Trh se smartphony má i své poražené. Ilustrační snímek

Trh se smartphony má i své poražené. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Máte smůlu, jste velké riziko, vzkázal úřad Huaweii a ZTE

  • 18
Čínské společnosti Huawei a ZTE jsou oficiálně označeny za hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Oznámila to Federální komise pro komunikaci (FCC). Znamená to ještě větší potíže s expanzí na světové trhy, dopad pocítí i americké firmy.

Podle předsedy FCC Ajity Paie obě společnosti představují pro americké komunikační sítě včetně budoucích 5G sítí výrazné bezpečnostní riziko. K tomuto stanovisku komise dospěla „na základě ohromné váhy důkazů“.

„Obě společnosti mají úzké vazby na Čínskou komunistickou stranu a čínský vojenský aparát,“ informoval Pai podle portálu Android Authority s tím, že Huawei i ZTE musí dodržovat čínské právo, které je zavazuje ke spolupráci s tamními zpravodajskými službami.

Na kontroverzní čínský zákon je poukazováno dlouhodobě. Huawei nicméně jakoukoli spolupráci s čínskou vládou odmítl, opakovaně navíc americkou administrativu vyzýval k předložení důkazů, na jejichž základě je obviňován ze špionáže. Právě kvůli tomu se společnost objevila na černé listině americké administrativy, od té doby s ní nesmí americké společnosti obchodovat bez zvláštní licence.

Jedním z nejcitelnějších dopadů na Huawei je ztráta podpory Googlu pro všechny nové smartphony (a tablety) představené po 16. květnu 2019. Huawei do nich nesmí instalovat balíček služeb Googlu, tedy pro západní trhy klíčové aplikace YouTube, mapy Googlu, e-mailový klient Gmail a především aplikační obchod Google Play. Telefony se tak mimo domácí čínský trh stávají de facto neprodejné. V květnu Trump prodloužil platnost svého loňského exekutivního příkazu (více viz Trump dál dusí Huawei. Embargo prodloužil o rok). 

Rozhodnutí FCC je dalším pomyslným hřebíčkem do rakve myšlenky, že by se čínské společnosti mohly aktivně podílet na výstavbě amerických 5G sítí. Již koncem loňského roku totiž komise jednohlasně schválila zákaz čerpání financí z federálních fondů na nákup zařízení Huaweie. Tento zákaz tak nyní vstoupí v platnost.

Lze navíc očekávat, že po stanovisku FCC bude získání licencí, které americké společnosti opravňují k obchodování s čínskými protějšky, tedy i s Huaweiem, bude značně složitější. Huawei i ZTE přitom opakovaně popíraly, že jsou hrozbami, FCC na jejich slovo nebrala zjevně ohled.

Po aktuálním rozhodnutí komise tak američtí venkovští poskytovatelé telekomunikačních služeb, kteří dostávají z Fondu univerzálních služeb roční dotace v celkové výši 8,3 miliardy dolarů (téměř 196 miliard korun), nesmí kupovat vybavení či služby od Huaweie či ZTE. Stávající vybavení od těchto společností musí navíc vyměnit za alternativy „pro národní bezpečnost nezávadné“.

S výměnou nevyhovujícího zařízení od Huaweie a ZTE má malým poskytovatelům telekomunikačních služeb pomoci zákon, na jehož základě byla vyčleněna jedna miliarda dolarů (zhruba 23,5 miliardy korun). Americký prezident Donald Trump jej podepsal 12. března (více viz Miliardová facka Huaweii. Trump ho chce vymazat z amerického venkova).