Federální letecká správa (Federal Aviation Administration, dále FAA) v minulém roce rozhodla o změně směrnic, které nyní povolují užívání mobilů, tabletů, hudebních a video přehrávačů během vzletu a přistání letadla. Podmínkou je pouze to, aby bylo letadlo vybaveno systémy, které chrání před elektronickými ruchy. Samozřejmě i nadále musí být mobilní zařízení v režimu letadlo, tedy mít vypnuté všechny vysílací i přijímací funkce.
Nyní se však obrací na soudy asociace leteckého personálu čítající přes 60 tisíc členů. V první řade se asociaci nelíbí, že FAA změnila své směrnice téměř bez upozornění. „V případě takto kontroverzního rozhodnutí, které ovlivňuje bezpečnost veřejnosti, je třeba projít kompletním procesem schválení tohoto rozhodnutí,“ píše asociace v soudním dokumentu. Odkazuje na to, že na toto téma neproběhla žádná veřejná debata.
Soudy však v tomto ohledu dávají za pravdu FAA, která se ohrazuje, že tímto stanoviskem pouze aerolinkám dovoluje, nikoliv nařizuje, takovouto možnost zavést.
Dalším bodem, který asociace leteckého personálu zmiňuje, je zvýšené nebezpečí toho, že mobilní zařízení v případě turbulence vyletí z rukou pasažéra a ohrozí tím okolí. Turbulence bývají časté právě při vzletu či přistání letadla. Situace, ve které se malý předmět stal nebezpečným projektilem, se dle asociace dějí, nejde o ojedinělý jev. Soud však namítá, že stejnou roli může v takovéto situaci zastat i například kniha.
Nejdůležitějším bodem je však rozptylování pozornosti pasažérů během bezpečnostní instruktáže před vzletem letadla. U soudu zněly opakovaně připomínky, že od doby zrušení zákazu používat mobilní zařízení během vzletu a přistání přestali dávat pasažéři pozor a věnují se pouze obrazovkám svých zařízení.
Asociace leteckého personálu navrhla kompromis: mobilní zařízení povolí, ale po dobu vzletu a přistání je musejí pasažéři schovat. Tedy jde o návrat ke stavu, který fungoval před změnou pravidel z minulého roku. Na vynesení rozsudku se nyní čeká.