Huawei vyčkává. Sám nemá ze situace jasné východisko, řekl expert v Rozstřelu

  13:09aktualizováno  9. října 11:29
Huawei představil jeden z nejlepších smartphonů, Mate 30, který je ovšem na globálních trzích neprodejný. Stal se obětí vleklé americko-čínské obchodní války, kvůli níž je odstřižen od služeb Googlu. Čekají kvůli tomu firmu krušné časy? Aktuální situaci rozebral v Rozstřelu technologický publicista Jan Sedlák.

Právě v těchto dnech by teoreticky mohly na trh vstupovat chytré telefony Huawei řady Mate 30. Ale nevstupují. Jsou totiž poslední obětí obchodní války, v rámci které USA omezují obchodování tamních firem s Čínou (více viz Mají možná nejlepší telefony na světě. Jenže je nemohou prodávat). Válka nejspíš bude vleklá a Huawei coby jeden z největších inovátorů na poli smartphonů může strádat.

Fotogalerie

Špičkové smartphony Mate 30 a Mate 30 Pro, včetně luxusní verze Porsche Design, jsou odkázány pouze na domácí čínský trh.

„Huawei nedostala licenci na instalaci některých Android služeb, které jsou nutné pro využívání západních aplikací na mobilních telefonech,“ připomněl v úvodu Rozstřelu Jan Sedlák aktuální dění, které nedovoluje čínské firmě uvést na evropský trh její nejnovější smartphony řady Mate 30. „Ten telefon nejde na evropský potažmo český trh proto, že by tu byl neprodejný,“ dodal.

Šéfa Huaweie Richarda Yu přesto optimismus neopouští a stále věří v silný odbyt více než dvaceti milionů kusů (více viz Huawei si věří. Ve světě neprodejných telefonů chce prodat 20 milionů).

Sedlák také připomněl, že ačkoli je Android otevřený operační systém, na některé jeho součásti musí mít výrobce licenci. Teprve pak jsou telefony díky sadě funkcí Google Mobile Services (GMS) a balíčku aplikací jako Gmail, YouTube, Mapy a Obchod Play pro uživatele na západních trzích plnohodnotné. GMS využívají chytré telefony k zajištění některých funkcí jako třeba zasílání notifikací, takže i kdyby se uživatelé obešli bez oblíbených Google aplikací, stejně by přístroje nebyly plně funkční tak, jak jsou zákazníci zvyklí. Kličku, která umožňovala technicky zdatnějším uživatelům tyto nezbytné služby doinstalovat, Google nedávno znefunkčnil (více viz Chvíli to šlo, ale teď už Google služby do nových huaweiů nepropašujete).

Novinky tak zatím míří v podstatě jen na domácí čínský trh, kde jsou běžné služby Googlu tak jako tak zakázané a uživatelé na nich nelpí. Čínští výrobci tak na domácím trhu nabízejí výrazněji upravený Android s vlastními ekosystémy, včetně obchodů s aplikacemi. O něco podobného se může Huawei podle Sedláka snažit i v Evropě. „Podle mých informací Huawei vyčlenil tým lidí, který se snaží přesvědčit lokální výrobce aplikací, aby své produkty dali na Huawei App Gallery, tedy do obchodu s aplikacemi, který provozuje přímo Huawei,“ vysvětlil aktuální snahy čínské firmy.

Většina omezení dopadá na Huawei a jeho dceřiné firmy, na ostatní čínské výrobce nemá téměř vliv. „Americká vláda si vybrala Huawei jako nástroj obchodní války a vytváří tímto embargem tlak na čínskou vládu, aby změnila některé své obchodní politiky, které se USA potažmo Západu nelíbí,“ říká Sedlák. Výběr Huaweie je podle něj cílený – firma je nejviditelnějším čínským úspěchem na mezinárodním poli. „Americká vláda nedala jasnou odpověď, proč se zákazy týkají jen Huaweie a nikoli dalších čínských firem jako Xiaomi, nebo Lenovo,“ dodal Sedlák.

Připomněl přitom, že oficiální zdůvodnění zní, že Huawei představuje bezpečnostní riziko. „To tam může být, ale zatím nikdo nepředložil jasné důkazy, že by se Huawei dopouštěl něčeho zlého,“ říká Sedlák. Bezpečnostní riziko se však podle něj týká především sítí, nikoli mobilních telefonů.

Americká ztráta v 5G

Zároveň také odborník naznačuje, že tlak USA může vycházet z toho, že v oblastech, kde je Huawei dnes silný, naopak americké firmy v uplynulých letech výrazně ztratily. „V oblasti rádiových řešení pro mobilní sítě toho Američané moc nemají, firmy jako Lucent, Nortel nebo Motorolu rozprodali,“ vysvětlil Sedlák. Podle něj jsou ovšem americké firmy stále silné třeba v oblasti optických sítí. Určitý nedostatek může firmy mrzet v případě nástupu 5G sítí, kde je Huawei silným hráčem a má šanci získat mimo jiné i výrazný díl licenčních poplatků za patenty obsažené v 5G standardech.

V důsledku této obchodní války pak žijí uživatelé telefonů Huawei v určité nejistotě. „Americká vláda vydala výjimku pro licence na podporu a aktualizace zařízení, ale druhá devadesátidenní výjimka vyprší někdy v půlce listopadu a není jasné, co bude dál. Američané se tváří, že toto bylo to poslední prodloužení. Pak by uživatelé přišli o aktualizace Androidu,“ naznačuje Sedlák možný vývoj. Aktualizace jsou důležité zejména z důvodu dlouhodobé bezpečnosti přístrojů.

Vlastní systém

Firma se tak nachází v situaci, kdy by sice mohla na světové trhy dodávat technologické monstrum, které v mnohém předčí konkurenci, jenže by jej kvůli jeho nepoužitelnosti nikdo nekupoval. Jednou z cest by mohlo být nasazení vlastního operačního systému. Podle Huaweie má být HarmonyOS univerzálním open-source systémem, neobejde se ovšem bez spolupráce vývojářů z celého světa.

„O tom systému se zatím bohužel moc neví. První informace od vývojářů v Číně však říkají, že stěžejní věci zatím ne zcela fungují a systém není připravený pro nasazení na západních trzích,“ vysvětluje Sedlák. I kdyby však Huawei systém dokončil, podle Sedláka jsou pro uživatele důležité služby a aplikace, jako jsou právě ty od Googlu, Uberu a dalších. A jelikož jde o americké firmy, ty by nejspíš nemohly publikovat aplikace v čínském obchodu s aplikacemi.

„Reálně hrozí, že to skoční jako ambice Microsoftu a jeho Windows Phone. Obří hráč se na trhu s vlastním systémem nedokázal prosadit,“ říká Sedlák. A to navzdory tomu, že dominance Androidu je velmi silná a uživatelé by konkurenci nejspíš uvítali.

Domácí hra

Cestou pro Huawei je tak podle Sedláka spoléhání na domácí čínský trh, který čítá 1,4 miliardy obyvatel a kde je už skoro miliarda lidí připojena k internetu, a to zejména pomocí mobilních telefonů. „V Číně bylo vidět, že se vzedmula jakási vlna národní hrdosti a uživatelé začali kupovat telefony Huawei. Jejich prodeje tam raketově rostou,“ vysvětluje Sedlák.

Tento trh je větší než USA a EU dohromady a Huawei se o něj tedy může opřít. „Díky tomu může Huawei přežít ledacos, může investovat dlouhodobě do technologického osamostatnění,“ dodává Sedlák.

I když jsou pro Huawei evropský a americký trh nesmírně zajímavé a v podstatě prestižní, firma se bez přítomnosti na nich podle Sedláka obejde. „Čína začíná být hodně silná třeba v Africe, tak by svou pozornost mohl Huawei zaměřit tam,“ dodává. „Když nebude moci prodávat telefony v Evropě, Huawei se nezboří,“ říká publicista. Pokud se firmě povede na takových trzích prosadit vlastní ekosystém, vůbec to nezaručuje, že se bude moci později vrátit třeba i na pozice, které možná opustí. „Jde o naprosto jiné trhy, s jinou mentalitou a jinými službami,“ zdůvodňuje to Sedlák.

Zatímco z aktuálního dění nemá radost čínská domácí konkurence Huaweie, v Evropě si naopak mohou konkurenti trochu oddychnout. „Historie většinou ukázala, že podobné kroky jsou naprosto kontraproduktivní a uškodí oběma stranám,“ zmiňuje Sedlák. Aktuálním tlakem se podle něj vytváří na trhu nestandardní prostředí. Za Huawei se podle něj přimlouvají jak zástupci Googlu, tak třeba Microsoftu.

„V poslední době se říká, že Čína je technologická supervelmoc a měli bychom se mít na pozoru a že Západ a Evropa umírají a kdoví co. Není to pravda. Čína je v některých oblastech velmi silná technologicky, ale zároveň je pořád naprosto nesoběstačná,“ vysvětluje Sedlák, že čínští výrobci stále potřebují například procesory a paměti od západních i asijských firem. Osamostatnění zvládne Čína třeba na úrovni služeb, které jsou však určené pro tamní specifický trh.

„Nemyslím si, že technologický svět dokáže žít v uzavřených silech,“ dodává Sedlák..

Konec v nedohlednu

„Tato válka skončí tak, že jednoho dne přijde nová politická garnitura, která řekne, že toto je nesmysl. Uzavírání trhů nemůže dlouhodobě fungovat a ničemu to neprospěje,“ říká Sedlák. I proto však může být aktuální bitva hodně vleklá.

„Donald Trump ukazuje nepříteli, že je schopen všeho. A je možné, že mu to vyhraje volby, pak by to byla situace opravdu velmi vleklá,“ vysvětluje Sedlák, že v Huaweii s touto eventualitou vlastně počítají.

Firma podle Sedláka prý vyčkává a sama nemá ze situace jasné východisko.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Huawei možná uzme vrcholnému samsungu jeho výsadu

Skládací Huawei Mate X zamíří na trh sice až v říjnu, a to nejdříve na domácí čínský, ale společnost již kuje plány na...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nový žebříček smartphonů hodnotí kvalitu nahrávání a přehrávání zvuku

Organizace DxO Mark je známa svým porovnáním fotoaparátů, a to včetně těch u mobilních telefonů. Teď přichází s dalším...

Menší nové hodinky Applu dostaly větší baterii, velké nikoli

Společnost iFixit, která se specializuje na demontáž spotřební elektroniky a hodnotí ceny jednotlivých dílů a celkovou...

Vyzkoušeli jsme první celostátní 5G síť. Stačí na ni 22 vysílačů

Zatímco v Česku se 5G sítě teprve chystají, ve světě už existují lokality, které nejmodernější pokrytí mají. V Evropě...

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Najdete na iDNES.cz