

Placka s velkým displejem. Tak nějak by se daly ve zkratce specifikovat současné smartphony. Avšak před jejich příchodem byly mobily podstatně rozličnější. Co model, to po vzhledové stránce unikát. A to i v rámci daného výrobce. Mnohé z nich se stále těší oblibě. Toto jsou nejstarší mobily, které se objevují v síti Vodafonu.
Autor: Mobil iDNES.cz, Mobil.iDNES.cz
Vůbec nejstarším modelem, který Vodafone ve své síti aktuálně zaznamenal, je novinka Nokie ve střední třídě z léta roku 1997. Konkrétně jde o model 3110. Tento nostalgický kousek pochází z doby, kdy předchůdce Vodafonu, společnost Český Mobil provozující síť Oskar ještě neexistovala. Dobovou recenzi najdete v souvisejících článcích
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
Druhým nejstarším mobilem v síti tohoto operátora je Nokia 6150 z roku 1998, zástupce vyšší třídy určený náročnějším uživatelům. Manažerský telefon s klasickým finským rukopisem zaujal metalickou čelní stranou v matné úpravě. Navrchu telefonu se nacházel infračervený port. Pokud chtěl uživatel do telefonu dostat vibrace, musel si pořídit speciální vibrační baterii.
Autor: Nokia
Konkurence v té době již vibrační vyzvánění zvládala. Nabídl ho například Panasonic G600 představený ve stejném roce jako "šedesát jedna padesátka". Tento panasonic byl určen především pro dámskou část mobilních uživatelů. Dostupný byl ve dvou barvách: šampaňské a stříbřitě modré.
Autor: Pavel Pongracz
V roce 1999 představila Nokia luxusní model 8850. Zaměření telefonu odpovídal i použitý materiál: tělo bylo ze slitiny hliníku a hořčíku, oproti předchůdci (Nokia 8810) mělo konzervativnější povrchovou úpravu matně šedé barvy. Kovová byla i tlačítka alfanumerické klávesnice, skryta byla pod vyjížděcím krytem. Telefon byl příjemně lehký, hmotnost byla 91 gramů.
Autor: Nokia
Zatímco Nokia v roce 1999 již nabízela modely s integrovanou anténou, konkurence se držela původní koncepce, tedy přístroje s anténou trčící z jeho vrchu. To je i případ oblíbeného modelu C25 od společnosti Siemens, pátého nejčastějšího starého mobilu v síti Vodafonu.
Autor: Mobil iDNES.cz, Mobil.iDNES.cz
Ani u švédského Ericssonu to v daném roce nevypadalo, že by se chtěl vydat cestou integrovaných antén. Nutno uznat, že v případě modelu T28s nepůsobila obvyklá anténa nikterak nepatřičně, byť byla vůči kompaktním rozměrům výrazná. Telefon s kovovým rámem s aktivním flipem (jde s ním přijímat a ukončit hovor) s integrovaným mikrofonem se těší oblibě i dnes.
Zákazníci Vodafonu nedají dopustit ani na běžnější model Ericssonu ze stejného roku (1999). Model A1018s nepůsobil sice tak elegantně jako přechozí švédský střízlík, však taky spadal do nejnižší třídy, ale uživatel si jej mohl díky výměnnému čelnímu panelu a kroužku na anténě měnit k obrazu svému. Šlo o odpověď Švédů na oblíbenou Nokii 5110.
Autor: Ericsson
Ze stejné sféry pocházel i Panasonic GD30, levná alternativa k tehdy špičkovému modelu GD90 tohoto japonského výrobce. Interní paměť pro 50 čísel, možnost si předdefinovat vlastní SMS či určit, jakou animaci telefon zobrazí například při odesílání SMS. Neuvěřitelné, na co výrobci na sklonku minulého tisíciletí lákali potenciální uživatele.
Autor: Pavel Pongracz
Motorola Timeport L7089 byla prvním triband mobilem na světě, tedy telefonem schopným provozu ve všech třech GSM pásmech (900, 1 800 i 1 900 MHz). Zvláštností bylo tlačítko na boku telefonu vyhrazené pro přístup do telefonního seznamu.
Autor: Pavel Pongracz
Následující nejčastější model, který se objevuje v síti Vodafonu, pochází z dílen Alcatelu. Elegantní One Touch 501 byl dalším důkazem, že se francouzský výrobce vydal cestou miniaturizace. Telefon díky rozměrům příjemně padl do ruky, překvapil i muší hmotností, kdy s Li-Pol baterií měl pouhých 88 gramů. Šlo o první alcatel, jehož displej byl opatřen holografickou folií pro dosažení lepšího kontrastu.
Autor: Alcatel
Tento mobil netřeba zdlouhavě představovat. Legendární Nokia 3310 je i dnes stavěna do kontrastu se smartphony, a to jak z pohledu výdrže baterie, tak odolnosti konstrukce. Není divu, že v síti Vodafonu jde o vůbec nejčastěji používaný starý mobil – podle statistik operátora se jich ve sledovaném období přihlásilo do sítě více než 3,5 tisíce.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
Příjemně kompaktním mobilem byl stejně jako předešlá nokia i Siemens C35i, byť oproti ní stále využíval vnější anténu. Úspěch si zajistil především díky své cenové dostupnosti, spadal do vyšší lowendové třídy. Siemens C35i je vylepšeným modelem C35, oproti kterému byl vybaven WAPem a větší vnitřní pamětí pro telefonní čísla (sto oproti dvaceti).
Autor: Siemens
Oblibě se v době smartphonové těší i elegantní komunikátor Nokia 9210. Finský výrobce tento model s barevným vnitřním displejem a redukovanou počítačovou klávesnicí představil na sklonku roku 2000. Uživatel musel ovšem akceptovat vysokou hmotnost 244 gramů.
Autor: Nokia
Ve stejném období uvedl na trh švédský Ericsson model A2618s. Přestože šlo o model nižší třídy (byl nástupcem modelu 1018s), disponoval škálou služeb, které mu mohl závidět i leckterý dražší model. Nechyběly datové a faxové služby, ovládání hlasem či vyzváněcí profily. Telefon měl výměnné kryty.
Autor: Pavel Pongracz
V síti Vodafonu se objevuje i derivát již dříve zmíněné Nokie 8850, model s označením 8890. Šlo o provedení určené pro americký trh, oproti modelu s pětkou v názvu podporoval i frekvenci 1 900 MHz. V ostatních ohledech šlo o "starou" známou luxusní nokii.
Autor: Nokia
Dalším z přístrojů Ericssonu, na který zákazníci nejmladšího tuzemského operátora stále nezanevřeli, je designově výrazný model R310s. Tělo pastelových barev disponovalo bohatým pogumováním, šlo o telefon snášející hrubší zacházení. Tomu odpovídala i ohebná gumová anténa připomínající svým tvarem ocas bobra.
Autor: Ericsson
Příjemně kompaktní telefony stejně jako Ericsson či Nokia umělo i japonské Sony. Důkazem je model CMD Z5 z roku 2000, i tomu zákazníci Vodafonu dávají šanci ukázat se na denním světle. Nešlo o levný mobil, cena se pohybovala okolo osmnácti tisíc korun.
Autor: Sony
Trium Aria od japonského koncernu Mitsubishi byl opravdu netradičním mobilem. Šlo o nezvykle úzký telefon, zajímavostí byla vytahovací anténa. Alfanumerická klávesnice byla skryta pod pasivním krytem. Telefon zaujal i muší hmotností 90 gramů.
Autor: Mitsubishi
Rok 2000 se do paměti tuzemských mobilních uživatelů zapsal zjevně nesmazatelně. Z tohoto roku pochází i Sony CMD-J5, levnější alternativa k dříve zmíněnému špičkovému modelu Z5. Funkcemi "jé pětka" odpovídala manažerské třídě, cenou se blížila například podstatně chudší Nokii 3310. Toto sony vyšlo na zhruba 11 tisíc korun.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
Motorola Talkabout T2288 byla svého času považována za mobil určený výhradně pro WAP, tedy prohlížení upravených verzí internetových stránek na telefonu. V ostatních ohledech nepřinesla tehdejším uživatelům nic zásadního oproti konkurenci, přesto ani na ni dosud nezanevřeli.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
Motorola T180 byla lowendovým modelem, čemuž odpovídala i tristní výbava. Telefon postrádal budík, hodiny i datum. Hodil se jen na volání a posílání SMS. Velmi nepraktické bylo umístění tlačítek pro ovládání hlasitosti na čelní plochu vlevo pod displej.
Autor: Pavel Pongracz
Osobitý tvar alcatelů z přelomu tisíciletí má něco do sebe i po více než 20 letech. Asi nejlíbivějším byl model One Touch View db, který oproti "kolegům" v podobě verzí Easy, Club a Max disponoval větším displejem. Alcately nad konkurencí vynikaly hlavně možností hlasitého odposlechu, touto funkcí v té době disponoval jen Sagem.
Autor: Alcatel
Tedy jen do doby uvedení mobilu Panasonic GD52, i ten měl hlasitý odposlech. Telefon byl jinak osazen pro panasoniky tradiční kurzorovou klávesnicí, ta sloužila i k ovládání hlasitosti, a podporoval datové a faxové přenosy. Minusem byla absence podpory WAPu a nepřehledné menu.
Autor: Pavel Pongracz
Dalším zástupcem odolných mobilů, který zákazníci Vodafonu ani po více než dvaceti letech neodložili dospod šuplíku, je Siemens M35i. Stejně jako tehdejší Nokia 3210 (Nokia 3310 byla představena až o několik měsíců později) odolný siemens disponoval integrovanou anténou, WAPem, obrázkovými zprávami, hlasovým vytáčením či vestavěným modemem.
Autor: Siemens
Nejmladším modelem z TOP 25 nejstarších mobilů, které se objevují v síti Vodafone, je opět siemens. Tentokrát lowendový model M50 z roku 2002, který na první pohledu zaujal nekonvenčním vzhledem cílícím na mladé uživatele. I přes své zařazení byl plný tehdy nejmodernější technologií, podporoval například GPRS či dlouhé textovky doplněné o obrázky či zvuky. Kryt telefonu byl výměnný.
Autor: Siemens