Tady mají smartphony smůlu. Senioři stále milují staré „tlačítkáče“

  0:18aktualizováno  0:18
Mobilní telefon používá podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) 96 % Čechů starších šestnácti let, vůbec nejrozšířenějším je u věkové skupiny 45 až 54 let (98,6 %). Smartphone si oblíbili především mladí mezi 16 až 24 lety (94,8 %), naopak senioři stále upřednostňují klasické tlačítkové telefony.

Pro mladé jsou smartphony denním chlebem, senioři se jim často urputně brání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obyčejný mobil totiž používá 77 % českých seniorů. Vyplývá to z letošního průzkumu ČSÚ zaměřeného na využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci. Podle statistik si tak smartphone osvojilo doposud jen 14,4 % Čechů starších 65 let.

Fotogalerie

Častým důvodem, proč senioři upřednostňují „hloupé“ telefony, je strach nejen z vysokých výdajů kvůli čerpání mobilních dat, ale i třeba ze zneužití osobních dat. Mnozí senioři se smartphonům brání i z důvodu vyšších nároků na uživatelské znalosti, překážkou bývá třeba i absence fyzické klávesnice, tedy nulová mechanická odezva při stisknutí virtuálního tlačítka.

Právě mobilní telefon, respektive smartphone je přitom stále častější vstupní bránou do internetového světa. Zatímco totiž podle ČSÚ například v roce 2010 na internet prostřednictvím mobilního telefonu přistupovaly jen 4 % Čechů starších 16 let, tak letos to bylo již 58 %. Čtyři z pěti takových lidí si přitom platí mobilní data.

Nejvýraznější nárůst počtu mobilních uživatelů (skupina 16+) přistupujících na internet skrze mobilní telefon byl zaznamenám mezi lety 2016 a 2017 (41,2 % vs. 50,5 %). Česko se i tak nachází pod unijním průměrem, kdy třeba v loňském roce přistupovalo k internetu přes mobilní telefon ve skupině 16-74 let 62,6 % Evropanů oproti 54,9 % Čechům.

Z uživatelů starších 16 let, kteří se v posledních třech měsících připojili k internetu přes mobilní telefon, tak 4 % využili výhradně mobilní data, 20 % se pak připojilo pouze přes wi-fi sítě. Zbylí uživatelé (76 %) pak přistupovali na internet jak přes mobilní data, tak přes veřejné sítě.

Podle statistik ČSÚ si čeští uživatelé smartphonů uvědomují i rizika spojená s jejich používáním. Antivirový program na svém smartphonu používá 74 % Čechů starších 16 let (40 % koupilo smartphone s antivirem, 34 % jej instalovalo následně). Nicméně téměř čtvrtina uživatelů (23 %) žádný antivirový program nepoužívá, tři procenta pak neví, zda nějaký takový program v telefonu mají. Nejopatrnější, co se eliminace bezpečnostní hrozby týče, jsou uživatelé ve věku od 16 do 24 let, antivir totiž vědomě nepoužívá jen 17 % z nich. Tento podíl je ovšem s každou věkovou skupinou vyšší, třeba senioři (skupina 65+) jej nepoužívají v 39 % případů. Dalších 7 % seniorů pak netuší, zda jejich telefon nějaký antivir používá.

Počet uživatelů sociálních sítí mezi Čechy roste

Český statistický úřad kromě jiného zjistil, že počet Čechů používajících sociální sítě letos překročil 50% hranici (4,5 milionu lidí starších 16 let). V rámci evropské osmadvacítky používají Češi této věkové kategorie sociální sítě ovšem nejméně. Nejaktivnější skupinou na sociálních sítích jsou tradičně studenti (98 % z nich je alespoň na jedné ze sociálních sítí). Roste ovšem podíl lidí v předdůchodovém a mladším důchodovém věku (nárůst z 10 na 28 % v posledních pěti letech) i uživatelů starších 65 let (ze 2 % v roce 2013 na letošních 8 %).

Na internetu je kromě sociálních sítí v oblibě i sledování videí, činí tak každý druhý Čech. Nejčastěji k tomu využívají videokanály jako YouTube či Vimeo (44 %). Češi nicméně i rádi sledují internetové televize (26 %) či stránky běžných televizních stanic (24 %).

Oblíbené je i nakupování v e-shopech, činí tak 54 % Čechů starších 16 let. Nejčastěji takto pořizují oblečení a obuv (37 % žen, 19 % mužů). Muži dále nakupují elektroniku (15 %), sportovní potřeby (14 %) či vybavení domácnosti (13 %). Ženy naopak kosmetiku (24 %), hračky (11 %) a potraviny (9 %). Lidé často vyhledávají i informace o zdraví či spojené s cestováním.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Snapdragon 712: nový procesor od Qualcommu přichází s minimem změn

Qualcomm Snapdragon 712 má se starší verzí 710 společného víc, než by se slušelo

Qualcomm vylepšil svou čipovou sadu Snapdragon 710. Novinka s číselným označením 712 má díky rychlejšímu procesoru...

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Najdete na iDNES.cz