Příslušnou směrnici ve Štrasburku ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Podle europoslanců má jednotná nabíječka (s blíže nespecifikovaným konektorem) značně ulevit životnímu prostředí a také zpříjemnit život spotřebitelům. Brusel se s předními výrobci bezdrátových přístrojů na principech jednotné nabíječky dohodl již v roce 2009 (více zde), tehdejší očekávání se ale prozatím zcela nenaplnila.
A to je pravděpodobně důvod, proč Evropský parlament schválil novou směrnici. V praxi dnes drtivá většina modelů mobilních telefonů standardizovaný konektor microUSB používá a nabíječky jsou tak univerzální. Konektory microUSB lze použít i u nových konektorů microUSB 3.0.
Výjimkou jsou některé tablety s vlastním konektorem, jejich počet se ale postupně zmenšuje a nebo výrobci přidávají i konektor microUSB. Hlavním rebelem tak zůstává Apple, který sice během posledních dvou let konektor u svých produktů vyměnil, ale opět za zcela specifický a s konkurencí nekompatibilní.
Apple v roce 2012 zavedl konektor Lightning, který využívají iPhony 5, 5s a 5c, iPady mini, iPad 4. generace, iPad Air a novější hudební přehrávače iPod. Předchozí konektor Applu i nový Lightning není s microUSB nabíječkami kompatibilní, a jelikož je Apple velmi významný hráč na trhu, tak je pravděpodobné, že nová směrnice směřuje především na něj.
Otázkou je, zda si Apple nechá od Evropy mluvit do toho, jaké konektory bude na svých přístrojích mít. Možným řešením je, že bude v balení přikládat redukci a nebo bude směrnici ignorovat. Případné sankce v té první vůbec nebyly a u té nové se o nich nemluví.
Nová směrnice pak může směřovat i na snahy některých výrobců zabezpečit jejich přístroje čipem, který znemožní použití nabíječky jiného výrobce či neoriginální, přestože přístroj má microUSB konektor. O takovém řešení v poslední době uvažoval například Samsung (více zde).