ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Operátoři pomohou trasovat nakažené. Musí mít jejich výslovný souhlas

  • 40
Mobilní operátoři budou pomáhat s trasováním pohybu nakažených novým koronavirem. V současné situaci stavu nouze je k tomu vyzvali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička Jarmila Rážová. Jde o další z kroků v prevenci šíření epidemie s cílem pomoci nakaženému splnit jeho zákonnou povinnost.

Každý člověk, který je nakažený infekční chorobou, je ze zákona povinen sdělit hygienické stanici místa s vysokým výskytem lidí, která v poslední době navštívil, či jména lidí, se kterými se setkal. Jde o důležitý krok, díky kterému lze zamezit nekontrolovatelnému šíření infekce ve společnosti.

Současná výzva vlády neznamená, že by hygienici takzvané trasování v souvislosti s koronavirem dosud nevyužívali. Měli však k dispozici pouze tradiční nástroje, tedy zejména otázky po telefonu, zápisky na papíru či přepisování do tabulek.

„Neměli možnost práci zefektivnit a automatizovat s využitím digitálních technologií. Problém nastával, když si nakažený při pohovoru kontakt s určitou skupinou lidí nevybavil, či na něj například zapomněl,“ informovala v tiskové zprávě Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) s tím, že takovou skupinu lidí pak nebylo možné nijak upozornit na možné riziko nákazy a vyzvat je, aby důkladněji sledovali svůj zdravotní stav.

Díky nasazení moderních technologií si tak nakažení budou moci snáze vzpomenout a hygienici budou vědět, na co se zeptat. Ministerstvo zdravotnictví společně s hlavní hygieničkou začínají vcelku jednoduché řešení testovat.

Výslovný souhlas nakaženého bude nezbytný

„Když nakažený udělí před pohovorem mobilním operátorům prostřednictvím hygienika dobrovolně výslovný souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik v řádu minut cenný nástroj pro vedení pohovoru – mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde se nakažený v posledních 14 dnech pohyboval,“ uvádí APMS.

Operátoři a geolokační data

S geolokačními daty už dnes operátoři podle výkonného ředitele APMS Jiřího Grunda běžně pracují zejména z důvodu technického zajištění fungování sítě. Zákon o elektronických komunikacích na tyto účely myslí. Na vyžádání musí operátoři v souladu se zákonem předávat provozní a lokalizační údaje například policii. Pokud udělí uživatel služby vědomý souhlas, je možné tyto údaje využít i třeba pro tzv. trasování pohybu z důvodu ochrany před nákazou koronavirem.

„Hygienik díky tomu může klást daleko přesnější dotazy s cílem identifikovat skutečně jen ty největší hrozby, kde mohlo dojít k šíření nákazy na jiné lidi,“ dodala Asociace s tím, že údaje o pohybu budou předávány ministerstvu zdravotnictví jen se souhlasem nakaženého a v minimálním rozsahu nezbytném pro trasování pohybu.

Znamená to, že v případě, kdy nakažený nedá svůj souhlas, nebudou moci operátoři s lokalizačními daty jakkoli pracovat. „Bez jasného a výslovného souhlasu nakaženého nebudou operátoři jakákoliv lokalizační nebo provozní data k podpoře trasování jeho pohybu zpracovávat,“ upřesnil výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

Podle něj může toto řešení pomoci zastavit šíření infekce COVID-19, musí ovšem současně plně respektovat i vysoké standardy ochrany soukromí.