Pozor, na dovolené by vás mobil za volantem mohl stát jmění

  13:06aktualizováno  13:06
Italští ministři a poslanci dostali k posouzení přepracovaný zákon o silničním provozu, který by měl mimo jiné výrazně zpřísnit postihy za používání mobilu za volantem. Hříšníkům by měla nově hrozit pokuta až 1 700 eur, tedy v přepočtu až zhruba 44 tisíc korun, a odnětí řidičského průkazu až na dva měsíce.

Itálie chce prosadit výrazné zpřísnění postihů za používání mobilu za volantem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nové pravidlo se podle serveru The Local týká „chytrých telefonů, notebooků, tabletů a podobných zařízení“, při jejichž používání dává řidič jednu nebo dokonce obě ruce z volantu. Přepracovaný zákon, o němž budou italští zákonodárci hlasovat v květnu, nicméně pamatuje i na nepoučitelné jedince. Těm, kteří se proviní opakovaně, by měla hrozit totiž pokuta ve výši až 2 588 eur, tedy v přepočtu až 66,5 tisíce korun, a odnětí řidičského průkazu na čtvrt roku.

Pokud bude zákon schválen, pak se pokuty za telefonování či psaní SMS za jízdy v Itálii několikanásobně zvýší. Nyní totiž řidiči, který se tímto způsobem proviní, hrozí pokuta v rozmezí 161 až 467 eur (zhruba 4 100 až 12 tisíc korun).

Podle italského statistického úřadu policisté na Apeninském poloostrově nejčastěji postihují nejen překračování maximální dovolené rychlosti, ale právě i používání mobilního telefonu za jízdy.

Novela zákona obsahuje řadu dalších zpřísněných pravidel. Počítá se například s více kontrolami zaměřenými na to, zda řidič nekonzumoval alkohol nebo jinou drogu. Postih bude tvrdší a tomu, kdo odmítne test podstoupit, hrozí pokuta 422 až 1 697 eur (10,8 až 43,5 tisíce korun). 

Na vlastní kůži: jak (špatně) se řídí s telefonem v ruce

Vyšší pokuty se plánují i za parkování na vyhrazených místech. Neoprávněné zabrání místa pro invalidy by mělo být pokutováno až 647 eury (zhruba 16 600 Kč) a hříšníkovi by měly být i odňaty body z řidičské karty. O body by měl přijít i řidič, který svůj vůz zaparkuje na místo vyhrazené pro nabíjení elektrických aut.

Parkovacích míst zdarma se pro změnu dočkají těhotné ženy a rozšíří se i počet parkovacích míst pro rodiče s dětmi mladšími dvanácti měsíců. Patrně se také zruší povinné používání světel ve dne.

V Evropě se mobil za volantem trestá přísně

Přísnější pravidla týkající se používání mobilních telefonů v autě přijala loni například i Francie. Nově totiž nestačí s autem zastavit, abyste si vyřídili běžný hovor, nebo třeba našli adresu v navigaci v telefonu. Aby řidič mohl telefon používat, musí zaparkovat, a to na místech, která jsou k parkování určena. Teprve pak smí řidič vzít smartphone do ruky a použít jej. V případě zastavení třeba u krajnice se totiž vystavuje postihu v podobě přidělení tří trestných bodů a pokutě 135 eur (zhruba 3,5 tisíce korun), která běžně hrozí za telefonování za volantem (více viz Zastavit už nestačí. Na používání telefonu v autě ve Francii zapomeňte).

Chystají bič na neukázněné řidiče. Za používání mobilu jim zvýší pojistku

Zatímco v Česku za použití mobilu při řízení hrozí pokuta ve výši 1 000 korun (ve správním řízení vyšší) a připsání dvou bodů na řidičovo konto, v okolních státech jsou pokuty vyšší. Například v Německu za tento přestupek hrozí pokuta ve výši minimálně 100 eur (téměř 2,6 tisíce korun). Podobná sankce hrozí v Maďarsku, kde je podle webu ÚAMK stanovena na třicet tisíc forintů, tedy v přepočtu zhruba 2,5 tisíce korun. Použití mobilu za volantem může prodražit i dovolenou v oblíbeném Chorvatsku, tamní zákony tento přečin postihují pokutou ve výši pěti set kun, tedy v přepočtu zhruba 1 700 korun.

Podobně jako Francie k mobilům za volantem přistupuje i Velká Británie. Na území ostrovního státu můžete být pokutováni totiž i v případě, že si s telefonem v ruce krátíte chvíle při popojíždění v koloně či čekání na semaforu. Použít jej za volantem můžete pouze v případech, kdy je vůz zaparkován, anebo jste v nouzi a potřebujete neprodleně kontaktovat tísňovou linku. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve výši sta liber, tedy v přepočtu téměř třech tisíců korun. Na profesionální řidiče, tedy řidiče nákladních vozů a autobusů, se vztahuje ovšem výrazně vyšší pokuta (více viz Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají).

Drsný spot varuje před používání mobilu za volantem:

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Ilustrační snímek

Huawei nesmí bez souhlasu vlády USA kupovat součástky od amerických dodavatelů. Pokud souhlas firma nedostane, může to...

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Apple má problém kvůli drahým aplikacím. Důvodem je monopolní obchod

Logo společnosti Apple v New Yorku (1. srpna 2018)

Zákazníkům Applu se nelíbí, že musí instalovat aplikace jen z jeho obchodu App Store. Apple si u placených aplikací...

Najdete na iDNES.cz