ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Za každý iPhone nebo samsung s 5G zaplatíte Huaweii desítky korun

  • 32
Huawei na jednu stranu řeší americké embargo, na druhou neustále investuje do vývoje a podává jeden patent za druhým. Výsledkem je, že bude vydělávat na každém 5G mobilu konkurence.

Huawei je přes americké embargo jednou z nejvýznamnějších technologických firem v telekomunikacích. A to jak v rámci samotných sítí a další telekomunikační infrastruktury, tak v mobilních zařízeních. 

V obou případech mu americké embargo dělá velké problémy. Operátoři v mnoha zemích řeší, jestli mohou od Huaweie odebírat zařízení. U mobilů sice taková omezení nejsou, ale Huawei nesmí používat hardware či software od amerických firem, což mu byznys značně komplikuje. 

Přestože Huawei v USA 5G stavět nesmí, tak na nich bude vydělávat

Ilustrační snímek.

Mobily tak už delší dobu nesmí mít služby Googlu, což je na světových trzích mimo Čínu klíčová vlastnost smartphonů. Embargo vztahující se na hardwarové součástky pak Huaweii komplikuje nedostatek součástek pro výrobu, což se začíná projevovat i v dodávkách pro domácí trh

A jelikož tyto problémy zřejmě nemají rychlé řešení, tak už loni na podzim Huawei odprodal divizi Honor konsorciu čínských firem a lokální vlády v Šen-čenu. A zřejmě se chystá na reorganizaci celého byznysu.

Huawei se však rozhodně nevzdal vývoje technologií, v čemž je celosvětově velmi silný. Aktuální stav zveřejnil v Bílé knize, kde se chlubí, že první patent firma podala v Číně v roce 1995 a v USA v roce 1999. Už v roce 2008 byl Huawei číslem jedna mezi podavateli patentových přihlášek. 

Firma je velmi silná především v 5G, kde se aktivně pohybuje od začátku vývoje této nové technologie. Náskok Huaweie je patrný především v síťových technologiích, kde byl v podstatě první, kdo 5G dokázal implementovat v praxi. 

Vydělávání na konkurenci

Hodně patentů však Huawei drží i v případě koncových zařízení, tedy mobilů s 5G. Přestože sám má problémy tyto přístroje vyrábět, protože americké embargo se vztahuje i na produkci čipů s podporou 5G, a tak si Huawei musel loni nechat vyrobit vlastní čipy Kirin 9000 u tchajwanské společnosti TSCM do zásoby. Od září již žádný výrobce tyto čipy produkovat nemůže, na výrobní procesy se vztahuje embargo. 

Jenže Huawei bude vydělávat i na konkurenčních přístrojích s 5G (mimo jiné, z patentů mu poběží poplatky i v jiných případech). V Bílé knize firma uvádí, že z každého na světě prodaného smartphonu s 5G dostane poplatek v maximální výši 2,5 dolaru, což je v přepočtu asi 55 korun. Výše poplatku se liší podle ceny přístroje. 

Takže Huawei dostane svůj podíl i z každého prodaného iPhonu 12 nebo modelů od Samsungu s podporou 5G a přístrojů dalších výrobců. Celkově by měl Huawei získat v tomto případě v letech 2019 až 2021 zhruba 1,2 až 1,3 miliardy dolarů. To je v přepočtu minimálně 26,4 miliardy korun. 

VIDEO: Podívejte se do útrob Samsung Galaxy A52. Novinka má také 5G verzi:

17. března 2021