blažka zasílání prémiových SMS zablokovat přímo u operátora. "Veškeré reklamace by měly být směřovány písemně nejen operátorovi, ale i společnosti DIMOCO. Je nutné také zrušit inkasní platbu operátorovi," radí další postup Blažek.

"Setkáváme se s velkou arogancí operátorů, kteří odmítají situaci podvedených spotřebitelů řešit. Když jsme následně zjistili, že provize operátorů z prémiových SMS se pohybují okolo padesáti procent, bylo nám vše jasné," dodávají společně Blažek s Opletalovou.

Operátoři veskrze oponují tím, že se každou stížnost snaží řešit individuálně. Zákazníci by se přitom podle nich měli obracet přímo na svého operátora.

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Další z rubriky

Black Shark, Poco a Realme. Víte, kdo vlastní tyto mobilní značky?

Zdánlivě nesouvisející mobilní značky jsou provázanější, než se na první pohled...

Že společnost Huawei vlastní značku Honor, je známý fakt. Ale víte, co má společného třeba Blackberry s Alcatelem? Nebo...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz