Operátor stroj, který minulý týden nešťastně proslavil konkurenční T-Mobile, využívá k instalaci nových technologií v rámci výstavby sítě třetí generace. - čtěte Vodafone spustí 3G síť v příštím roce
"Celkem bude intenzivní montáž vrtulníkem probíhat deset dní, počínaje dneškem," uvedl mluvčí operátora Vodafone Miroslav Čepický. Další instalace hardwaru se již dle jeho slov obejde bez vrtulníku.
Helikoptéra bude každý den v ranních hodinách vzlétat z letiště Letňany. "Pauzu si udělá jen v poledne, kdy bude hodinu dotankovávat z mobilní cisterny," prozradil Čepický. Při této operaci bude stroj přistávat na Hagiboru, na Modřanském jezu nebo na Vinohradech.
Potřebná povolení (hygiena, řízení letového provozu...) pro nasazení helikoptéry vyřizuje její provozovatel, mělnická společnost Aerocentrum.
Z vrtulníku nic nespadne, slibuje provozovatel
Během přeletů se více než sedmitunový kolos objeví i nad ostatními částmi Prahy. Po celou dobu akce by měla helikoptéra přepravit řádově desítky základnových stanic (BTS) mobilní sítě. Technologii bude zavěšovat kvalifikovaná posádka až v okolí místa usazení.
Zástupci operátora ujišťují, že budou dodržovat všechna bezpečnostní opatření nutná k tomu, aby se nestala nehoda podobná té, která se udála minulý týden v centru Prahy. Tou dobou plnil vrtulník zakázku společnosti T-Mobile, která provozovateli helikoptéry dodala kontejner bez nosné konstrukce. - čtěte Šedesátikilový náklad spadl v Praze z vrtulníku do Vltavy
Opatření přijalo i Aerocentrum. "Personál jsme proškolili a všechna břemena důkladně prověřujeme. Aby nedošlo k podobné situaci, vyžadujeme po klientech i technickou dokumentaci břemen. Zároveň jsme zpřísnili postupy kontroly břemena, do vzletu jej prohlížejí celkem tři lidé, přičemž konečné slovo má vždy pilot," uvedl pro iDNES.cz jednatel společnosti Lubomír Ogurčák.
Vodafone stroj přemaloval na červeno
Vodafone nechal původně tmavomodrý vrtulník polepit fólií ve firemních barvách. Polep zrealizovala firma Fallada, která se stará i o branding firemních vozů společnosti. "Na polep bylo použito celkem 180 m2 velice tenké fólie, která se používá pro řezanou grafiku," prozradil Čepický.
Fólie o síle 50 mikronů by měla na povrchu helikoptéry vydržet až devět let. Stroj její aplikací, která prý osmi mužům trvala tři a půl dne, ztěžkl o 100 kg. Celková plocha helikoptéry je totiž 160 m2, což odpovídá asi dvanácti standardním euro billboardům (á 13 m2).
Hangár, kde se aplikace fólie prováděla, se musel nahřát na minimálně 10°C. "Asi to nejtěžší, s čím se pracovníci firmy Fallada potýkali, bylo přelepit fólií tisíce nýtů na povrchu vrtulníku," uvedl Čepický. Fólie se na povrch přiloží, nahřeje se a poté se filcovou rukavicí aplikuje.
Helikoptéra staví i GSM věže
Helikoptéra Aerocentra operuje nad Prahou již několik let. Pronajímají si ji různé firmy, jde totiž o jediný vrtulník tohoto typu v České republice. Vodafone jeho služeb využívá i při stavbě GSM věží v nedostupném terénu. Nedávno operátor realizoval například nový vysílač u Zbožic na havlíčkobrodsku. - čtěte Sedmitunový létající kolos postavil Vodafonu novou GSM věž
Helikoptéra Mil Mi-8T pochází z Ruska, váží sedm tun a patří mezi nejrozšířenější helikoptéry vůbec. Ve službách Aerocentra slouží jako létající jeřáb. Její maximální rychlost je 250 km/h, na úvazu unese až tři tuny. Do jejího nákladového prostoru se vejde i lehký terénní automobil. - čtěte Mil Mi-8T - sedm tun létajícího železa na vlastní oči (VIDEO)