Kdo první přišel s bezrámečkovým smartphonem? Přece Justin Bieber

  0:18aktualizováno  0:18
Aktuálním trendem jsou smartphony s co nejmenšími rámečky okolo displeje. Prvenství je v tomto oboru připisováno Sharpu Aquos Crystal. Ovšem už v roce 2012 se jako vizionář ukázal zpěvák Justin Bieber.

Bezrámečkový smartphone ve videoklipu Boyfriend od Justina Biebera. | foto: Vevo

Respektive oním vizionářem možná nebyl samotný idol dívčích srdcí, jako spíše autoři videoklipu ke skladbě Boyfriend. Doposud se za první bezrámečkový smartphone považoval Sharp Aquos Crystal, který je z roku 2014. Jenže Bieberův videoklip Boyfriend je daleko starší, na obrazovky přišel už v roce 2012. Pro porovnání, ve stejném roce se začal prodávat například iPhone 5 nebo Samsung Galaxy S3.

Když porovnáme Sharp a smartphone z Bieberova klipu, tak Sharp rozhodně nemá displej přes celou čelní plochu. V jeho spodní částí je hodně místa, své místo zde našel čelní fotoaparát a reproduktor. Naopak smartphone z videoklipu má displej opravdu přes celou plochu, tedy přesně v duchu současného trendu.

Smartphone z videoklipu kanadského zpěváka je samozřejmě smyšlený. Jde o vizi zakomponovanou do videa a hraje vedlejší roli, protože samotný klip s mobilními telefony nijak nesouvisí. Jeho autorům, nebo spíše designérům konceptu vloženého do klipu nelze upřít velkou dávku vizionářství.

Právě zmiňovaný iPhone 5 mohl posloužit jako základ pro doretušování smyšleného smartphonu. Jistými částmi je mu podobný, je i podobně tenký. Nicméně iPhone 5 byl představen až v září 2012, klip byl přitom natočen v březnu 2012. Jako základ pro retuš tedy posloužil spíše iPhone 4S z řijna 2011.

Obdobný je nejen proužek v rámečku obepínajícího telefon, stejné je i umístění audio jacku. Jistým znamením, které rovněž ukazuje na model 4S, je stříbrné logo Applu na zádech telefonu. U černé varianty „pětky“ bylo toto logo totiž tmavé. Retuše se tak dočkala možná i tloušťka telefonu, iPhone 4S je totiž oproti smartphonu v klipu silnějším telefonem.

Jak moc vizionářští autoři videoklipu byli, lze demonstrovat na displeji iPhonu 4S. Ten měl na dnešní dobu opravdu směšnou úhlopříčku 3,5 palce. To následující „pětka“ si polepšila už na čtyři palce.

I přes malé rozměry měl iPhone 4S okolo malého displeje obrovské nevyužité plochy. Pod displejem nechybělo ikonické ústřední ovládací tlačítko, které mají i loňské iPhony 8 uvedené spolu s téměř bezrámečkovým „trendy“ iPhonem X.

S umístěným nezbytných senzorů, reproduktorů či kamer si autoři konceptu z klipu hlavu nelámali. Displej je opravdu přes celé čelo telefonu, nemá dokonce ani dnes tak „populární“ výřez. Takový smartphone by se ovšem špatně ovládal, jelikož by docházelo k nechtěným stiskům.

Autor:

Nejčtenější

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Prodali jsme víc, než uvádíte, opřelo se Xiaomi do analytiků

Analytici podhodnotili prodeje Xiaomi

Čtvrtletní výsledky prodejů smartphonů často zveřejňují sami výrobci. Agentury se proto musí spolehnout na vlastní data...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

Vyrobili největší smartphonový propadák, ale stejně to zkusí znovu

Essential Phone se už nevyrábí, firma končí s jeho prodejem.

Měl to být ambiciózní model, který obrátí trh s androidy naruby, ale nakonec se z Essentialu PH-1 vyklubal jeden z...

Najdete na iDNES.cz