Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

  0:09aktualizováno  0:09
iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by kromě navýšení kapacity článků mohla přinést změna podkladové vrstvy displejů, ke které by podle společnosti IHS Markit mohl Apple časem přistoupit.

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos uvede hned dva takové | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Dosud kalifornská společnost u svých obrazových panelů měla základovou vrstvu typu LTPS TFT (Low Temperature Poly Silicon Thin Film Transistor), která se používá u současné produkce OLED panelů. Analytik společnosti IHS Markit David Hsieh v aktuální zprávě uvádí, že v Applu ji zvažují nahradit typem LTPO TFT (Low Temperature Polycrystalline Oxide Thin Film Transistor).

Tato vrstva displeje obecně slouží k aktivaci a deaktivaci jednotlivých pixelů a kromě rozlišení a obnovovací frekvence panelu jistou měrou určuje i spotřebu elektrické energie.

Hsieh své předpoklady opírá o tři patenty ohledně LTPO, které Apple podal v letech 2014 až 2018, a klade si logickou otázku, z jakého důvodu chce společnost měnit základovou vrstvu u OLED panelů, když je jako hotové jednotky odebírá od dodavatelů.

Důvodem může být přímé zapojení společnosti do částečné produkce OLED obrazovek, kterými letos osadí hned dva ze tří nových iPhonů. Firma by svůj vývoj mohla mířit také směrem k produkci ohebných OLED panelů, jejichž příchod očekáváme už v příštím roce. Celkově by také zvýšila svůj podíl v dodavatelském řetězci.

Smysl však dává i zmíněná nižší energetická náročnost panelu s LTPO podkladem. Jím vybavený displej shodných parametrů, tedy rozlišení i velikosti, by konzumoval o 5 až 15 procent méně energie než obrazovka s vrstvou typu LTPS.

Srovnání podkladové vrstvy LTPO a LTPS. První jmenovaná by snížila odběr...

Srovnání podkladové vrstvy LTPO a LTPS. První jmenovaná by snížila odběr displeje, kvůli velkým tranzistorům by se však snížilo rozlišení

Systém LTPO však není ve všech ohledech lepší než běžnější LTPS. Má i nevýhody. Tou nejpalčivější je nutnost nasadit větší tranzistory, které svým počtem odpovídají pixelům. Menší počet tranzistorů tak v konečném důsledku znamená i nižší rozlišení displeje při jeho shodné fyzické velikosti. 

A to je výzva, se kterou je nutné se před komerčním nasazením popasovat. Druhým nešvarem je značně náročnější a tím i dražší produkce potřebných komponent, která by se musela promítnout i do koncové ceny smartphonu.

Analytik proto předpokládá, že se s panely s podkladem typu LTPO setkáme nejdříve u Apple Watch a až následně by je výrobce mohl začít používat u iPhonů. Vzhledem k několika výrobním komplikacím, se kterými je nutno se vypořádat, je však ostré nasazení úspornější podkladové vrstvy otázkou nejméně několika let.

 

Nejčtenější

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Příští velká věc: ohavný vzorek ukázal ohýbací budoucnost mobilů

Ohebný smartphone Royole FlexPai

Veletrh CES poprvé ukázal, co dokážou ohebné displeje. Sice zatím na vzorku, který vypadá otřesně a nikdo soudný si ho...

Oppo představí rekordní mobilní foťák, bude mít desetinásobný zoom

Oppo jako první ukáže smartphone s ultrazoomem

Schopnosti fotoaparátů chytrých telefonů se v posledních letech výrazně zlepšují a postupně vytlačují základní...

Kdo neovládá smartphone, bude za pár let ztracený i v kuchyni

Moderně zařízená plynová kuchyně představená na strojírenském veletrhu v Brně...

Dnes to zní bláznivě, ale nejsme tak daleko od situace, kdy přes mobil budeme ovládat v podstatě každou věc v našem...

Personal Consult s.r.o.
HR Manager

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz