Top huawei pod drobnohledem. Čtečku otisků ukrývá pod displejem

  0:17aktualizováno  0:17
Na mobily se dívají jinak než běžný uživatel, nezajímají se o uživatelskou přívětivost, natož o poměr cena/výkon. Technici společnosti iFixit totiž zjišťují, jak obtížné je daný přístroj rozebrat a vyměnit jeho komponenty. Nevynechali ani vrcholný model od Huaweie.

Rozebraný Huawei Mate 20 Pro | foto: ifixit.com

Už jen dostat se do útrob vrcholného huaweie není podle techniků iFixitu nikterak snadné. Hrozí totiž poškození skleněných částí, tedy nejen krycího skla displeje, ale i zad telefonu. Oba skleněné panely jsou totiž k rámu fixovány poměrně silným lepidlem.

Fotogalerie

I přesto je ovšem sejmutí zadního panelu v porovnání s jinými smartphony o poznání snazší. Zásluhu na tom má absence čtečky otisků prstů, při snímání zad tak není nutné hlídat žádné připojené komponenty. Jenže o co je to na jedné straně (a to doslova) jednodušší, na té druhé to může představovat větší komplikace.

Čtečku otisků prstů má totiž Mate 20 Pro zabudovanou do displeje. Jde bezesporu o komfortní řešení, jenže má i svá úskalí. Při poškození displeje bude totiž podle techniků iFixitu pravděpodobně nutné vyměnit i snímač otisků, při nefunkční čtečce pak naopak zřejmě i zobrazovací panel. A to se samozřejmě nepříznivě promítne do ceny opravy.

Právě v případě snímače otisků přitom na techniky čekalo překvapení. Ačkoli jej výrobce, tedy společnost Goodix, prodává jako „snímač otisků prstů v displeji“, tak ve skutečnosti je umístěn až pod displejem. Jde totiž o optický snímač, který pro získání informací o otisku využívá světlo displeje. Jde údajně o podobnou čtečku, jakou používá OnePlus 6T.

Útroby nové generace matu naopak překvapily množstvím komponent, které nejsou součástí základní desky. Jejich výměna je tak o poznání snazší a ve výsledku i méně nákladná, protože není nutné kvůli jedinému vadnému dílu měnit pokaždé celou základní desku.

Než se ovšem k takovým dílům servisní technik dostane, musí sejmout ještě panel s duálním bleskem, NFC a cívkou bezdrátového dobíjení, který je k samotnému rámu telefonu uchycen osmi šroubky. Bezdrátové nabíjení je trumfem Matu 20 Pro. Nejenže lze telefon bezdrátově dobíjet, ale je možné tímto způsobem dobít i jiné zařízení podporující tento způsob nabíjení (více viz Sdílet nebudete jen fotky, ale i elektřinu z baterie, ukazuje Mate 20 Pro).

Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro

Základní desku pak na místě fixuje „pouze“ devět flexibilních kabelů. Technici iFixitu zmiňují například i její kompaktní rozměry, zůstalo tak více prostoru pro baterii. 4200mAh akumulátor lze vyjmout bez větších komplikací, tento úkon dokonce Huawei usnadňuje stručným návodem přímo u baterie. Podobně snadno odstranitelným dílem je například i sestava hlavních fotosnímačů (40MPix širokoúhlý se světelností f/1,8 + 20MPix ultra širokoúhlý se světelností f/2,2 + 8MPix zoom se světelností f/2,4), kterou k základní desce fixují jen dva flexibilní kabely. Ale také třeba USB-C konektor či slot pro SIM/paměťovou kartu, který je nezvykle kompaktní.

Huawei totiž v případě paměťové karty udělal asi nejzásadnější ústupek oproti zažitým zvyklostem. Mate 20 Pro totiž nepojme obvyklou microSD kartu, místo ní je nutné pořídit paměťovou kartu velikosti nano (nanoSD). Huawei ji nazývá NM Card (více u kolegů na Technetu: Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM).

A jak tedy Mate 20 Pro technici z iFixitu ve výsledku hodnotí? Na hodnotící stupnici od jedné do deseti, kdy platí, že čím snáze opravitelné zařízení, tím vyšší hodnocení, jej ohodnotili čtyřkou. Jako největší překážku vidí silné lepidlo, které na rámu drží skleněné čelo i záda telefonu. Kvůli boji s ním je tu totiž vysoké riziko poškození těchto dílů. Silné lepidlo tedy ztěžuje hlavně výměnu displeje. A právě displeje se týká i již výše zmíněná výtka: současně s poškozeným displejem bude pravděpodobně nutné vyměnit i čtečku otisků a naopak.

Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro
Rozebraný Huawei Mate 20 Pro

Naopak vrcholnému huaweii přičítají k dobru značné množství samostatných dílů, které tak lze vyměnit jednotlivě. Vítají i snadnou výměnu baterie, která vyžaduje pouze sejmutí skleněných zad a odstranění desky s cívkou bezdrátového nabíjení, NFC a duálním bleskem.

Naopak více času, než je obvyklé, stráví servisní technici výměnou základní desky. Množství k ní připojených flexibilních kabelů je totiž nadprůměrné. Mate 20 Pro pro ně nebude tedy vysloveně noční můrou, ale ani zařízením, které by při určitých opravách ve svých rukách viděli rádi.

Huawei Mate 20 Pro se představuje:

Autor:

Veletrh CES 2019

Nové modely, technologie a další vychytávky představují přední výrobci na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019, který se koná 8. - 11. ledna. Můžeme se tak podívat na první smartphone s ohebným displejem Royole FlexPai. Žhavým tématem letošního ročníku je i 5G a umělá inteligence.

Sledujte dění z veletrhu online.

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Starožitné telefony oživly. Dostali do nich digitální asistentku

Alexaphone

Designové studio Gra.in má zajímavou věc do domácnosti pro všechny milovníky starožitností, kteří si však zároveň...

Toto Pivo nezatočí vaší hlavou, ale smartphonem

Rotační držák smartphonu Pivo

Malý start-up prezentuje na veletrhu CES zařízení nazvané Pivo. Nejde však o nic spojeného s naším zlatavým mokem. Je...

Skládací samsung dorazí v první polovině roku. Bude těžko dostupný

Samsung představil prototyp skládacího smartphonu s ohebným displejem.

Prototyp skládacího smartphonu ukázal Samsung již loni v listopadu, avšak doslova mimo záři reflektorů. Představení...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz