Konec otravného crrrr aneb velká lekce mobilní etikety

aktualizováno 
Určitě jste již někdy zažili situaci, ve které vám byl nepříjemný něčí telefonický rozhovor či například příliš hlasitá vyzváněcí melodie. Jste si ale jistí, že stejné nepříjemnosti nezpůsobujete svému okolí i vy?

Jste při používání mobilního telefonu ohleduplní ke svému okolí? | foto: Vodafone

Pravidla, jak mobily správně používat, sice nejsou psaná, ale existují a je radno je dodržovat. Jako základní kámen slušného společenského chování s mobilním telefonem se dá považovat projekt www.jaxmobilem.cz, který před několika lety spustil operátor T-Mobile. České uživatele prostřednictvím kreseb Štěpána Mareše seznámil s takzvaným "mobilním desaterem“.

My jsme desatero zredukovali na osm následujících základních rad.

Pravidlo první: ruce mějte na volantu!

Mobilní telefon - autoNejdůležitějším pravidlem pro bezpečnost je nepoužívat mobilní telefon při řízení automobilu. Tato rada a dnes i povinnost řidiče se ovšem často porušuje. Tím, že se řidič soustředí na telefonování nebo psaní SMS, se pochopitelně přestává plně věnovat řízení a nedokáže rychle reagovat na situace v provozu.

V lepším případě se při policejní kontrole nedbalý řidič dočká připsání trestních bodů a pokuty, v tom horším může jít o život. Někteří provinilci namítají, že jsou schopní plné pozornosti pouze s jednou rukou na volantu. Průzkumy však prokázaly, že reakce bez používání handsfree se prodlužují až o třetinu. Na vlastní kůži si to na cvičném okruhu vyzkoušel i náš redaktor.

Pravidlo druhé: do letadla s vypnutým mobilem

Mobilní telefon - letadloI druhé pravidlo se váže k bezpečnosti - jde o zákaz používání mobilního telefonu na palubě letadel. Na rozdíl od automobilů sice není porušováno tak často, zato ale může způsobit nemalé problémy. Pokud totiž telefon komunikuje se sítí, dokáže nepříznivě ovlivnit provoz důležitých systémů letadla, a rušit tak například komunikaci mezi pilotem a řídícím střediskem. Nedbalost pasažérů tak může vést až k nouzovému přistání.

Pasažéři ale zpravidla berou na bezpečnost provozu ohled. Telefonů v letadlech se většina cestujících dokonce obává. Svědčí o tom například petice britského deníku Daily Telegraph proti zrušení zákazu používání mobilů na palubách letadel, kterou podepsaly už tisíce čtenářů. Stejný výsledek prokázala i naše anketa. Technologie, která to umožní, bude však na trh uvedena už během několika měsíců.

Přečtěte si:

Zapnutý mobil v letadle je pro lidi strašákem, přesto zde bude brzy povolen


Pravidlo třetí: do kina s tichým režimem

Mobilní telefon - kino
Zatímco dříve patřily k největším nepřátelům diváků kin a divadel šustící obaly od bonbónů, dnes je to jednoznačně vyzvánění mobilního telefonu. Už i vy jste se pravděpodobně setkali s agresivní melodií uprostřed napínavé scény. Pravda, může se stát, že si zapomeneme nastavit tichý režim. Neohleduplnost vůči ostatním ale přichází ve chvíli, kdy po několikasekundovém pátrání po telefonu reaguje nezdvořák na příchozí hovor stisknutím tlačítka se zeleným telefonem: "Zdravím! Ne, v pohodě, neotravuješ. Teď se zrovna dívám na film. Co potřebuješ? ... Jasně, zařídím to. Je to všechno? Tak fajn. Měj se!"

Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že není zrovna nejjednodušší si opětovně navodit tu pravou atmosféru na pokračování ve sledování filmu. Důrazně proto apelujeme na všechny uživatele mobilních telefonů: jdete-li do kina, pak prosím s tichým režimem, a to i bez vibrací. Nejdete si přece pokecat, ale kulturně se obohatit.

Pravidlo čtvrté: v čekárně u doktora je žádaný klid!

Mobilní telefon - nemocniceNaše další rada svým způsobem tak trochu navazuje na předchozí pravidlo. Ani čekárny u doktora totiž nejsou místem, kde lidé ve vašem okolí touží poslouchat nepříjemně hlasité a pisklavé vyzváněcí melodie a soukromé telefonáty. Většinu lidí dokáže při čekání na lékařské vyšetření vyvést z míry úplná maličkost.

Je-li nutné, abyste v čekárně u lékaře byli k dispozici na mobilním telefonu, můžete být ohleduplní vůči ostatním několika způsoby. Za prvé je to nastavení diskrétního režimu, kdy vás na hovor upozorní vibrace. Pak se můžete rychle rozhodnout, jestli vám za to hovor stojí, a případě odběhnout ven, či telefonát odmítnout a poslat SMS zprávu s omluvou.

Pravidlo páté: nenechávejte ostatní čekat

Mobilní telefon - restauraceJdete na oběd s kolegy, přítelkyní nebo večeříte u jednoho stolu se svou rodinou? Neříkáme, že je nutné vypínat zvuk mobilního telefonu. Za žádnou cenu však není slušné pokládat ho na stůl vedle talíře a dávat tak ostatním najevo, že čekáte hovor, a na jejich slova se tedy příliš nesoustředíte.

Pokud během oběda, večeře nebo jiného setkání u stolu opravdu zazvoní mobil, je dobré posoudit, zda je nutné ho zvedat. Jestliže si nejste jisti, je samozřejmě možné hovor přijmout. Nikdy si nemůže být jisti, zda se volající nenachází v komplikované situaci a nevyžaduje okamžitou pomoc. Usoudíte-li ale po pár vteřinách, že by se dal rozhovor odložit, učiňte tak. Nechat ostatní čekat, až si vyřídíme své soukromé záležitosti, je společensky nepřípustné.

Pravidlo šesté: nerozdávejte číslo bez vědomí jeho majitele

Mobilní telefonJistě jste jedněmi z těch, kdo nemají příliš v oblibě anonymní prozvánění či SMS zprávy od někoho, kdo nemá chuť se představovat. Tato situace ale může nastat pouze v případě, že někdo z vašich přátel nedbal na ochranu vašeho soukromí a poskytl někomu číslo vašeho mobilu.

Ne vždy může být nový držitel vašeho telefonního čísla dotěrným prozváněčem. Většinou ono číslo skutečně potřebuje. I v takových chvílích by ale neměl od nikoho dostat číslo, aniž byste o tom věděli. Chovejte se proto i vy ohleduplně ke svým přátelům či kolegům. Pokud vás někdo požádá o jejich číslo, nejdřív si počkejte na svolení.

Pravidlo sedmé: respektujte svátky a denní dobu

Mobilní telefon - noc
Potřebujete zjistit nějakou informaci, vyhledáte jméno kolegy v telefonním seznamu a bez přemýšlení voláte. Po dlouhém "pípání" se ve sluchátku vašeho mobilu neozve ochotný hlas, nýbrž hlasitý a rozčilený řev. Přestože nerozeznáváte jednotlivá slova, rozpoznali jste patrně výrazy jako "je půlnoc", "zbláznil ses" či "tohle už nikdy nedělej".

Nejspíše jste se přestali orientovat v čase a nevědomky kolegu vyrušili ze spánku či v horším případě uprostřed choulostivé situace. Před vytočením libovolného telefonního čísla je zkrátka vhodné si zjistit, jaká denní doba právě je, je-li víkend nebo státní svátek. A také si uvědomit, že i když vy jste probuzení a oplýváte aktivitou, nemusí tomu tak být u vašeho kolegy či známého.

Pravidlo osmé: soukromí nade vše

Mobilní telefon - autobusZazvonil vám mobil v tramvaji? Nejenže jste možná své spolucestující rozčílili nepříjemným nebo po ránu nepříliš žádaným optimistickým vyzváněním, ale možná jste si ani neuvědomili, že vámi vyřčená slova slyší i celé osazenstvo dopravního prostředku.

Když do mobilu líčíte zážitky z předešlého večera, vaše pocity nebo názory, nemusí být veřejnost okolo vás vždy rozčilená. Mohli byste se však například stát terčem nejrůznějších posměšků. To pro někoho mohou být velmi trapné chvíle, které dovedou zkazit i celý zbytek dne. Navíc nikdy nevíte, kdo vás poslouchá a může vámi vyřčené informace využít. Proto si raději dobře rozmyslete, zda příště hovor v MHD nebo uprostřed fronty chcete opravdu přijmout.

Dodržujete mobilní etiketu?

Umíme si představit, že většina ze čtenářů může po přečtení výše uvedených osmi pravidel mobilní etikety namítnout, že jsou to naprosto základní rady a není nutné je neustále opakovat. Sáhněte si ale do svědomí - dodržujete opravdu všechny zásady?

 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Apple za mého úřadování posílil o stovky procent, přepočítal se Trump

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

Akcie Applu v posledních týdnech klesly na úroveň, na níž byly naposledy před dvěma lety. Americký prezident Trump se o...

Zrak vám doma změří smartphone pomocí přístroje za 1 500 korun

EyeQue VisionCheck

Izraelská společnost EyeQue vymyslela jednoduchý malý přístroj, který se ve spojení s vaším smartphonem promění v...

Už za pár dní. Veletrh v městě hazardu ukáže první letošní novinky a trendy

CES 2019

Veletrh CES v Las Vegas je první tradiční událostí, při které se představují (nejen) mobilní novinky pro rok 2019....

Najdete na iDNES.cz