Na první pohled je to poněkud bizarní, když úřad oznámí zákaz prodeje telefonu ve stejný den, kdy ho výrobce stahuje z trhu. Jenže to, že telefon přestává prodávat samotný Apple, neznamená, že nebude vůbec dostupný. Třeba na českém trhu se běžně prodává ještě starší iPhone 11 a samozřejmě je k mání i iPhone 12.
A právě u něj francouzský úřad ANFR, což je obdoba Českého telekomunikačního úřadu, naměřil nadlimitní hodnotu vyzařování. Konkrétně limit vyzařování do tkáně v ruce nebo v kapse. Tento limit je 4 W na kilogram tkáně, úřad však naměřil 5,74 wattu. Jinými testy vyzařování však telefon prošel. Je to zvláštní situace, telefon je na trhu od roku 2020 a před uvedením zcela jistě testy prošel.
Začalo se tedy spekulovat, že důvodem byla nějaká aktualizace softwaru. Což nyní úřad potvrdil, protože otestoval telefon se softwarovým updatem, který Apple poskytl. Update zatím není veřejný a zákaz tak platí do doby, než bude nová verze k dispozici zákazníkům ke stažení bezdrátově (OTA). ANFR uvádí, že testovaný software má číslo: Apple Update/Firmware 4.06.02.
V novém testu telefon vyzářil 3,94 W/kg, takže se do limitu vešel, i když jen těsně. Úplně však Apple zatím vyhráno nemá, protože po informaci francouzského úřadu začali situaci vyšetřovat v Německu, Belgii nebo Itálii. Apple tak zřejmě bude muset nechat otestovat telefon i u úřadů těchto zemí, případně v rámci celé Evropské unie.
Zároveň zatím není jasné, jak se update softwaru projeví ve funkčnosti. Se sníženým vyzařováním může souviset zhoršení příjmu signálu, případně změny v power managementu.