Americké embargo vystavené na Huawei a další čínské značky administrativou tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa přišlo v květnu 2019. Nějaké restrikce se s ohledem na tehdejší obchodní válku mezi USA a Čínou očekávaly, ale tak přísné restrikce nikoliv. Byl to šok pro Huawei i celý mobilní byznys.
V krátkosti, americké firmy nesměly dodávat vybraným čínským značkám technologie, hardware, ale ani software. Huawei byl, jako globálně nejznámější a nejúspěšnější čínská značka, hlavní firmou, na kterou restrikce dopadly. Zpočátku byly z embarga určité výjimky, ale časem se ukázalo, že zmírnění se Huawei jen stěží dočká. A tak se musel naučit s embargem žít.
Zde je nutno zmínit, že Huawei je mimo spotřební elektroniky i významným producentem produktů pro IT sektor a telekomunikace. I tyto položky jsou pod americkým embargem, ale problematika je zde širší, a tak zůstaneme u smartphonů a chytrých hodinek.
A pak tu je nositelná elektronika, konkrétně chytré hodinky, které jsou sankcemi omezené mnohem méně. Podle agentury IDC je vnich Huawei globálně jednička.