Mobily jsou cigaretami 21. století. Mladí jsou na nich závislí

aktualizováno 
Stamiliony lidí si v současnosti bez mobilního telefonu jen stěží dokážou představit svůj život. Pro Japonce se stal podle nejnovějších studií opravdovou závislostí.
Světová populace je čím dál více závislá na mobilních telefonech.

Světová populace je čím dál více závislá na mobilních telefonech. | foto: Profimedia.cz

96 procent všech studentů, kteří se v Japonsku hlásí na střední školu, vlastní mobilní telefon. Vedle běžných funkcí, jako jsou telefonování nebo psaní textových zpráv, ho využívají především k poslechu hudby, čtení knih či chatování se svými přáteli.

Hideki Nakagawa, profesor sociologie z Tokia, říká, že pro mladé Japonce jsou mobilní telefony opravdovou závislostí. "Bez mobilu se cítí velmi nejistě - je to taková jejich osobní vizitka," doplňuje Nakagawa.

Průzkum provedený japonskou vládou před časem ukázal, že tamní dívky ve středoškolském věku stráví denně s telefonem v ruce v průměru 124 minut. Chlapci pak o trochu méně - stále však úctyhodných 92 minut denně.

Postdigitální generace i jinde na světě

Sociologové hovoří o stále větší popularitě mobilních telefonů u náctiletých v souvislosti s takzvanou postdigitální generací. Jedná se o lidi, kteří se narodili v osmdesátých letech a vyrůstali během největšího rozmachu digitálních technologií.

Na rozdíl od starší generace, která výdobytky moderní doby používá především k sebeprosazení na pracovním trhu, mladí považují mobily a jim podobná zařízení za běžnou součást svého života. Využívají je pak především ke komunikaci se svými vrstevníky či výše zmíněným činnostem - například poslechu hudby nebo čtení elektronických knih.

Vzdát se mobilu není vůbec jednoduché

Jakmile se mobilní telefon stane součástí vašeho života, už se ho vzdáte jen stěží. Americká bavička Amy Borkowsky se například rozhodla, že ho přestane používat počínaje Novým rokem po dobu celých šedesáti dnů. Jestli to vydrží, si musíme počkat až na konec února. V několika rozhovorech ale uvedla, že to pro ni bude těžší než se vzdát sexu.

I ti nejotrlejší lidé však po čase neodolají a "cigarety 21. století", jak v několika průzkumech byly mobily nazvány, si nakonec pořídí. Jestliže zabrousíme do veřejných kruhů, narazíme v poslední době například na bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který si svůj první mobil pořídil teprve před půl rokem. V rozhovoru pro agenturu Reuters řekl: "Když jsem byl premiérem, mobilní telefon jsem vůbec neměl. Nepotřeboval jsem ho. Svůj první jsem si pořídil až den po mém odchodu."

 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Oppo představí rekordní mobilní foťák, bude mít desetinásobný zoom

Oppo jako první ukáže smartphone s ultrazoomem

Schopnosti fotoaparátů chytrých telefonů se v posledních letech výrazně zlepšují a postupně vytlačují základní...

Už za pár dní. Veletrh v městě hazardu ukáže první letošní novinky a trendy

CES 2019

Veletrh CES v Las Vegas je první tradiční událostí, při které se představují (nejen) mobilní novinky pro rok 2019....

Skládací samsung dorazí v první polovině roku. Bude těžko dostupný

Samsung představil prototyp skládacího smartphonu s ohebným displejem.

Prototyp skládacího smartphonu ukázal Samsung již loni v listopadu, avšak doslova mimo záři reflektorů. Představení...

Najdete na iDNES.cz