Ministr zdravotnictví varuje: Mobily způsobují kdovíco!

aktualizováno 
Pokud uvažujete o mobilu jako dárku pro své dospívající děcko, zkuste se ještě jednou zamyslet. Asi tak zní varování, vydané britským Ministerstvem zdravotnictví. Pokud si totiž někdo ještě nestačil všimnout zuřivých debat o nebezpečnosti mobilů, bude o tom brzo zpraven naprosto jasně a nepřehlédnutelně. Varovným letákem v každém balení s mobilním telefonem.
Dohady o škodlivosti mobilních telefonů se více než kde jinde na světě objevují v Británii. Prohlášení britského ministerstva zdravotnictví tuto tendenci jen potvrzuje. Podle nového nařízení budou mít prodejci mobilů povinnost dodat do balení s telefonem lístek, obsahující varování o možné škodlivosti výrobku.

K tomuto kroku se ministerstvo rozhodlo po vyhodnocení studie, kterou pro britskou vládu vypracoval tým vědců letos na jaře. Letáky budou rychle distribuovány, aby během dvou týdnů byly k dispozici s každým mobilem. Ministerstvo chce totiž tuto akci stihnout před vánočními nákupy, během nichž se prodá velké množství přístrojů.

Leták by měl obsahovat varování, upozorňující na nejistotu ohledně bezpečnosti mobilních telefonů. Součástí textu bude poznámka o tom, že sice není potvrzen negativní vliv na lidské zdraví, ale vědci ještě nedokázali popřít možnost zdravotních problémů, vznikajících dlouhodobým používáním telefonu. Zvláštní doporučení pak bude určeno rodičům, aby svým dětem nedovolovali používat telefon více, než je nutné, neboť vliv na nevyvinutý mozek je prokazatelně vyšší. Není divu, že právě v Británii se této problematice věnuje taková pozornost. Mládež do 18 let zde tvoří čtvrtinu z 25 miliónů lidí, vlastnících mobilní telefon. V České republice sice není mezi dorostem takový počet mobilů, ale z posledních průzkumů vyplývá, že mobilní telefon je jedním z nejžádanějších vánočních dárků u dětí ve věku 12 až 15 let.

Ministerstvo se vyjádřilo takto: „Stále panuje strach z toho, že mobilní telefony mohou mít vliv na lidské zdraví. Poučení je právě sestavováno a bude připraveno včas před Vánoci. V každém případě je třeba pokračovat ve výzkumech. Mezitím musíme zákazníky alespoň varovat.“ Leták tedy nic neřeší, pouze oficiálně oznamuje to, co většina zákazníků ví.

Stále nová tvrzení

O mobilech se tvrdí, že díky záření mohou způsobovat ohřívání mozkových buněk, výpadky paměti, bolesti hlavy a dokonce rakovinu. Více o tomto tématu se dozvíte v rubrice Zdraví.

Nedávno se objevila také zpráva založená na výzkumu nezávislé Asociace zákazníků, která tvrdí, že lehké hands-free zvyšuje míru radiace až třikrát. Do té doby byl obecně uznávaný fakt, že právě sluchátka mohou nebezpečí vlivu telefonu snížit. V této době probíhá další výzkum, který by měl výsledky prvního potvrdit, nebo případně vyvrátit.

Kromě Británie se v informacích o bezpečnosti mobilů nejvíce angažují Spojené státy. V USA bude již od Nového roku povinností uvádět na balení telefonu míru SAR, tedy záření absorbované kilogramem hmoty. V České republice se zatím problematikou vlivu mobilů na zdraví nikdo příliš nezabývá. Zřejmě se nás celá záležitost začne týkat spíše v rámci Evropské unie, která se již tomuto problému také věnuje. Vše ovšem závisí na výzkumech a především... na čase.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Nové hodinky od Applu se naučily nepřetržitě ukazovat čas

Apple Watch Series 5

Apple odhalil novou generaci hodinek Apple Watch. Najdete je pod označením Series 5 a ve výbavě mají hned několik...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Google vypustil do světa hotový Android 10. Zatím není pro každého

Nové logo systému Android

V uplynulých dnech se několikrát objevila informace, že má Google vypustit finální verzi Androidu 10 už 3. září. A...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES MANAGER PRO START-UP

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz