Vlastní systém Huaweie má být o 60 procent rychlejší než Android

  0:18aktualizováno  0:18
V červnu americký prezident Donald Trump rozhodl, že zmírní omezení obchodování amerických firem s čínským gigantem Huawei. Zatím není jasné, kdy se tak stane, a Huawei stále zůstává na černé listině.

Operační systém Huawei Hongmeng | foto: Wccftech

Navíc není jasné, co přesně ono zmírnění bude znamenat. Nejdrastičtější pro Huawei je zamezení používání služeb od Googlu, tvůrce systému Android. To z čínských smartphonů dělá na globálních trzích neprodejně zboží. Například by telefony neměly přístup k obchodu s aplikacemi Google Play.

Ale zakladatel a šéf Huawei hraje s více kartami a nevsází jen na návrat do rodiny operačního systému Android. Francouzskému serveru Le Point sdělil, že jeho společností vyvíjený vlastní systém minimalizuje závislost na Androidu. Je znám pod názvem HongMeng OS pro Čínu, ve světě by se měl jmenovat Ark OS.

Šéf Huaweie také podotkl, že vlastní systém bude pravděpodobně rychlejší než Android. A poukázal na zprávu čínským státem spravovaného serveru Global Times, že vlastní systém Huawei má být o 60 procent rychlejší než Android.

Vrcholný představitel Huaweie navíc uvedl, že vlastní systém jeho společnosti je navržen pro smartphony, automobily a datová centra. Uznal ovšem, že systém postrádá alternativu k obchodům Google Play nebo App Store od Applu.

Jak informuje server Cnet, mluvčí Huawei k celé věci sdělil, že jeho společnost je nadále připravena používat Android pro smartphony, ale pokud ho nebudou moci používat, mají plán B. Tedy použití vlastního systému.

Huawei už požádal vývojáře, aby přichystali aplikace pro jeho obchod AppGallery. Nový systém od Huaweie už testují i další čínští výrobci Oppo a Vivo. Zdá se, že se Čína připravuje na poli smartphonů na nezávislost na západních firmách.

To samé plánují i v Rusku, kde chystají „národní systém“ pro nezávislost na západních technologiích. Sytém Avrora OS má ovšem základ ve finském, tedy západním systému Sailfish OS.

I o tomto systému se spekuluje, že by ho mohl Huawei použit, nebo že HongMeng OS/Ark OS je jeho upravenou verzí. Server Global Times uvádí, že prvními modely s vlastním systémem budou Huaweie řady P40. Ale vrchní šéf strategie značky uvedl, že termín uvedení systému je tajemstvím.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

iPhony šlo odposlouchávat přes připojené hodinky. Byla to chyba

Apple Watch Series 2

Apple musel přistoupit k blokaci aplikace na hodinkách Apple Watch, protože se skrze ní daly odposlouchávat propojené...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Toto je budoucnost mobilů. Velký displej skrytý v malé tyčince

Designový koncept Samsung Galaxy Stick

Flexibilní displeje skýtají řadu možností, jak uživateli při zachování kompaktních rozměrů zařízení poskytnout zážitek...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz