Lidé by mobilem platili za jízdenku, odpad nebo poplatky za psa

  13:05aktualizováno  13:05
I když mobilní telefon v Česku vlastní téměř každý, Češi jej velmi málo využívají k placení svých účtů a útrat. Při porovnání využívání různých způsobů plateb z tisícovky občanů mezi 18 až 50 lety jich platí formou SMS pouze tři procenta. Vyplývá to z průzkumu společnost Westminster.

Do budoucna ovšem o využití mobilu na placení účtů zvažuje podle průzkumu stále více Čechů. Pokud by poplatky, které lidé hradí, mohli platit pomocí mobilního telefonu, celé dvě pětiny z nich by se o tuto formu platby rozhodně zajímaly. Dohromady s těmi, kteří již mobil takto používají, tak má o konkrétní platby prostřednictvím mobilních telefonů zájem zhruba jedna polovina obyvatel mladších 50 let.

"Lidé by rádi využili mobilního telefonu k platbám za parkovné, poplatků na úřadech, jízdného v MHD, ale také poplatků za odpad a za psa," uvedl ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník. Zároveň ovšem dvě pětiny obyvatel přiznávají své obavy z novinek, nových technologií, jedna desetina tyto obavy dokonce popisuje jako silné.

Potenciál pro zvýšení zájmu o platby prostřednictvím SMS je podle Studeníka především mezi lidmi, kteří z časových důvodů platí své služby na poslední chvíli, u těch, kteří platí přes internet, u lidí mladších 30 a u všech, kteří jsou se současným způsobem úhrad svých plateb nespokojeni.

Více než tři čtvrtiny těch, kteří již placení přes mobil využívají, jsou s danou službou spokojeni. Hradí tak především poplatky za parkování a jízdné. Uživatelům této služby vyhovuje praktičnost, pohodlnost, jednoduchost a rychlost. Více než čtyři pětiny lidí o možnosti využití mobilního telefonu ví, ale nevyužívají ji a ani ji neplánují využívat.

Mezinárodní společnost Westminster, která se věnuje zkvalitňování a zefektivňování výkonu státní správy a samosprávy a jejímu většímu zacílení na potřeby klientů, provedla průzkum zaměřený na nejcharakterističtější pravidelné a nepravidelné platby v prvních 14 dnech července mezi více než 1000 lidí ve věku 18 až 50 let.

Autor:
 
Témata: průzkum, SMS, jízdné

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Největší evropský trh padá. Vládne mu Apple, ale nejvíc roste Huawei

iPhone XS Max

Největším evropským trhem se smartphony je Velká Británie. Stejně jako na dalších světových trzích i zde došlo podle...

Studentům zabavují mobily. Za vrácení chtějí výkupné

Ilustrační snímek

Zabavení mobilu vyučujícím není nic neobvyklého, zpravidla se však žák či student svého mobilu dočká po konci výuky....

Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR

Ředitel společnosti Huawei pro ČR a SR Radoslaw Kedzia v diskusním pořadu...

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni varoval před používáním technologií čínských značek, Huawei...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz