Lékař má sbírku telefonů v ordinaci, budku na zahradě

aktualizováno 
Sbírat se dá ledacos - od pohlednic přes půllitry až k historickým vozům. Lubomír Nečas ze Zlína se před lety rozhodl pro telefony. V současné době jich má na 200.

Sbírka Lubomíra Nečase | foto: ČTK

Pochlubit se přitom může i malou vojenskou ústřednou, která dříve sloužila krajskému úřadu, nebo telefonní budkou z 50. až 60. let minulého století. Většina telefonů je navíc plně funkční.

Telefony začal lékař Lubomír Nečas sbírat před 15 lety, když mu přišli do ordinace vyměnit jeho starý telefon s otáčivým ciferníkem za modernější tlačítkový. "Jenže to byla taková krabice. Ten vytáčivý se mi líbil mnohem víc, tak jsem se rozhodl, že si ho nechám. Postupně k tomu přibývaly další a další," řekl ČTK.

Za nejpěknější telefony považuje ty nejstarší, které už dávno nesplňují parametry moderní komunikace. Jde o velmi těžké přístroje z 20. a 30. let minulého století. Za nejzajímavější pak ty, jež patřily někomu významnému.

Ve sbírce Lubomíra Nečase je i telefonní budka Ve sbírce Lubomíra Nečase je i telefonní budka

Sběratel se tak může chlubit třeba telefonem, který sice vzhledově není nijak zvláštní, ale na stole jej prý měl bulharský komunistický vládce Todor Christov Živkov.

Jiný exponát zase získal od policisty, který sloužil v Bagdádu. "Mám také přístroje z Číny, Libanonu, Brazílie. Ty jsem koupil od bezdomovců přímo na ulici za zhruba deset korun," poznamenal. Z novější doby se může pyšnit i prvním typem mobilního telefonu, tedy velkou plastovou krabicí, která váží asi dva kilogramy a jejíž cena kdysi činila bezmála 100.000 korun.

Za celou dobu své sběratelské mánie se však Nečasovi nepodařilo získat kousky nejcennější, a to úplně první telefonní přístroje, které se začaly vyrábět na přelomu 19. a 20. století a byly buď celé dřevěné nebo kovové.

Ve sbírce Lubomíra Nečase je i telefonní budka Sbírka Lubomíra Nečase

Plastové telefony byly k vidění až okolo roku 1920. Mírnou útěchou mu jsou dvě celodřevěná telefonní sluchátka bez přístrojů.

Vzhledem k tomu, že se jeho sbírka stále rozrůstá, musel jí vyčlenit zvláštní prostory. Některé přístroje jsou k vidění přímo v jeho ordinaci, další má uloženy ve sklepě, telefonní budku pak vystavenu na zahradě.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Hitem smartphonů s Androidem má být pokročilé 3D skenovaní

Oppo R17 Pro/RX17 Pro

Smartphony s Androidem mají dostat nové funkce, které mají přesvědčit zákazníky, aby si koupili nový přístroj. Klíčovou...

Tajemný nejlepší Samsung skrývá předchůdce v originální matrjošce

Pozvánka Samsungu na premiéru desáté generace řady Galaxy

V doprovodu zastoupení českého Samsungu se už za pár dní vydáme na oficiální premiéru modelové řady S10 a firma nám...

Najdete na iDNES.cz