Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Jiné než USB-C nabíječky končí, europoslanci schválili finální nařízení

  12:07aktualizováno  13:35
Evropský parlament v úterý 4. října schválil konečnou podobu předpisu zavádějícího jednotnou nabíječku pro mobilní telefony, tablety a další přenosná zařízení v EU. S návrhem pravidel už v dubnu souhlasila drtivá většina výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Podrobnosti oznámí europoslanci odpoledne.

Lightning a USB-C | foto: Profimedia.cz

„Dnes je velký den. Pro spotřebitele, a také velký den pro naše životní prostředí,“ prohlásil maltský europoslanec Alex Saliba, který se jako zpravodaj EP podílel na formování konečného znění normy.

Při svém dopoledním vystoupení se slovy „toto je minulost“ zvedl nad řečnický pultík klubko kabelů a adaptérů, načež dodal „toto je současnost“ a ukázal jedinou nabíječku. Krátce po poledni pak parlament příslušný návrh odhlasoval poměrem 602 hlasů ku 13, osm europoslanců se zdrželo hlasování.

Dotažení legislativního procesu do konce při dnešní rozpravě vítali zástupci všech politických skupin Evropského parlamentu. Někteří zdůrazňovali, že spotřebitelé se díky přijaté regulaci také budou moci rozhodnout, zda si nové přenosné zařízení koupí s novou nabíječkou, nebo bez ní.

Také ovšem zaznívala kritika na adresu Evropské komise, že cesta ke sjednocení nabíječek trvala příliš dlouho. S myšlenkou jednotné nabíječky přišla Evropská komise totiž již v roce 2009, v roce 2014 pak europoslanci schválili směrnici, podle níž se měly jednotné nabíječky prodávat za tři roky, tedy od roku 2017. Komise v uplynulých letech o tématu jednala s výrobci, přičemž proti vystupoval zejména Apple, který dlouhodobě používá vlastní systém konektorů.

Novou směrnici musí schválit ještě Evropská rada, následně bude zveřejněna v Úředním věstníku Evropského unie a v platnost vstoupí 20 dní po zveřejnění. Členské státy budou mít dvanáct měsíců na to, aby obsah směrnice provedly do vnitrostátního práva, přičemž nová pravidla musí nabýt účinnosti za dalších dvanáct měsíců. Pravidla se však nebudou vztahovat na produkty uvedené na trh před datem účinnosti.

Zavedení jednotné nabíječky je součástí širšího úsilí o udržitelnější výrobky v EU, snížení množství elektronického odpadu a usnadnění života spotřebitelů – spotřebitel již nebude potřebovat novou nabíječku a nabíjecí kabel pokaždé, když si koupí nové přenosné zařízení. Eurokomisařka Margrethe Vestagerová nařízení dnes na půdě Evropského parlamentu spojovala s úsporou až 1 000 tun „e-odpadu“ ročně.

Předpisy bude potřeba přizpůsobovat vývoji

„Již přes deset let se snažíme z půdy Evropského parlamentu dotlačit komisi k tomu, aby začala jednat... ale až donedávna byla komise neaktivní,“ řekla česká europoslankyně Kateřina Konečná, která při přípravě opatření plnila roli stínové zpravodajky. Přijatá směrnice podle ní mohla zahrnovat i další typy zařízení, označila ji nicméně za důležitý krok na zmírnění problému, s nímž „se setkáváme všichni“.

O tom, že Evropský parlament roky volal po zásahu unijní exekutivy, mluvila na plénu také další česká europoslankyně Dita Charanzová. Aktuální vývoj podobně jako ostatní řečníci vítala, zdůraznila však, že unijní předpisy bude potřeba přizpůsobovat technologickému vývoji.

„USB-C je dnes nejefektivnější variantou nabíječky, ale zítra může přijít USB-D nebo nový bezdrátový standard,“ uvedla Charanzová. V této souvislosti nová směrnice dává prostor Evropské komisi k úpravě pravidel skrz takzvané akty v přenesené pravomoci.

Český europoslanec Jiří Pospíšil ve vyjádření zaslaném ČTK vyzdvihl zahrnutí notebooků, které je podle něj výsledkem tlaku europoslanců ve vyjednávání s členskými zeměmi. „Když si je spotřebitelé budou moct nabíjet stejnou nabíječkou jako třeba mobil, výrazně jim to usnadní život,“ uvedl.

Na jednotné nabíječce se dohodli už v červnu

Předběžnou dohodu o zavedení jednotného nabíjecího konektoru pro všechny v Evropské unii prodávané mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty a další přenosná zařízení (bezdrátová sluchátka, čtečky, počítačové myši a klávesnice, reproduktory, navigace, ovladače pro herní konzole) uzavřeli vyjednavači Evropského parlamentu a Evropské rady již 7. června.

Právě na tyto produkty se opatření začne vztahovat 24 měsíců po vstupu v platnost (viz výše), nejpozději do konce roku 2024 tak budou muset být všechna tato zařízení prodávaná v EU vybavena nabíjecím portem USB-C. Na jaře 2026 se pak tato povinnost rozšíří i na výše zmíněné notebooky.

Pro mnohé výrobce se Evropským parlamentem aktuálně schváleným předpisem nic nemění, svá zařízení již tímto typem konektoru standardně vybavují. V případě levných mobilů však budou muset dosavadní starší konektory opustit. Na vlastní typ bude muset zapomenout i Apple, bude-li chtít svá zařízení i nadále dodávat na trhy unijních států. Právě Apple byl přitom nejvýraznějším odpůrcem jednotné „evropské“ nabíječky.

Lze předpokládat, že změna na poli nabíjecích konektorů vyvolaná unijním nařízením se propíše i do dalších zemí. Pro výrobce bude totiž jednodušší dodávat na trh jedno stejné zařízení s USB-C konektorem, než používat různé typy dobíjecích konektorů v závislosti na cílovém trhu.

Jednotná nabíječka umožní nabíjet všechny malé a středně velké elektronické přístroje bez ohledu na výrobce. Nařízení mimo to harmonizuje technologii rychlého nabíjení, kdy všechna zařízení, která podporují rychlé nabíjení, se budou nabíjet stejnou rychlostí (uživatelé budou moci nabíjet svá zařízení stejně rychle s jakoukoli kompatibilní nabíječkou) a zavádí například i povinnost poskytovat spotřebitelům jasné informace o vlastnostech nabíjení.

Podle Evropského parlamentu nové povinnosti výrobců povedou k tomu, že spotřebitelé budou víc nabíječek používat opakovaně. Ušetří tak až 250 milionů eur (víc než šest miliard korun) ročně za zbytečné nákupy nových nabíječek.

Evropská komise musí v souvislosti s šířením využití bezdrátového nabíjení harmonizovat požadavky na interoperabilitu, aby se zabránilo negativnímu dopadu na spotřebitele a životní prostředí, a to do konce roku 2024. Má se tak předejít technologickému ustrnutí, kdy se spotřebitel stává závislým na jednom výrobci.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Musk pohrozil Applu a Googlu. Vyrobím alternativu k vašim telefonům, říká

Po nedávné narážce na daň z nákupů v aplikacích z obchodů Googlu a Applu Elon Musk vyostřuje svoji rétoriku proti těmto...

Souboj ve střední váze. Porovnali jsme Samsung Galaxy A53 a Nokii X30

Střední třída smartphonů je hodně nabitá, najdeme tu smartphony známých i méně známých značek, cenou se podbízející...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvrhnout vaše telefonní číslo není složité. Ihned se obraťte na operátora

Premium Telekomunikační technologie umožňují maskovat se jiným telefonním číslem, než ze kterého je hovor uskutečněn. Souvisí s...

Nástupce prodejního bestselleru Samsungu přijde začátkem roku

Mezi nejdůležitější modely Samsungu jistě patří řada S a dnes i skládačky z řady Z. Ale prodejní rekordy obvykle trhá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo dalších dat příjemné zlevnění. Italský zázrak dá 120 GB za hubičku

Do povědomí nejen italských mobilních uživatelů se dostal svou bezkonkurenční tarifní nabídkou, která za lákavou cenu...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Definitivní konec covidu v mobilním byznysu. Samsung plánuje velkou akci

Jihokorejský deník zveřejnil informace o termínu a místu konání premiéry nové eskové řady Samsungu. Pokud se informace...

Koronavirové protesty domlouvají v seznamovacích aplikacích. Kvůli cenzuře

Snaha uniknout vládní cenzuře nutí lidi v Číně svolávat protesty proti koronavirovým opatřením nezvyklým způsobem....

Vyřadíme Twitter z aplikačního obchodu, pohrozil Apple. Musk netuší proč

Apple podle Elona Muska prakticky upustil od inzerce na Twitteru. Rozšířil tak seznam společností, které na této síti...

Zařízení za necelých 200 korun vám zvětší displej telefonu

Možná je znáte z reklam na sociálních sítích. Udělátko vám zvětší displej smartphonu, takže podle reklam může na film...

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...