Kdo první přišel s bezrámečkovým smartphonem? Přece Justin Bieber

  0:18aktualizováno  0:18
Aktuálním trendem jsou smartphony s co nejmenšími rámečky okolo displeje. Prvenství je v tomto oboru připisováno Sharpu Aquos Crystal. Ovšem už v roce 2012 se jako vizionář ukázal zpěvák Justin Bieber.

Bezrámečkový smartphone ve videoklipu Boyfriend od Justina Biebera. | foto: Vevo

Respektive oním vizionářem možná nebyl samotný idol dívčích srdcí, jako spíše autoři videoklipu ke skladbě Boyfriend. Doposud se za první bezrámečkový smartphone považoval Sharp Aquos Crystal, který je z roku 2014. Jenže Bieberův videoklip Boyfriend je daleko starší, na obrazovky přišel už v roce 2012. Pro porovnání, ve stejném roce se začal prodávat například iPhone 5 nebo Samsung Galaxy S3.

Když porovnáme Sharp a smartphone z Bieberova klipu, tak Sharp rozhodně nemá displej přes celou čelní plochu. V jeho spodní částí je hodně místa, své místo zde našel čelní fotoaparát a reproduktor. Naopak smartphone z videoklipu má displej opravdu přes celou plochu, tedy přesně v duchu současného trendu.

Smartphone z videoklipu kanadského zpěváka je samozřejmě smyšlený. Jde o vizi zakomponovanou do videa a hraje vedlejší roli, protože samotný klip s mobilními telefony nijak nesouvisí. Jeho autorům, nebo spíše designérům konceptu vloženého do klipu nelze upřít velkou dávku vizionářství.

Právě zmiňovaný iPhone 5 mohl posloužit jako základ pro doretušování smyšleného smartphonu. Jistými částmi je mu podobný, je i podobně tenký. Nicméně iPhone 5 byl představen až v září 2012, klip byl přitom natočen v březnu 2012. Jako základ pro retuš tedy posloužil spíše iPhone 4S z řijna 2011.

Obdobný je nejen proužek v rámečku obepínajícího telefon, stejné je i umístění audio jacku. Jistým znamením, které rovněž ukazuje na model 4S, je stříbrné logo Applu na zádech telefonu. U černé varianty „pětky“ bylo toto logo totiž tmavé. Retuše se tak dočkala možná i tloušťka telefonu, iPhone 4S je totiž oproti smartphonu v klipu silnějším telefonem.

Jak moc vizionářští autoři videoklipu byli, lze demonstrovat na displeji iPhonu 4S. Ten měl na dnešní dobu opravdu směšnou úhlopříčku 3,5 palce. To následující „pětka“ si polepšila už na čtyři palce.

I přes malé rozměry měl iPhone 4S okolo malého displeje obrovské nevyužité plochy. Pod displejem nechybělo ikonické ústřední ovládací tlačítko, které mají i loňské iPhony 8 uvedené spolu s téměř bezrámečkovým „trendy“ iPhonem X.

S umístěným nezbytných senzorů, reproduktorů či kamer si autoři konceptu z klipu hlavu nelámali. Displej je opravdu přes celé čelo telefonu, nemá dokonce ani dnes tak „populární“ výřez. Takový smartphone by se ovšem špatně ovládal, jelikož by docházelo k nechtěným stiskům.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Luxusní značka vymyslela, k čemu je displej od výrobce ošklivého mobilu

Luxusní kabelka Louis Vuitton má v sobě zabudované dva ohebné displeje

Ohebné displeje jsou horkým zbožím, které chce proniknout hned do několika různých tříd produktů. Svou cestu si našel...

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem...

Najdete na iDNES.cz