Motorola zrušila domácí čínskou premiéru nové generace modelu Razr. (ilustrační snímek)

Motorola zrušila domácí čínskou premiéru nové generace modelu Razr. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Důsledek americké návštěvy na Tchaj-wanu? Značky zrušily premiéry novinek

  • 13
Možná je to jen zvláštní náhoda a důsledek jiných událostí. Hned dvě čínské značky ovšem zrušily své premiéry chytrých telefonů, které měly proběhnout v době návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Pikantní je, že jedna ze značek je přímo spojena s USA.

V úterý 2. srpna někdy po poledni našeho času měla značka Motorola představit v Číně novou generaci svého smartphonu s ohebným displejem Razr a také model Moto X30 Pro. Firma však premiéru v den jejího konání zrušila a neposkytla žádný náhradní termín. Motorola je sice původně americká značka, ale pro účely jejího použití na mobilních telefonech dnes patří čínskému Lenovu a na americké korporaci je nezávislá.

Je tak víc než pravděpodobné, že americko-čínská značka nechtěla představovat své nové „bombastické“ novinky ve chvíli, kdy právě mezi USA a Čínou vrcholí napětí. Právě v úterý totiž na Tchaj-wan, který v rámci principu jedné Číny považuje Čína za své území, přiletěla předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová. Taková vrcholná návštěva, která je vyjádřením podpory nezávislosti Tchaj-wanu, vyvolává v Číně bouřlivé reakce a čínská armáda v reakci na ni přichystala i rozsáhlé vojenské cvičení.

Pravý důvod pro zrušení premiéry zástupci Motoroly, respektive jejího majitele Lenova, neuvedli. K podobnému kroku jako Motorola, tedy ke zrušení premiéry, se nicméně o den později, tedy ve středu 3. srpna, odhodlala i značka OnePlus. To je čistě čínská značka, která v ten den měla doma v Číně představit smartphone Ace Pro. Tento model má být alternativou typu OnePlus 10T. Zatímco 10T je model určený pro globální trhy, Ace Pro má být smartphone pro čínský trh. Zajímavé ovšem je, že právě globální typ 10T značka představila bez jakýchkoli odkladů v podstatě ve stejném termínu.

I tento zdánlivě zvláštní krok můžeme vysvětlit oficiální americkou návštěvou na Tchaj-wanu. Této události se totiž čínská média věnují velmi intenzivně a premiéra nového smartphonu by v takové chvíli mohla vypadat nepatřičně, případně by mezi zprávami zapadla. Ani jedno nechce OnePlus nejspíš připustit, i když jde čistě o naši spekulaci. V globálním kontextu pak taková ztráta pozornosti nebo nevhodné načasování vlastně nehrozí, takže proto firma globální typ bez okolků představila.

Mimochodem, Nancy Pelosiová se na Tchaj-wanu setkala i se zástupci společnosti TSMC, která je největším nezávislým světovým výrobcem čipů. Čipy vyráběné TSMC odebírá většina výrobců smartphonů, firma pak má vedle několika továren přímo na Tchaj-wanu závody i v Číně (Šanghaj, Nanking), ale také v USA a Singapuru.

Jestli dojde na náhradní termín představení dotčených smartphonů, není v tuto chvíli známo. Například Motorola má evropskou premiéru novinek, které měly být představeny v Číně 2. srpna, naplánovánu na září. Místní zastoupení značky však nedovedlo po zrušení čínské premiéry říci, jaký vliv může tato událost na evropské uvedení mít. Prozatím tedy platí původní termín, který se však může měnit, v krajním případě by třeba nemusely být smartphony v Evropě uvedeny vůbec.