Během srpnové vývojářské konference, na které Huawei doma v Číně představil systém HarmonyOS, jasně zaznělo, že Harmony je univerzálním systémem, který však nemá za úkol ve smartphonech nahradit Android.
Fotogalerie |
Jenže už tehdy šéf Huaweie prohlašoval, že toho systém je schopen, jen firma chce nadále spolupracovat s Googlem a je pro ni cesta Androidu tou vlastně výhodnější. Od té doby se však situace možná změnila: Huawei má stále s přístupem k Androidu potíže a ty se nejnověji mají dotknout nového špičkového modelu Mate 30 Pro, který bude představen 19. září v Mnichově.
Telefon podle všeho nejspíš dostane novou verzi Androidu, ale bohužel nezíská přístup ke službám Google, jako je Obchod Play, Mapy a další důležité součásti, bez kterých jsou androidí smartphony pro většinu uživatelů k ničemu. V zákulisí se šušká, že série modelů Mate 30 se proto možná ani nedostane na evropský trh a že Huawei situaci ohledně používání operačních systémů přehodnocuje. A už prý chystá první smartphony s vlastním HarmonyOS určené i pro světové trhy, nejen pro ten domácí čínský.
Že Huawei některé kroky ohledně HarmonyOS urychluje, ukazují i nejnovější informace, které se systémem souvisí. Firma například 7. září uspořádala v pekingském vývojovém centru technologický seminář, který představil vývojářům, akademikům i dalším odborníkům technologii Ark Compiler, což je proprietární řešení Huawei pro překlad programátorského kódu aplikací do kódu strojového.
Ark Compiler slouží coby řešení, které umí fungovat i na Androidu, Huawei ho představil letos se smartphony řady P30 a má výrazně zvyšovat efektivitu práce s aplikacemi. Jejich jazyk umí do strojového kódu překládat efektivněji, než stávající řešení, což znamená menší energetickou náročnost i náročnost na výkon. Ark Compiler by zároveň měl umět pracovat se zdrojovým kódem v různých programovacích jazycích (Java, C, C++ a další), což je vlastnost, která se bude nejspíš hodit právě u HarmonyOS.
Vlastní compiler vyvíjí Huawei už od roku 2009, původně šlo o řešení pro základnové stanice, které se postupně vyvinulo v univerzální nástroj. Huawei původně zamýšlel Ark Compiler prosadit coby řešení používané univerzálně v Androidu, ale samozřejmě je to zároveň nástroj, který bude použit v HarmonyOS. Zaměření Ark Compileru navíc velmi usnadní přenášení aplikací z Androidu na systém od Huaweie.
Budovat důvěru v toto vlastní řešení chce čínská firma tím, že jej vypustí coby open-source. Části rámce Ark Compileru už dostupné jsou a vývojáři je již mohou využívat. Huawei chce také k detailnímu zkoumání veřejností uvolnit i frontend a backend Ark Compileru. Veřejnost bude moci jednotlivé části upravovat a vylepšovat. Sadu nástrojů pro práci s jazyky Java a JavaScript v rámci compileru pak chce Huawei uvolnit v letech 2020 a 2021.
Tyto na první pohled především technické kroky znamenají, že Huawei si chce u vlastních řešení vybudovat u veřejnosti (především té odborné) důvěru. Otevřenost se samozřejmě ve světě softwaru cení a Huawei si slibuje, že by snad mohl takový přístup vyvrátit případné domněnky o zadních vrátkách v systému nebo některých použitých řešeních.