Ve středu 1. června v pět hodin ráno si v přístavu Cheng-čchin čínští celníci všimli vozu, který byl podle portálu Macau Business opatřen dvěma rozdílnými registračními značkami. Za jeho volantem seděl muž, z jehož chování byla patrná značná nervozita. Právě to jednoho z celníků přimělo k provedení zevrubné kontroly vozu. Ani ten se mu totiž nepozdával.
A ve svém úsudku se nemýlil. Během kontroly s kolegy odhalil ve voze spoustu důmyslných skrýší. Prakticky šlo o běžné odkládací prostory, které však byly upraveny tak, aby pojaly co největší množství mobilních telefonů. Schovány byly třeba pod sedadly řidiče i spolujezdce, v odkládacích prostorách palubní desky či dveří, ale i třeba v prostoru pro střešní okno. Za účelem uložení značného množství mobilů byly však upraveny i další prostory v kabině vozu.
Ve voze, který mířil z Macaa do čínského města Ču-chaj, bylo nalezeno celkem 775 blíže nespecifikovaných mobilů. Podle čínských celníků je to zatím největší letošní případ přeshraničního pašování mobilních telefonů v osobním voze. Všechny nalezené přístroje byly zabaveny a předány příslušnému celnímu úřadu, které se postará o jejich likvidaci.
S pašeráky mobilních telefonů mají čínští celníci bohaté zkušenosti. Například letos v březnu ty z čínského přístavu Gongbei zaujal muž procházející koridorem pro cestující, kteří nemají nic k proclení. Jejich pozornost upoutala jeho zvláštní chůze. Při následné kontrole u něj našli celkem 16 skládacích smartphonů a 160 počítačových procesorů (více viz Muž s divnou chůzí zaujal celníky, vyklubal se z něj pašerák).
V roce 2018 zatkli muže, který se snažil přes čínsko-hongkongskou hranici propašovat 28 nových iPhonů. Vymyslel přitom důmyslnou skrýš: telefony schoval v elektrickém skútru, a to v boxech pro baterie (více viz Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů).