Huawei to možná nedokáže. Nemusí ho spasit ani vlastní procesory

  0:18aktualizováno  0:18
Huawei vyvíjí vlastní procesory Kirin v rámci dceřiné společnosti HiSilicon. Ale ani to nemusí čínskému, zatím stále smartphonovému gigantu stačit. Využívají totiž architekturu od společnosti ARM Holdings, a ta s Huaweiem spolupracovat nesmí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Huawei v překladu znamená “Čína to dokáže”. Nyní to však vypadá, že firma s tak vzletným názvem to možná nedokáže. Po zákazu obchodování s americkými společnostmi se jako zásadní problém zdálo odstřižení od služeb a aktualizací společnosti Google, tvůrce systému Android.

Huawei má proto připraven vlastní systém Hongmeng, který se má na globálních trzích jmenovat Ark OS. Ten má Huawei vyvíjet už od roku 2012, zatím s nim ovšem žádný smartphone ani pro svůj domácí trh neuvedl. Pravděpodobně se tak stane na podzim.

Po stránce hardwaru se i po zařazení na černou listinu zdálo, že by měl být Huawei více méně soběstačný, případně by využíval služeb firem mimo americkou černou listinu. Ovšem problémem jsou i vlastní procesory společnosti Huawei.

Ty vyrábí dceřiná společnost HiSilicon pod názvem Kirin. Ty nicméně využívají architekturu ARM od společnosti ARM Holdings. Ta je sice britskou společností, ale s řadou technologií s původem ve Spojených státech.

O tom už informovalo BBC, když černá listina vydaná americkou administrativou vešla v platnost. Podle BBC citovaného interního dokumentu, ARM Holdings nebude s Huaweiem spolupracovat právě kvůli vazbám na technologie původem z USA.

Nyní ředitel ARM Holdings Graham Budd prolomil mlčení a pro server Caixain informace BBC potvrdil. Sdělil ovšem, že jeho společnost bude s čínskými společnostmi nadále spolupracovat. Ovšem už nekonkretizoval, zda jeho společnost naváže opět kooperaci i s firmou Huawei.

Naději pro Huawei muže být čínská pobočka ARM Holdings. Její většinový 51procentní podíl měl být loni v červnu prodán čínském investorovi. Ovšem jeho jméno není známo, pouze bylo uvedeno, že jde o „partnera“ a „finančního investora“.

Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč

Navíc předseda ARM Holdings Masayoshi Son nebyl podle svých slov zainteresován na ukončení spolupráce s Huaweiem. Zejména v Číně je z tohoto rozhodnutí obviňován. On tvrdí, že jde o nedorozumění a že se vše dozvěděl z médií.

Navíc dodává, že ARM Holdings neskončilo spolupráci se společností Huawei. Nyní jeho společnost zkoumá, které produkty obsahují více než 25 procent technologií ze Spojených států. To je právě mez, kterou americké společnosti nemohou při obchodování s čínskými firmami překročit.

ARM Holdings je tak připraven poskytnout Huawei produkty, které obsahují méně než 25 procent technologií pocházejících z USA. Son dodal, že jeho společnost je připravena s Huaweiem nadále spolupracovat.

Jestli to Huaweii pomůže, je otázka. Jaké produkty se do dané kvóty vejdou, je zatím neznámé a čínské společnosti to nemusí nijak zásadně pomoci. Výroba procesorů Kirin tak muže být zásadně omezena nebo dokonce ukončena.

Britskou společnost ARM Holdings vlastní japonská společnost SoftBank a jeden z největších investičních fondů na světě Vision Fund. Jeho investory jsou významné americké firmy jako je Qualcomm nebo Apple.

Autor:

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

Proti proudu. Skládací Lenovo coby neotřelý návrat zapomenuté konstrukce

Lenovo si nechalo patentovat skládací smartphone véčkové konstrukce opatřené...

Skládací smartphony jsou pro mobilní výrobce stále výstřelem do tmy. Osloví uživatele provedení s displejem vně...

Už žádné sladkosti. Nový systém od Googlu se jmenuje úplně obyčejně

Nové logo systému Android

Po letech tradice pojmenování každé generace systému Android po nějaké té sladkosti učinil Google této taktice přítrž....

Google ladí detaily, nový Android už je téměř hotový

Android Q Beta 6 na Google Pixel 3

Mezi podzimními novinkami najdeme kromě spousty nových smartphonů i novou verzi operačního systému Android. Ta se zatím...

Najdete na iDNES.cz