Mobil tu byl již za totality: automatizovaný městský radiotelefon

aktualizováno 
Kouzlo mobilního telefonu si mohli lidé vyzkoušet už za totality. Od dnešních přístrojů se však tehdejší výrobky značně lišily. Vážily několik kilogramů a svým vzhledem připomínaly spíše vědecké osciloskopy.

Za systémem vyvinutým v 70. letech minulého století stál národní podnik Tesla. Dostal název AMR (také AMRAD – automatizovaný městský radiotelefon) a ve spolupráci s Výzkumným ústavem spojů přešel v roce 1983 po čtrnáctiletém experimentálním provozu do praxe.

Používat tento systém ale nemohl jen tak někdo. Každá radiostanice musela mít vlastní povolení a její uživatel (tehdy operátor) musel nosit u sebe kromě kopie povolení také průkaz radiotelefonního operátora. Mobilní stanice využívali zejména zaměstnanci spojů a vládní činitelé.

„V socialistickém Československu bylo prostě nemyslitelné, že by civilista bez povolení a zkoušek vlastnil radiostanici a dokázal s ní vysílat selektivní volbu a komunikovat do veřejné telefonní sítě," uvedl pamětník Ing. Vladimír Mašek, který stál u vývoje systému.

Speciál: Plnoletá demokracie

Represivní složky se v té době snažily zabránit i tomu, aby se do bývalého Československa dostal některý z podobných systémů "zkaženého západu". I proto byla vyvíjena snaha o prosazení AMR jako jednotného systému v rámci tehdejší RVHP.

"Jakmile policie (tehdy SNB) zahlédla na ulici kolemjdoucí s podezřelou vysílačkou, následovaly okamžitě kontroly,“ vzpomíná Mašek.

Tou dobou se s AMR volalo zdarma. S ohledem na požadovanou jednoduchost systému totiž chyběl jakýkoliv způsob zpoplatnění hovorů nebo identifikace (autentizace) účastníka. Systém šel navíc velmi snadno odposlouchávat, stačila k tomu standardní radiostanice.

V porevoluční době pak vznikl velký tlak na uvolnění služební sítě spojů i pro další, zejména různé prominentní účastníky. Protože však často, zejména v Praze, začalo docházet k přetížení a tím zablokování sítě, počet těchto komerčních účastníků byl omezen.

Později se vyskytlo i bezplatné zneužívání sítě neoprávněnými účastníky s ilegálně opatřenými radiostanicemi, které byly za nemalý peníz (údajně až 20 000 Kč) k sehnání na černém trhu.

Systém AMR ztratil svůj význam s nástupem prvních mobilních sítí NMT. Koncem devadesátých let tak byl jeho provoz definitivně ukončen.

I přes své zjevné nedostatky však byl systém poměrně pokrokový. I za totality jsme totiž dokázali držet krok se západem a AMR patřilo mezi první takové systémy, které byly tou dobou ve světě spuštěny.

Další informace o počátku mobilních sítí v České republice (respektive v bývalém Československu) najdete v tomto článku.

Autoři:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Milion lidí má v mobilu aplikaci Záchranka. Umí přivolat pomoc

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

ČOI zakázala prodej vadné nabíječky. Může způsobit smrtelný úraz

Multifunkční nabíječka pro mobilní telefon, jejíž prodej Česká obchodní...

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej multifunkční nabíječky pro mobilní telefon s označením Mobil Phone...

Najdete na iDNES.cz