Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Mobilní internet míří k rychlosti 21 Mb/s. A modemy budou mít výměnné kryty

aktualizováno  1:00
Singapur (od zvláštních zpravodajů Mobil.cz) - Rychlosti mobilního internetu se budou dále zvyšovat. Chvíli se zdálo, že různé modemy pro připojení k internetu budou vytlačeny samotnými mobilními telefony a doma ADSL. Místo toho se ale dočkaly renesance. A rychlosti připojení se budou dále zvyšovat, aniž bychom museli čekat na LTE.

Huawei na veletrhu CommunicAsia | foto: Mobil.iDNES.cz

V Česku jsme zažili jednu vlnu mobilního internetu navíc. Kvůli obstrukcím tehdejšího Českého Telecomu kolem tarifu vytáčeného připojení k internetu na pevné lince a potom i ADSL jsme tak trochu předběhli svět. Mobilní operátoři totiž byli schopni nabídnout neomezený tarif bez účtování za dobu připojení, a tak si řada uživatelů pořizovala GPRS jako domácí připojení. Vznikaly tak dokonce mobilní modemy určené výhradně pro český trh.

S rozvojem ADSL a dalších možností připojení ale zájem uživatelů opadl. Proto byly k neúspěchu odsouzeny projekty jako Internet 4G. Nyní se ale zájem opět vrací, tentokrát celosvětově. Sítě 3G totiž přinesly dostatečnou rychlost i dostupnost pro práci v terénu, ale pro většinu uživatelů i pro domácí připojení. Kromě všudypřítomných USB modemů pro připojení z počítače a notebooku byla k vidění i další zajímavá řešení. Stánky i v Česku velmi dobře známých firem Huawei a Axesstel na veletrhu CommunicAsia proto za návštěvu rozhodně stály.

Huawei řadí vyšší rychlost

Huawei se stal jedním z nejvýznamnějších dodavatelů síťové infrastruktury pro naše mobilní operátory. Můžeme proto očekávat, že se s jeho produkcí koncových zařízení budeme setkávat ještě o něco častěji. Soudě podle Singapuru, máme se rozhodně nač těšit. Majitelům notebooků určitě udělají radost moduly, které by se časem mohly objevovat v jejich miláčcích. Větší EM772 zvládne jak rychlý download přes HSDPA, tak rychlejší upload HSUPA. K tomu jako bonus ještě wi-fi. V případě menšího EM775 budeme muset oželet wi-fi, ale to bývá stejně standardní součástí čipsetů. Oba moduly odpovídají standardu MiniPCI, takže by si s nimi měla poradit většina notebooků.

Huawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsia

Jak už jsme se zmínili, USB modemů bylo na CommunicAsia k dispozici spousta, Huawei nás zaujal jedním designovým. Jak se zdá, už i v této kategorii bude vzhled rozhodovat. Modem E1632 má elegantně řešený USB konektor, který se vysunuje z těla modemu, a nehrozí tak jeho poškození. Kromě toho má ale výměnné kryty, aby bylo možné si ho přizpůsobit podle potřeby. Jak nás informovali zástupci firmy na stánku, tato možnost je určena primárně pro operátory, ale připravují se i uživatelské varianty krytů. Modemu přirozeně nechybí už tradiční slot pro Micro SD karty a samozřejmě ani podpora HSDPA.

Huawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsia

Zřejmě největší pozornost ale na stánku poutaly modemy, které díky nové technologii dovedou mobilní internet ještě zrychlit. HSPA+, jejíž podporu Huawei do modemů integruje, by měla znamenat překročení rychlosti 21 Mb/s pro stahování v 3G sítích. V Česku dobře známý modem E182 v modifikaci E182E zvládne odesílat data rychlostí 5,76 Mb/s a přijímat rychlostí 21,6 Mb/s. Připraven je dokonce pro další upgrade na 28,8 Mb/s. I tento modem má přitom vysunovací USB, což je podle našeho názoru velmi užitečné.

Huawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsia

Modem E5832 by se pak mohl stát jakýmsi univerzálním přípojným bodem pro notebooky bez wi-fi. Kromě podpory HSPA+ a stejných rychlostí jako E182E zvládne totiž i wi-fi, navíc je vybaven vlastní baterií, takže nezatěžuje baterii notebooku. Pro domácí použití se pak hodí modem D100, což je jakýsi mini router. Stačí do něj připojit některý z USB modemů Huawei a D100 pak zajistí mobilní připojení pro jeden počítač připojený přes Ethernet, další přes wi-fi. Na cestách tak můžete používat USB modem, a když přijdete domů, jednoduše ho zapíchnete do D100 a o víc se starat nemusíte. 

Huawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsia

Bez přídavného USB sticku se naopak obejde dvojice 3G routerů, které mají podporu mobilních dat integrovánu přímo. Model B560 nabídne 4 porty pro připojení počítačů prostřednictvím Ethernetu, další se mohou připojit přes wi-fi. Navíc nabídne dva telefonní porty – jeden pro IP Fax, druhý pro VoIP. Modem podporuje technologie HSDPA i HSUPA a samozřejmě i EDGE a GPRS. Jednodušší varianta B932 nabídne pouze jeden Ethernet port a podpora wi-fi je volitelná. Chybí mu také podpora HSUPA.

Huawei na veletrhu CommunicAsiaHuawei na veletrhu CommunicAsia

Axesstel – data pro mobily i U:fona

Korejská firma Axesstel je u nás známá především jako dodavatel CDMA modemů a telefonů pro sítě O2 a U:fona. I v tomto směru přichystala pár vylepšení, která by mohla časem dorazit do Česka. Jedním z nich je určitě vylepšený modem MV500, který by se mohl objevit především v nabídce U:fona – podporuje totiž CDMA EV-DO Rev. A, tedy nejrychlejší variantu jeho sítě. Oproti stávajícímu zelenému modemu je rozhodně skladnější a elegantnější. Vylepšení se dočkal i v Česku prodávaný MV100, který byl vystaven i v elegantní červené pro ruského operátora MTS.

Axesstel na veletrhu CommunicAsiaAxesstel na veletrhu CommunicAsia

Axesstel se ale neomezuje jen na CDMA a podobně jako třeba Huawei nabízí kompletní portfolio i pro 3G sítě. Zaujal nás poměrně zajímavě řešený quad-band modem TG130, který nabídne i podporu faxu, což může být zajímavé pro řadu firem. Na domácí použití se zase hodí wi-fi router MU430. Podobný nabízí pro CDMA sítě také U:fon, tato varianta ale podporuje HSUPA a také HSDPA rychlostí až 7,2 Mb/s. Mobilní internet zprostředkuje až čtyřem počítačům připojeným přes Ethernet, jednomu přes USB a dalším přes wi-fi. 

Axesstel na veletrhu CommunicAsiaAxesstel na veletrhu CommunicAsia

Kompromis pro mobilní uživatele pak nabídne AxessBox. Ten funguje vlastně podobně jako D100 od výrobce Huawei. Jedná se totiž o jednoduchý wi-fi router doplněný USB portem a také slotem pro Express Card (PCIe slot). Do něj se dá vložit HSDPA/HSUPA karta EU230, která zajistí připojení k mobilnímu internetu. Použití je opět stejné, přes den máte v notebooku standardní kartu a po návratu domů ji zasunete do routeru. Pak se připojujete přes wi-fi nebo ze stolního počítače (počítačů).

Axesstel na veletrhu CommunicAsiaAxesstel na veletrhu CommunicAsia

USB od Haiera

O telefonech pro sítě GSM a CDMA od firmy Haier vás budeme informovat zítra. Na jeho stánku byl ale k vidění také rozměrově velmi příjemný USB modem. Ten si zasloužil naši pozornost především podporou HSUPA až 5,6 Mb/s a HSDPA až 7,2 Mb/s. To jsou rychlosti, které pro práci v terénu poskytují skutečně více než dostatečný komfort. Vše je navíc ukryto v elegantní krabičce přijatelných rozměrů.

Haier na veletrhu CommunicAsiaHaier na veletrhu CommunicAsia

Zbavte se pevné, mobilní telefony na stůl

Není to tak dávno, co český Jablotron sklízel úspěchy se svým Maximobilem. Pochopitelně nezůstal osamocen, poptávka po podobných přístrojích není totiž úplně malá. Už dříve jsme psali například o přístrojích Doro či dalších značkách, které se prezentovaly v Barceloně. Zajímavé modely byly ale k vidění i na stáncích výrobců Huawei a Axesstel v Singapuru. Na stánku první ze zmíněných firem byl k vidění stolní telefon EST6630. Ten se nespokojí jen s přenosem hlasu, ale díky podpoře 3G sítí může zastat i funkci modemu pro připojení k internetu. Ovladače jsou navíc v interní paměti, takže není třeba shánět CD.

Axesstel na veletrhu CommunicAsiaAxesstel na veletrhu CommunicAsia

Axesstel předvedl GSM verzi telefonu, který v Česku dodává U:fon. Také tento telefon podporuje 3G sítě a může sloužit jako modem pro připojení k internetu. Zajímavá byla i malá kamera, která po připojení k telefonu dokáže hlídat prostor a v případě detekce pohybu přes GPRS/3G odeslat obrázek na zadaný e-mail. Ze všech mobilně pevných telefonů nás ale vzhledem asi nejvíce oslovil PG430, jedna z prvních kombinací bezdrátového telefonu DECT a GSM. Telefon navíc kromě volání podporuje i SMS.

Autoři: ,

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Nejsou dokonalé, ale jsou perfektní. Test Google Pixel 6 a 6 Pro

Více než dva měsíce Googlu trvalo, než své Pixely 6 a 6 Pro pomocí softwarových aktualizací vyladil tak, že snad...

Vodafone dá 30 GB za 167 korun. Ale má to háček

Vodafone začíná nabízet speciální edici předplacených karet. Především předplacenka Datová karta 30 GB může být pro...

A je to venku. Všechny verze Samsungů S22 ve všech barvách

Jako obvykle Samsung neuhlídal skoro nic. Známý únikář Evan Blass zveřejnil obrázky všech variant nové řady S22, která...

V Česku to raději nezkoušejte. Proč jdou v Androidu vypnout 2G sítě?

V nejnovější verzi operačního systému Android najdete možnost, jak až na nouzová volání zablokovat příjem 2G sítí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mokrá ranvej jako stopka pro boeingy. Kvůli rušení 5G hrozí vyjetí z dráhy

Letecké společnosti, které provozují Boeing 787, musí přijmout opatření při přistávání těchto letounů na mokrých či...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Větší levný iPhone si dá načas. Letos se ho nedočkáme

V březnu či v dubnu bychom se měli dočkat nové generace levného iPhonu SE. Ve hře byla i možnost zvětšení úhlopříčky...

Apple proměnil nehostinné místo v Mars. Dokazuje odolnost iPhonů

Apple u příležitosti blížícího se příchodu čínského nového roku zveřejnil další ze série krátkometrážních filmů, v...

Mokrá ranvej jako stopka pro boeingy. Kvůli rušení 5G hrozí vyjetí z dráhy

Letecké společnosti, které provozují Boeing 787, musí přijmout opatření při přistávání těchto letounů na mokrých či...

Unikátní iPhone s USB-C má konkurenta. Možná jej potká stejný úděl

Když se v loni v říjnu objevily informace o podomácku upraveném iPhonu s USB-C portem, způsobilo to poprask....

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...