Izrael varuje telefonicky civilisty v Gaze před bombardováním

aktualizováno 
Obyvatelé pásma Gazy prý dostávají varovné telefonáty z izraelských čísel. Neznámý hlas je upozorňuje, že jejich dům se v následujících hodinách může stát terčem útoku.

Volající se představí jako člen Izraelských obranných sil | foto: Reuters

Civilisté žijící v pásmu Gazy jsou podle listu The Australian již od soboty telefonicky informováni o možném bombardování jejich domů. V průběhu hovoru jsou vyzváni, aby se svou rodinou opustili dům a ukryli se na jiném místě.

Volající se podle informací listu nepředstavují. Prozradí o sobě údajně jen to, že jsou z Izraelských obranných sil a o cílech leteckých útoků mají podrobné informace. Nahrávka, která je Palestincům do telefonu puštěna, je pro srozumitelnost v arabštině.

Že by Izrael záměrně informoval Palestince o možných útocích, sám židovský stát oficiálně nepotvrdil. Pokud by však chtěl udělat vše pro to, aby minimalizoval počet civilních obětí, je telefon dobrým prostředkem. Můžeme totiž předpokládat, že izraelská tajná služba má k dispozici poměrně aktuální seznam čísel mobilních telefonů i pevných linek v pásmu Gazy.

Mobilní telefony se v rámci válečných konfliktů posledních let ukázaly jako velmi vhodný komunikační prostředek. Novináři největších zpravodajských agentur a médií ho používají k publikování nejnovějších fotografií a reportáží celému světu, obyvatelé ke komunikaci se svými nejbližšími a armády k informování veřejnosti. Mobilní vysílače se tak v konfliktních oblastech stávají detailně střeženými objekty.

Izraelské letecké útoky si v pásmu Gazy vyžádaly doposud téměř 400 životů, převážně palestinských ozbrojenců. Jelikož je toto území jedním z nejhustěji osídlených míst na světě, je vojenský útok na jakékoliv zdejší místo bez vedlejších následků prakticky nemožný.

Izrael k podobné metodě přistoupil i v minulosti

Konflikt v pásmu Gazy není zdaleka prvním, kdy Izrael přistupuje k informování veřejnosti pomocí mobilních telefonů. Obyvatelé jižní části Libanonu údajně před půl rokem na své mobily dostávali varovné hlasové zprávy. V nich byli vyzýváni, aby se obrátili proti hnutí Hizballáh. 

Podobným způsobem bojovali Izraelci i během Druhé libanonské války v roce 2006. Tehdy vojáci v některých částech Libanonu dokonce vyřadili mobilní sítě zcela z provozu.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

V obchodní válce neustoupíme. Ani kvůli zmírnění sankcí, řekl šéf Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Současné politické klima ve Washingtonu podle zakladatele a šéfa Huaweie Žena Čeng-feje nenahrává tomu, že by Spojené...

Vyšperkovali očekávaný iPhone 11. Cena bere dech

Caviar iPhone 11

Být připraven se vyplácí. A to i v případě, že ve svém oboru nemáte téměř žádnou konkurenci. Kvůli úspěchu u náročné...

Google ladí detaily, nový Android už je téměř hotový

Android Q Beta 6 na Google Pixel 3

Mezi podzimními novinkami najdeme kromě spousty nových smartphonů i novou verzi operačního systému Android. Ta se zatím...

Najdete na iDNES.cz