Válečná premiéra top modelů Honoru. Horší termín si firma nemohla vybrat

  19:56aktualizováno  19:56
Londýn (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) - Nejistota a nervozita. To, co zprvu vypadalo jako běžná tisková konference značky Honor s představením nových smartphonů, se změnilo v noční můru tohoto čínského výrobce. Právě totiž probíhá obchodní válka, kde je Huawei s Honorem v první linii.

Premiéra smartphonů Honor 20 a Honor 20 Pro v Londýně | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Byl to pořádný šok, když v neděli večer zasadil Google tvrdou ránu čínskému Huaweii. Pomyslný políček dostala ovšem i jeho sesterská značka Honor, která se v tu chvíli chystala představit své nejnovější top modely série 20. Volba termínu se ukázala jako velice nešťastná, což jsme jakožto součást novinářské výpravy na londýnskou premiéru mohli sledovat v přímém přenosu.

Fotogalerie

Samozřejmě, že nás už v pondělí napadlo, jaké to bude mít následky právě pro Honor. Nicméně oficiálně vše vypadalo, jako by se nic nedělo. To vzápětí v oficiálním prohlášení potvrdila i společnost Huawei, podle ní je Honor 20 „z obliga“ a jeho představení tato situace neohrozí. Koneckonců bylo rozhodnutí logické vzhledem k tomu, že se akce měla v tu chvíli konat doslova pozítří a už bylo pozdě dělat nějaké výrazné změny. Novináři byli pozvaní, akce byla zařízena, mobily hotové.

Přesto jsme se měli na pozoru. První citelná rána na sebe nedala dlouho čekat a do naší e-mailové schránky dorazilo sdělení, že Honor ruší veškeré rozhovory se zástupci značky na londýnské akci. Tento krok byl pochopitelný, zcela jistě by se totiž nikdo neptal na nic jiného než na obchodní embargo.

Při cestě do Londýna pak přišel ještě větší šok. Dozvěděli jsme se, že Honor nebude kvůli vzniklé situaci oznamovat datum zahájení prodeje a ani cenu nových modelů. Z akce, kde už měl víceméně odstartovat prodej a telefony by se tedy začaly ihned testovat, se tak stal v podstatě výlet za prezentací informací, které na internet unikají už několik týdnů.

Dostupnost i cena bývají zpravidla klíčovými údaji, ke kterým se „únikáři“ ne vždy dostanou. Jsou tak mnohdy hlavním překvapením akce, na níž jsou novinky odhaleny.

Honor dělal, že se nic neděje. Současné dění přešel v tichosti

Tiskovou konferenci jsme sledovali s napětím. Čekali jsme, jestli se ředitel Honoru George Zhao, který celou londýnskou prezentaci vedl, k situaci nevyjádří. Dočkali jsme se pouze okleštěných informaci – bez konkrétního data dostupnosti a hlavně bez jakýchkoliv zmínek ohledně systému Android, uživatelského prostředí, bezpečnostních záplat a podobně. Jako by obchodní válka mezi USA a Čínou neexistovala.

Zhao se celou akci snažil zachovat nadšení pro odhalení novinek a vlastně je i v tomto duchu odhalil. Zároveň bylo očividné, že Honor strčil hlavu do písku a snažil se celou situaci v tichosti přejít. Alespoň odhalil evropské ceny novinek, což přeci jen trochu zmírnilo počáteční nejistotu. Jenže evropské ceny jsou z pohledu českého trhu jen orientační. Někdy jsou v Česku telefony dražší, což se v minulých letech stávalo právě u Honoru. Ale někdy jsou i výrazně výhodnější, jako letos u Huaweie P30

Honor představil v hodně nešťastnou chvíli mistra focení ve tmě

Bývá ovšem pravidlem, že výrobce na takovýchto akcích poskytuje testovací vzorky na recenze. Honor to potvrdil i na pozvánce do Londýna. Z akce však odcházíme s prázdnýma rukama, telefony evidentně nejsou připravené na další samostatné testy. Opět v tom vidíme náznak, že se Honor obává o stav softwaru novinek.

Nad dostupností a cenou v Česku nicméně visí otazník. Zatím můžeme říci jen to, že se oba modely na náš trh podívají. Ovšem kdy a za kolik to bude, tak to je otázka, na kterou odpověď neznáme. Na konferenci zmíněné „available soon“ (dostupné brzy) působilo nepatřičným dojmem a měli jsme pocit, že původně mělo zaznít něco zcela odlišného.

Svým způsobem je nám Honoru líto, protože měl našlápnuto k představení další smartphonové pecky, která má velký potenciál. Místo toho výsledná situace působí poněkud prázdně. Ano, je tu zajímavý smartphone. Ne, nemůžeme si ho teď koupit a nevíme, kdy to bude možné. A bude kvůli obchodní válce vůbec ještě nějaký model Honoru prodejný v Evropě?

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme první 5G v Česku. Vysoká rychlost není to nejdůležitější

Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně

Operátor O2 si vybral středočeský Kolín za svou 5G laboratoř. Aktuálně ve městě u nákupního centra Futurum spustil test...

Znáte nejvýkonnější mobily současnosti? O špičku se perou dvě značky

OnePlus 7 Pro 5G

Výkonnostní test AnTuTu zveřejnil žebříček hardwarově nejsilnějších telefonů za květen 2019 a výsledek mluví jasně:...

Note 10 dostává jasnější kontury. Poprvé bude ve dvou velikostech

Chystaný Samsung Galaxy Note 10 Pro a Note 10

Note 9 se od „osmičky“ nijak výrazně nelišil, ale o to větší změny má přinést očekávaná desátá edice nejlepšího...

Najdete na iDNES.cz