Jak na GPRS se Siemensem v Linuxu (návod)

aktualizováno 
Chcete využívat nový GPRS tarif Eurotelu a jste začínajícím uživatelem operačního systému Linux a vlastníte mobilní telefon značky Siemens? Jestli ano, tak právě pro vás je určen tento článek podrobně popisující nastavovací proces doplněný o doprovodné obrázky.

Díky zajímavé nabídce Eurotelu v oblasti GPRS datových služeb se tento typ datových přenosů dostává do popředí zájmu. O jeho využití tak začínají přemýšlet i lidé, kteří jej ještě před časem považovali za "drahý špás". Podobně je tomu i s operačním systémem Linux, jehož nejmodernější distribuce jsou již uživatelsky velmi přívětivé a dostávají se tak na počítače uživatelů, u kterých by ještě před rokem neměl šanci na úspěch. Pro koho tedy tento článek je?

Zcela určitě má pomoci začínajícím Linuxákům, kteří by rádi ve svém tučňákovi proháněli rychlá data s mobilním telefonem Siemens S45 / ME 45 nebo S55 připojeným prostřednictvím běžně dodávaného sériového kabelu. Linux byl zvolen proto, protože ostatním operačním systémům se podrobně věnují manuály dodávané se jmenovanými mobilními telefony, a tudíž tito uživatelé rady s nastavením v podstatě nepotřebují.

Přestože doprovodné obrázky byly pořízeny v novém Mandrake Linuxu 9.1, je tento návod bez problémů použitelný ve všech moderních linuxových distribucích, které používají grafické prostředí KDE. V KDE startovacím menu v položce Síť najdete program KPPP, který slouží v tomto grafickém prostředí pro přijení k internetu prostřednictvím modemu. Otevře se vám úvodní okno, které bude v případě, že jste se ještě k internetu nepřipojovali, vypadat jako na prvním obrázku. Klikněte tedy na tlačítko Nastavení.

Objeví se okno Nastavení KPPP, kde klikněte na tlačítko Nový. Objeví se konfigurační dialog, který nabízí instalaci prostřednictvím Průvodce nebo přes Standardní dialog. Protože průvodce české GPRS připojení nezná, musíme se spokojit z druhou volbou.


Na první záložce Vytáčení zadejte uživatelský Název spojení, který může být v podstatě libovolný. Kliknutím na tlačítko Přidat zadejte vytáčené číslo - v našem případě ted *99***1#. Na druhé záložce IP zašrtněte volbu Dynamická IP adresa (samozřejmě v případě, že nemáte přidělenu IP adresu pevnou: je-li tomu tak, musíte naopak zaškrtnout políčko Statická IP adresa a vyplnit následující textová pole přidělenými adresami). Na třetí záložce Brána je nutno zaškrtnout políčko Výchozí brána. V případě, že máte ve svém počítači kromě modemu / mobilu ještě jiné komunikační rozhraní (síťová nebo WiFi karta, apod.), nezapomeňte zaškrtnout položku Přiřadit implicitní směrování této bráně.


Na záložce DNS zaškrtněte při nastavování položku Vyřadit existující DNS servery během spojení. Pozor: pokud po dokončení nastavení se mobil k síti připojí, ale síťové aplikace nebudou schopny se k internetu připojit, zrušte spojení a zkuste nechat tuto položku nezaškrtnutou. Na poslední záložce Účtování je velmi výhodné nastavit volbu Odchozích a příchozích bajtů v rozbalovacím menu Počítání objemu dat. Pokud tak učiníte, budete vždy ve stavovém okně připojení informování o aktuálně přenesených datech i o datech přenesených od počátku účtovacího období - kupříkladu od začátku měsíce. Potvrďte tento dialog kliknutím na tlačítko OK.

Potvrzením předchozího dialogu se dostanete zpět do okna Nastavení KPPP. Na druhé záložce Zařízení nastavte v rozbalovacím menu Modemové zařízení sériový port, na kterém máte mobilní telefon připojen (typicky /dev/ttyS0 pro první sériový port, /dev/ttyS1 pro druhý, apod.) a omezte Rychlost spojení na 57600. Na třetí záložce Modem klikněte na tlačítko Příkazy modemu. Objeví se vám tajemné okno Upravit příkazy modemu, díky kterému v Linuxu nepotřebujete pro Hayes kompatibilní modemy žádné další ovladače, jak jste zvyklí z konkurenčních operačních systémů. Ponechejte tedy všechna nastavení bez povšimnutí a pouze do položky Inicializační řetězec 2 doplňte AT+CGDCONT=1,"IP","internet" (tento příkaz předá mobilnímu telefonu APN internet).

Potvrďte všechna nastavení, zkontrolujte správné propojení počítače, mobilního telefonu a zapnutí GPRS datových hovorů v telefonu a kliknutím na tlačítko Připojit se v základním okně KPPP se za pár okamžiků ocitnete v prostředí internetu.

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Další z rubriky

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Odbyt iPhonů značně klesl. Huawei je Samsungu v patách

Huawei P30 Pro je současným králem fotomobilů

Samsung byl i v prvním čtvrtletí letošního roku největším prodejcem chytrých telefonů. Prodal jich meziročně ovšem...

Advantage Consulting, s.r.o.
SILNIČNÍ PROJEKTANT JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz