Huawei Mate X | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Huawei ještě ani neprodává ten první a už chystá další ohebný smartphone

  • 1
Zatímco stále čekáme na uvedení modelu Mate X do prodeje, Huawei už odhaluje plány na příští rok. Chystá model Mate Xs. Půjde však pravděpodobně jen o hardwarově vylepšený aktuálně očekávaný telefon.

Ačkoliv se stále čeká na premiéru modelu Mate X, který má dorazit na domácí čínský trh 15. listopadu, už teď Huawei naznačil, co chystá s jeho nástupcem pro příští rok. Bude jím model Mate Xs a oproti očekávané první generaci jej bude pohánět nejmodernější procesor vlastní výroby Kirin 990. To je zatím jediný údaj, který o modelu Xs Huawei prozradil.

Fotogalerie

Vylepšení procesoru přitom není žádným velkým překvapením, ředitel mobilní divize Richard Yu už na veletrhu IFA v září prozradil, že firma zvažuje model Mate X vylepšit novějším procesorem, který v Berlíně představila. Nakonec se však drží původního plánu a první skládací huawei bude mít Kirin 980. Kdo tak chce skutečně nejvýkonnější ohebný telefon, bude si muset počkat na příští rok, a to konkrétně na březen.

Není jasné, zda se i premiéra modelu Mate Xs bude týkat pouze domácího čínského trhu, ale vzhledem k tomu, že se stále neví, zda se mimo Čínu bude prodávat i Mate X, je na spekulace hodně brzy. Záležet bude zejména na obchodní válce se Spojenými státy, která stále trvá. Budoucnost smartphonů značky Huawei jako takových je stále v ohrožení (více v článku Chvíli to šlo, ale teď už Google služby do nových huaweiů nepropašujete).

I přes nepřesvědčivý start modelu Mate X a celkovou nejistotu ohledně působení této značky na zahraničních trzích se už objevily první kousky tohoto revolučního modelu na aukčním portálu eBay. Zde jej prodejci nabízí za neuvěřitelných 7 999 australských dolarů plus poštovné 499 dolarů, tedy v přepočtu za celkem 135 tisíc korun (více v článku Chcete mít výjimečný telefon jako první? Rozbijte hned několik prasátek).