Huawei P20 Pro je aktuálně nejlépe vybaveným běžným smartphonem. Výše stojí jen...

Huawei P20 Pro je aktuálně nejlépe vybaveným běžným smartphonem. Výše stojí jen luxusní Mate RS Porsche Design | foto: mobil.iDnes.cz, Jan Matura,  Mobil.iDNES.cz

Nejsme špioni a nešmírujeme vás. Huawei se z USA stáhnout nechce

  • 14
Huawei dlouhodobě ukazuje, že umí vyrobit špičková zařízení. Poslední novinka P20 Pro může být kandidátem na smartphone roku. Spolu s menším P20 a odlehčeným modelem Lite půjdou zanedlouho do prodeje. Smůlu mají Američané, kde se novinky oficiálně prodávat nebudou. Jedním z důvodů může být i politikaření v Kongresu.

Huaweii se z globálního hlediska daří a jeho pozice třetího největšího výrobce smartphonů je poměrně silná. Jenže vedení se s pomyslným bronzem nechce smířit a už loni představilo ambiciózní plán stát se do roku 2021 lídrem trhu.

Masivní zvýšení odbytu měla přinést kooperace s klíčovým americkým operátorem AT&T, který má asi 130 milionů klientů. Ještě na počátku roku se uvedení tehdejšího topmodelu Mate 10 Pro do nabídky operátora zdálo být hotovou věcí. 

Veletrh CES však kromě záplavy novinek přinesl i nečekaný zvrat, když šéf Huaweie ohlásil, že jednání ztroskotala a operátor ze spolupráce vycouval (více v článku: Smartphony Huawei odmítl velký operátor). 

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

To však nebyla jediná rána, které musel Huawei ze strany Američanů čelit. V polovině února vystoupili na půdě Kongresu šéfové zpravodajských služeb a varovali občany své země před používáním smartphonů Huawei a ZTE. Právě obavy z možné špionáže ze strany amerických zákonodárců jsou navenek hlavním důvodem, proč se zástupci AT&T nakonec s výrobci telefonů nedohodli. 

Přestože ze spolupráce s americkými operátory sešlo, Huawei v omezené míře své smartphony nabízel alespoň skrze Bestbuy, tedy největší obchodní řetězec s elektronikou v USA. Nedávno však přišlo oznámení, že i z jejich pultů smartphony Huawei v dohledné době zcela zmizí. A nejen mobily. Bestbuy končí s celým jejich portfoliem, které doposud nabízel, tedy včetně notebooků a hodinek (více v článku: Huawei prodeje nezvýší, jeho smartphony nebude prodávat velký řetězec).

Šéf divize spotřební elektroniky společnosti Richard Yu přesto říká, že Huawei, navzdory nepodloženým obavám politické reprezentace ze špionáže, v žádném případě Spojené státy neopouští. „Jsme odhodláni na americkém trhu setrvat a získávat důvěru tamních spotřebitelů nabídkou produktů a inovací světové třídy,“ uvedl Yu v emailu adresovaném redakci serveru CNET.

Doplnil také, že obavy americké exekutivy z možné špionáže jsou založeny na neopodstatněných podezřeních bez jakýchkoli hmatatelných důkazů a vnímá je jako nespravedlivé. Nebrání se otevřené a transparentní diskusi. 
„Spolupracujeme se 46 z 50  největších světových operátorů a bezpečnost je jednou z našich nejvyšších priorit,“ pokračuje Richard Yu. Společnost v USA provozuje třináct kanceláří a zaměstnává přes tisíc lidí.

Budeme jedničkou. S USA nebo bez nich, zní z Huaweie

Přestože jsou Spojené státy pro výrobce smartphonů důležitým trhem, z pohledu budoucího růstu existují mnohem atraktivnější regiony. Je to zejména Indie, jejíž trh se smartphony se má do roku 2020 zdvojnásobit. Takovou expanzi USA logicky neskrývají, jelikož penetrace smartphonů se nijak razantně zvýšit nemůže.

I Richard Yu se nechal slyšet, že Huawei bude světová jednička i bez plnohodnotného působení ve Spojených státech. Hospodářské výsledky mluví za vše. Jen loni firma meziročně zvýšila svůj čistý zisk o 28 procent, prodala celkem 153 milionů smartphonů. Tento objem představoval meziroční nárůst o značných 32 procent.

Přesto na hlavní dva hráče mobilního trhu Huawei stále významně ztrácí. Apple loni prodal 216,8 milionů iPhonů, což sice prostým počtem nestačilo na vedoucí Samsung, ovšem na titul nejziskovějšího producenta smartphonů naprosto s přehledem.

Huawei USA nepotřebuje, ale rád by tam pronikl

Navzdory vyjádřením šéfa Huaweie, že firma americký trh tolik nepotřebuje, stále mluvíme o druhém největším odbytišti chytrých telefonů. Loni se zde podle statistik IHS Market prodalo 11,6 procenta celkového objemu. To je vůči vedoucí Číně s více než 30 procenty výrazně méně, přesto nelze úlohu Spojených států z tohoto pohledu bagatelizovat.

Prostor k růstu trhu tam není největší, Huawei by však mohl velmi snadno přebírat dosavadní klientelu Samsungu i Applu. Má k tomu velmi mocné nástroje v podobě posledních dvou generací svých vrcholných řad Mate a P, které by současné uživatele konkurenčních smartphonů mohly poměrně snadno zviklat k výměně.

Museli okopírovat iPhone a dali mu tři foťáky. Huawei překvapuje

Jenže Američané chtiví nákupu některé z novinek od Huaweie to nebudou mít jednoduché. Navštívit operátora a tam telefon jednoduše zakoupit nepůjde, Huawei zmizí i z nabídky Bestbuy. Ovšem embargo na dovoz jejich smartphonů vláda USA samozřejmě nevyhlásila. Telefony této značky tedy bude možné i nadále objednávat ze zahraničí.

Individuální prodejci navíc mohou nevýhodu oficiální nedostupnosti špičkových mobilů značky Huawei snadno přetavit ve svou přednost a nabízet je například na eBay, který už dávno není jen aukčním portálem. Koneckonců někteří už tam horké novinky P20 a P20 Pro nabízejí v předprodeji.