Vyměňte si 3G telefon, bude k ničemu. Toto jsou levné LTE alternativy

  • 19
Už na konci března první tuzemský operátor vypne zastaralou 3G síť. Uživatelé, kteří budou chtít i nadále využívat mobilní data, ale jejich stávající telefon nepodporuje novější 4G síť, se nevyhnou investici do nového mobilu. Výběr je široký, nenároční uživatelé za LTE smartphone neutratí ani dva tisíce korun.
Poco M3

Částka, kterou bude uživatel ochotný investovat do nového přístroje, aby i po vypnutí 3G sítí mohl nadále využívat mobilní data, bude bezesporu velmi individuální. My si jako cenový strop stanovili sumu 4 000 Kč. A rozhodně nelze říci, že by nebylo z čeho vybírat. Naopak, nabídka smartphonů je velmi bohatá a také rozličná.

Obsahuje totiž jak telefony zvučných značek, tak těch, které stojí spíše v jejich stínu. Kromě běžných smartphonů se do nastaveného cenového stropu vejdou také speciální odolné či seniorské modely. Ty jsou však určeny pro specifické zákaznické skupiny, v přehledu je tedy nezohledňujeme.

Už při naší maximální cenové hranici je nabídka telefonů velmi pestrá. Vybírat lze z více než desítky modelů nejen od známých značek jako Samsung, Xiaomi, Realme, Nokia, OnePlus, Honor či Motorola, ale své zástupce zde mají i německý Gigaset, čínský Cubot či český Aligator. Většina telefonů má displeje, jejichž úhlopříčka se pohybuje okolo 6,5 palce. Vesměs disponují HD+ rozlišením, nicméně k dispozici jsou i modely, které v této cenové kategorii oslní Full HD+ displejem.

Poco M3

Patří mezi ně třeba dvojice modelů, v jejichž pozadí stojí čínské Xiaomi. Oba totiž vystupují pod zdánlivě samostatnou značkou, konkrétně jde o Poco M3 a Redmi Note 9. Kromě mateřské značky je spojuje také řada společných parametrů. IPS displeje s úhlopříčkou 6,53" nabízí rozlišení 1 080 x 2 340 pixelů, v jednom se však liší. A to v tom, jak Xiaomi pojalo umístění čelního snímače: poco využívá kapkovitý výřez, redmi jde naopak cestou průstřelu. Co se týče rozlišení selfie kamerky, tak v tomto ohledu má redmi navrch (13 vs. 8 Mpix).

Platí to i pro hlavní fotosestavu, která u redmi využívá čtyř a u poca tří snímačů. Rozlišení těch hlavních je nicméně shodné: 48 Mpix. Srdce telefonů se však liší, Redmi Note 9 používá procesor MediaTek Helio G85, Poco M3 Snapdragon 662 od Qualcommu. Vnitřní paměť mají v této cenové kategorii oba modely shodně kapacity 64 GB (oba existují také v 128GB verzi). Kapacita operační paměti se liší, navrch má v tomto případě poco (4 vs. 3 GB).

Redmi Note 9

Totéž platí i u baterie, která má u poca obří 6 000mAh kapacitu, redmi se musí spokojit s 5 020mAh baterií. Co však může pro některé uživatele při výběru vhodné náhrady za „dosluhující“ 3G smartphone hrát důležitou roli, je absence NFC u Poco M3. To značí třeba nemožnost využívat mobilní platby.

Honor 9X

Poco není ovšem jediným Full HD+ smartphonem v této cenové kategorii, který trpí absencí NFC. Dalším takovým je Honor 9X. Ten sice disponuje jedním z největších displejů (úhlopříčka je 6,59"), jenže jako jediný používá TFT panel – konkurenční modely nabízí IPS technologii. Větší úhlopříčka navíc znamená menší jemnost displeje. V čem má honor však navrch, to je uživatelská paměť. Oproti dříve zmíněné dvojici modelů od Xiaomi totiž při srovnatelné ceně (cca 3 990 Kč) nabízí 128 GB.

Srdcem Honoru 9X je procesor HiSilicon Kirin 710F v kombinaci se 4GB operační pamětí. Jde nicméně o starší model, což prozrazuje přítomnost operačního systému Android ve verzi 9 (ostatní modely s Full HD+ displeji mají v základu „desítku“). Honor může nicméně zaujmout příznivce autoportrétů, rozlišení čelní kamerky je totiž 16 Mpix. Její zvláštností je umístění: není totiž ve výřezu či průstřelu, ale ve vysouvacím modulu z vrchu telefonu.

Co se hlavní fotosestavy týče, tak ta má prakticky shodné parametry jako u předchozí dvojice modelů od Xiaomi. To znamená tři senzory, kdy hlavní má rozlišení 48 Mpix. Baterie honoru je však ve srovnání s konkurencí výrazně slabší, její kapacita je pouze 4 000 mAh. Přítomnost audio konektoru je v této nižší cenové kategorii standardem.

Gigaset GS290

Avšak displej s Full HD+ rozlišením u smartphonů s cenou těsně pod hranicí čtyř tisíc korun nenabízí pouze zvučné značky. Volba tak může padnout třeba i na německý Gigaset GS290. V některých ohledech drží krok se známější konkurencí, v jiných za ní naopak zaostává. Jako plus lze zmínit jemnější displej, rozlišení 1 080 x 2 340 pixelů je totiž na 6,3" úhlopříčce, či shodné 16Mpix rozlišení čelního fotoaparátu jako u výše zmíněného honoru.

Aligator FiGi Note 3 Pro

Většina LTE smartphonů s cenou těsně pod čtyřmi tisíci korunami si nicméně vystačí s HD+ displejem, úhlopříčka se přitom drží okolo 6,5 palce. Jsou však i výjimky. Například Aligator FiGi Note 3 Pro s 6,8" displejem, na opačném konci pak Cubot P40 s 6,2" úhlopříčkou. V obou případech jde o IPS panel. Aligator má nicméně papírově vyšší rozlišení (720 x 1 600 vs. 720 x 1 520 pixelů v případě cubotu). Jenže na větším displeji, jemnější tedy nabídne cubot.

V případě procesoru má navrch česká značka. Oba modely používají čip MediaTek, aligator je však osazen výkonnějším typem Helio P60, zatímco čínský cubot si vystačí s typem Helio A22. Operační systém je v obou případech Android 10. Co se týče operační i uživatelské paměti, tak v těchto ohledech si jsou oba telefony rovny: 4/128 GB. Oba rovněž podporují paměťové karty, u aligatoru je však slot hybridní (dělí se o něj s druhou SIM). Větší rozlišení primárního snímače hlavního fotoaparátu nabídne aligator (16 vs. 12 Mpix), má však o jeden snímač méně (tři vs. čtyři v případě cubotu). Čínský smartphone má naopak navrch v případě selfie kamerky (20 vs. 8 Mpix), umístěna je v kapkovitém výřezu displeje – u Aligatoru vsadili na modernější průstřel.

Cubot P40

Větší baterií disponuje český smartphone (5 100 vs. 4 200 mAh). U cubotu je však uživatelsky vyměnitelná, což je už téměř neobvyklá vlastnost smartphonu. Kdo však u nového telefonu vyžaduje NFC, musel by z této dvojice volit jedině model čínské značky. Hudebním jackem disponují oba smartphony. Oba používají Android 10.

UleFone Note 8P

Že je z čeho vybírat, neplatí jen při horní cenové hranici, kde má své zástupce například i Samsung (Galaxy A12 a Galaxy A02s), Nokia (model 5.3 s čistým Androidem), Oppo (Nord N100) či Motorola (Moto G10, Moto G9 Play). Je pravděpodobné, že v současné situaci může být kvůli dopadům koronavirových opatření několikatisícový výdaj za nový LTE smartphone citelný zásah do rozpočtu. Pokud nemá uživatel příliš vysoké nároky a jde mu zejména o možnost i nadále využívat mobilní data, pak se lze poohlížet po tom nejlevnějším, co jde v případě LTE smartphonů na tuzemském trhu pořídit.

Výčet je opět pestrý, v tomto případě již ovšem převládají v úvodu zmíněné značky, které při stanoveném cenovém stropu stojí spíše ve stínu těch známějších.

Mezi vůbec nejlevnější LTE smartphony patří Gigaset GS110 či UleFone Note 8P. První zmíněný stojí zhruba 1 800 korun, druhý je pak o necelou stokorunu dražší (u některých prodejců lze však sehnat naopak levněji než gigaset). Je tedy zjevné, že bez ústupků se to neobejde.

Z pohledu displeje, kdy v obou případech je použita IPS technologie, má navrch gigaset. A to nejen, co se úhlopříčky týče (6,1" vs. 5,5"), ale hlavně ohledně rozlišení. Gigaset má HD rozlišení (600 x 1 200 pixelů), ulefone jen VGA (442 x 960 pixelů). Příliš velká očekávání nelze mít ani v případě pamětí. Oba modely mají jen 16GB uživatelské úložiště, žalostně nízkou kapacitu nicméně kompenzují podporou paměťové karty, přičemž slot pro ni je vždy samostatný. Vyšší operační pamětí pak z této dvojice disponuje UleFone Note 8P (2 vs. 1 GB), využívá i novější verzi Androidu (10 vs. 9).

Gigaset GS110

Zajímavostí je, že i přes opravdu nízké ceny oba výrobci u těchto modelů nezanevřeli na možnost odemykání skenem obličeje. Při fotografování se bude nutné spolehnout jen na 8Mpix hlavní fotoaparáty, přičemž u gigasetu jde o jediný snímač na zádech. Selfie kamerky v obou případech disponují 5Mpix rozlišením. Audio konektor je v této cenové kategorii jakousi samozřejmostí, absence NFC vzhledem k cenám obou telefonů vlastně ani nepřekvapí. A baterie? Vyšší kapacitu nabídne gigaset (3 000 vs. 2 700 mAh), jeho baterie je navíc uživatelsky vyměnitelná.

Motorola Moto E6 Play

Pokud někdo dává přednost známým značkám, pak si bude muset trochu připlatit. Jedním z vůbec nejlevnějších LTE smartphonů se známým logem na tuzemském trhu je Moto E6 Play od Motoroly, vyjde však už na zhruba 2,2 tisíce korun. A co za tento příplatek oproti těm nejlevnějším modelům nabídne? Především vyšší rozlišení na 5,5" displeji (HD+, tedy 720 x 1 440 pixelů), vyšší kapacitu uživatelského úložiště (32 GB) či hlavní fotoaparát s větším rozlišením (13 Mpix). Dodejme ještě, že čelní fotoaparát (5 Mpix) je v tomto případě umístěn v rámečku nad displejem, tudíž žádná „módní“ záležitost typu kapkovitý výřez či průstřel se zde nekoná.

V kategorii do třech tisíc korun lze kromě motorol najít i smartphony od Alcatelu, Xiaomi, Nokie či Realme. Ale také spoustu modelů méně známých značek. Pokud uživatel trvá na NFC, tak si musí připravit minimálně 2,5 tisíce korun. Nejlevnější možností smartphonu použitelného pro mobilní platby je totiž Alcatel 1S 2020 za 2 490 Kč.

Alcatel 1S 2020

Je osazen 6,22" IPS displejem s HD+ rozlišením (720 x 1 520 pixelů), operační paměť má „solidnější“ 3 GB, u té interní je nutné si stále vystačit jen s 32 GB, nicméně neschází podpora paměťových karet (slot je ovšem hybridní). Zadní fotoaparát disponuje třemi snímači, přičemž hlavní má 13Mpix rozlišení. Čelní kamerka má obvyklých 5 Mpix. Baterie má solidní kapacitu 4 000 mAh. Procesor je Helio P22 od MediaTeku, operačním systémem je Android 10.

Energizer Energy E241S

Pro ty nejméně náročné uživatele, kteří vyžadují od mobilu pouze podporu LTE, se nabízí ještě jedna alternativa, která v současné situaci představuje vůbec nejmenší finanční zátěž. A sice běžný tlačítkový mobil. Takový, který splňuje daný parametr, lze pořídit i za méně než jeden tisíc korun.

Příkladem je Energizer Energy E241S s cenou zhruba 980 Kč. Jde vskutku o přístroj pro nenáročné, tomu odpovídají i parametry: 2,8" TFT displej s rozlišením 240 x 320 pixelů, 4GB interní paměť s možností rozšíření paměťovou kartou (až 32 GB), hlavní fotoaparát s 5Mpix a čelní s VGA (0,3Mpix) rozlišením.

Telefon využívá systém KaiOS, který je postaven na základech systému Firefox OS od společnosti Mozilla.  Nejde o opravdový operační systém, nepovoluje totiž instalaci aplikací, nicméně oproti starším obyčejným mobilům umožňuje pohodlně používat některé nejrozšířenější aplikace. Uživateli jsou tak v tomto případě k dispozici předinstalované aplikace Facebook, Twitter, WhatsApp, YouTube a Google Maps.

Další „hloupé“ alternativy se pak již cenou blíží k nejlevnějším LTE smartphonům, či je dokonce převyšují. Do 1 500 korun lze pořídit třeba Alcatel 3088X s 2,4" displejem QVGA rozlišení (240 x 320 pixelů), 4GB interní pamětí, 2Mpix fotoaparátem a vlastním systémem Alcatelu nebo Maxcom MK281 s 2,8" displejem stejného rozlišení, stejnou kapacitou vnitřní paměti, 5Mpix zadním a VGA čelním fotoaparátem a systémem KaiOS.

Nokia 2720 4G

Své zástupce v kategorii tlačítkových telefonů s podporou LTE má třeba i Nokia, avšak nejlevnější model 2720 4G s véčkovou konstrukcí vyjde na zhruba 2,4 tisíce korun. To je o přibližně 600 korun více, než stojí jeden z nejlevnějších smartphonů na tuzemském trhu, za nímž tedy obyčejná nokia v mnohém zaostává.