Kirin 980 se brzy utká se svým největším rivalem v podobě Applu A12

Kirin 980 se brzy utká se svým největším rivalem v podobě Applu A12 | foto: huawei.com

Procesor A12 od Applu na náš Kirin 980 stačit nebude, tvrdí Huawei

  • 33
Huawei sice 7nm čipovou sadu představil jako první, ovšem s ostrým nasazením smartphonu s tímto čipem jej předběhl Apple s novými iPhony. To však Huawei příliš netrápí, je totiž přesvědčen, že jejich Kirin 980 konkurenční A12 Bionic výkonově přemůže.

Oficiální odhalení čipsetu Kirin 980, do kterého Huawei vkládá nemalé naděje, se odehrálo už zkraje září během berlínského veletrhu IFA. Huawei během prezentace odtajnil řadu technických parametrů i zástup inovací, které novinku jasně oddělují od loňského typu 970.

K dokonalosti chyběl jen smartphone, který by nová generace čipové sady poháněla. Jistě, na pódiu se krátce mihl Honor Magic 2, ovšem o jeho představení rozhodně nešlo.

Premiéru si nový čipset odbude teprve u chystaného tandemu Mate 20 a 20 Pro, které budou představeny 16. října. Tuto silnou dvojici, z nichž vybavenější Pro hodlá usednout na pomyslný trůn nejvýkonnějšího smartphonu na světě, doplní odlehčená varianta Lite, která se na některých trzích už prodává.

Krátce po představení iPhonů, po kterém Huawei Applu ironicky poděkoval, že nechává vše při starém, uspořádal čínský gigant soukromou akci pro obchodní partnery v Dubaji. Ty během prezentace vedení společnosti ubezpečilo, že Kirin 980 schopnostmi A12 Bionic předčí a Mate 20/20 Pro zastíní duo nových iPhonů XS. 

Vše, co potřebujete vědět o čipsetu Kirin 980

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

Každý odjinud, ale vyrábí se na jednom místě

Přestože nový Bionic opět navrhl tým Applu a Kirin 980 je výsledkem tříletého vývoje inženýrů z HiSilicon, dceřiné společnosti Huawei, mají oba hardwarové klenoty klíčového společného jmenovatele. Je jím tchajwanská firma TSMC, která oba ve svých produkčních centrech vyrábí. Nikdo jiný zatím 7nm procesem vyrábět nedokáže. A to ani giganti polovodičového průmyslu Samsung a Intel.

Díky stejnému procesu a stejné ploše čipu obsahují oba shodně 6,9 miliardy tranzistorů. Další specifikace už se liší. Huawei udává mezigeneračně 75procentní nárůst výkonu procesoru a vykreslování grafiky má být rychlejší o 46 %. Přechod z 10 na 7nm proces má přinést i značně úspornější provoz, zcela nová je dvoujádrová NPU.

Apple je tradičně u specifikací svého hardwaru skoupý, mnoho toho neprozrazuje a detaily se dozvídáme postupně. A12 je opět šestijádrový čip a silnější dvoujádro má být mezigeneračně o 15 procent výkonnější, čtyřjádro  má mít o polovinu vyšší energetickou účinnost. Výkon grafiky se měl mezigeneračně zvýšit o polovinu.

A12 v AnTuTu má až podivně velký rozptyl výsledků

Výsledek iPhonu XS s čipem A12 Bionic

Na světě už jsou první výsledky syntetických testů iPhonu XS. Ve známém AnTuTu dosáhl celkového skóre přes 363 tisíc bodů, přičemž jen grafická jednotka se na celkovém hodnocení podílela asi 151 tisíci body. To je vůči loňskému A11 zlepšení asi o třetinu. 

Na portálu YouTube lze nalézt spoustu videí s výsledky iPhonu XS/XS Max v tomto testu, ty se pohybují mezi 310 a 350 tisíci body. Nám se však v našem testu takového skóre ani zdaleka nepodařilo dosáhnout, průměr byl 235 tisíc (viz. Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max).

Pro srovnání: loňský iPhone X v testu dosahuje přibližně 220 tisíc bodů a nejlepší smartphony se Snapdragonem maximálně 270 tisíc bodů. Je však pravdou, že Xiaomi při uvedení Pocophonu F1 pracovalo s výsledkem nad 290 tisíc. 

Údajné výsledky prototypu Mate 20 s čipem Kirin 980

A jak je na tom v AnTuTu Kirin 980? To zatím nevíme, k dispozici je pouze několik měsíců starý výsledek se ziskem necelých 357 tisíc bodů. 

To by vzhledem k dosaženému skóre čipu A12 nakonec mohlo být reálné číslo. Pokud ano, bude výkon obou čipových sad hodně podobný, výsledky téhož modelu totiž často dělí i deset až dvacet tisíc bodů.  

Kirin tak může ve finále zabodovat ještě víc, než ukázal téměř půl roku starý výsledek nevyladěného prototypu. A navíc: výkon není vše, na důležitosti nabývá umělá inteligence nebo internetová konektivita a v těchto disciplínách si má Kirin 980 mezigeneračně také citelně polepšit.